Kleslová je v zahraničí, její vyjádření se sehnat nepodařilo. Už dřív pochybení opakovaně odmítla.

Kleslová, která se v posledních měsících kvůli mediální masáži postupně vzdala všech veřejných postů, podle pirátů působila mimo jiné ve firmě ČEZ, v Českých drahách, Správě železniční a dopravní cesty a ve firmě ČEPRO. Měla pro ně vykonávat služby právní konzultantky.

Piráti z otevřených zdrojů zjistili, že od SŽDC dostávala Kleslová v roce 2014 po dobu asi půl roku 94 tisíc korun měsíčně, od ČEZ 70 a později 100 tisíc korun měsíčně. Státní firmy tak mohly nehospodárně vynaložit až miliony korun, tvrdí Zábranský.

„Chtěl jsem získat o plnění smluv s Radmilou Kleslovou více informací s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím. ČEZ, České dráhy, SŽDC i ČEPRO mi ovšem potřebné informace odmítly z různých důvodů poskytnout. Jejich postup považuji za nelegální a budu se proti němu bránit soudní cestou," uvedl Zábranský. Zastupitel už dřív kvůli neposkytnutí informací zažaloval pražské městské firmy.

Plánová dovolená

„Paní doktorka Kleslová je momentálně na plánované dovolené a nepodařilo se mi s ní spojit," řekl mluvčí Prahy 10 Vít Novák. „Již v minulosti ale bylo zcela evidentní, že piráti ve svých rádoby výpočtech vychází z teoretických čísel a účetních uzávěrek i několik let starých. Přesto média slepě přebírají částky, které měla doktorka Kleslová z těchto firem pobírat," uvedl. „Ze zveřejněného znění trestního oznámení se každý může přesvědčit, jak směšně je konstruováno," doplnil.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se k podání trestního oznámení nechtěl vyjadřovat. Na dotaz uvedl, že ANO se s problémy kolem angažmá Kleslové ve státních firmách vyrovnalo jako žádná jiná politická strana. „Paní Kleslová se vzdala všech veřejných funkcí za ANO. Na rozdíl od ostatních politiků zareagovala rychle a transparentně," napsal v textové zprávě. „Nevím, proč by to mělo poškodit naše hnutí," dodal.

Kvůli smlouvě z ČEZ, kterou kritizoval i sám Babiš, odešla vloni Kleslová z nejvyššího vedení ANO, později rezignovala i na post předsedkyně pražského ANO a vzdala se funkcí v orgánech pražských firem. Naposledy skončila ve funkci starostky Prahy 10. Někdejší vlivná osobnost ANO a blízká spolupracovnice Babiše tak postupně opustila všechny významné veřejné posty.

Čtěte také: Kleslová rezignuje na post starostky Prahy 10, ANO končí v radě