Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Páska přestřižena! Bazén Šutka konečně zahájil svůj provoz

Praha /FOTOGALERIE/ – Šedivá zbořenina. Střih. Stavební dozor v helmách. Střih. Prázdný bazén. Střih. Žluté a oranžové skříňky a čvachtající se lidé. V krátkém, desítky vteřin trvajícím videoklipu se ve čtvrtek, před přestřižením slavnostní pásky, představil bazén Šutka. Bazén rekordman, který se veřejnosti oficiálně otevřel. Po dlouhém čtvrt století.

18.1.2013
SDÍLEJ:

SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ bazénu Šutka si nenechal ujít ani handicapovaný Tomáš ScharfFoto: Deník/Dimír Šťastný

Přestřižení pásky se stalo jakýmsi zadostiučiněním pro radní Aleksandru Udženiji, která na sobě měla plážové žabky. „Tak! A tuhle část si nechám já," schovala si svůj ústřižek radní. „Pásku si dám do kanceláře, za všechny ty, kteří nás kritizovali, že se bazén nestihne včas otevřít."

Bazén Šutka je tak sice oficiálně otevřený, vady na kráse však ještě má. „Magistrát nám přeposílá podněty od lidí, kteří již bazén navštívili. Prvopočáteční těžkosti, porodní bolesti, ale jistě brzy odezní. Pracujeme pilně na odstranění všech připomínek, které nám Pražané dávají," slibuje Pavel Borovička, ředitel městské společnosti Trade Centre Praha, která bazén spravuje.

A s jakým největším problémem se návštěvníci potýkali? Hlavně mezi svátky se přišlo vykoupat více Pražanů, než provozovatel bazénu očekával. Proto se lidem nedostávalo čipů, které jsou ke vstupu do bazénu potřeba, a u pokladen se tvořily dlouhé fronty.

A není divu. Během měsíčního zkušebního provozu přišlo spálit své kalorie 27 000 obyvatel. Mezi nimi byl i starosta Prahy 8 Jiří Janků. „Mezi svátky jsem si tu skvěle zaplaval. 
A v nejbližší době se sem chystám znovu. A to se už projedu 
i na tobogánech," prozradil Pražskému deníku starosta. 
I radní Udženija plánuje, že se sem brzy přijde vykoupat, i se svými dcerami. 
A proč si nezaplavala už na slavnostním zahájení? „Chvíli jsem to zvažovala. Ale s těmi kily nabranými během Vánoc se tu nemůžu ukazovat," smála se radní.

Radní Aleksandra Udženija, které se podařilo zdárně dotáhnout 25 let odkládaný projekt Šutky, říká:

Dcerám už jsem slíbila, že si na Šutku půjdeme zaplavat taky

Když přišla radní Aleksandra Udženija na pražský magistrát, měla před sebou léta rozkopané staveniště v Troji. Víc jak 20 let si pražští politici s projektem příliš nevěděli rady. Se stavbou původně zamýšlenou jako klasický plavecký bazén se začalo v roce 1987 ještě za úřadování tehdejšího komunistického primátora Františka Štafy. Porevoluční restituční spory a další komplikace ale způsobily, že budova pořád nestála. Navíc, po čistě plaveckém bazénu přestala být poptávka. V kurzu začaly být velké akvaparky. Projekt, do kterého Praha vložila stovky milionů, tak místo, aby rostl, chátral. „Celá ta investice mohla přijít na zmar," popisuje Udženija. A za dostavbu areálu, který by sloužil nejen jako bazén, ale i akvapark, začala bojovat. Více v našem rozhovoru.

Slavnostní otevření bazénu Šutka, Aleksandra Udženija, Praha, 17. ledna 2013Šutka je od čtvrtka v plném provozu, ale už nějaký měsíc funguje zkušebně. Jaký zájem Pražané o areál zatím mají?

Jsme překvapeni, protože zájem je vyšší, než jsme očekávali. V pracovní den přijde kolem tisíce lidí, o víkendu 1 600. Zatím se jeví, že je všechno v pořádku, takže už se těším, až přistoupíme ke spolupráci se školami nebo sportovními kluby a budeme jim moci služby akvaparku nabídnout. Připravujeme speciální balíčky pro seniory nebo rodiny s dětmi a další akce, které by měly přitáhnout další zájemce.

Říkáte, že zájem je vyšší, než jste očekávali. Co jste předpokládali?

Očekávali jsme, že v tomto pilotním provozu bude chodit kolem 500 lidí denně. Máme dvakrát až třikrát tolik.

Vy sama jste si už v ní byla zaplavat?

Plánuji to (směje se). Už jsem to slíbila dcerám.

Pokud vím, bydlíte na Vinohradech. To se vám chce vážit tak dlouhou cestu?

Samozřejmě, že to za to stojí.

Když jsme se bavili asi před půl rokem, přiznala jste, že kdybyste Šutku dostala na stůl jako nový projekt, do realizace byste se nepouštěla.

Řeknu vám, že kdyby s tím někdo přišel dnes, Šutka by byla mrtvý projekt. Nedokážu si představit, kde by se na to v dnešní situaci sehnaly peníze. Když jsem Šutku jako radní převzala, byla jsem v pozici, že jsem před sebou měla projekt, do kterého se za 20 let nasypaly stovky milionů, ale hotové nebylo nic. A spousta chytrých hlav říkala, zastavte to. To by ale bylo to nejhorší, co by se mohlo stát. Celá investice by přišla nazmar. Jsem ráda, že se nám ji nakonec po všech těch peripetiích podařilo dostavět.

Bazén provozuje akciová společnost TCP, která je ze sta procent vlastněna Prahou. Šutka je tak v tuto chvíli jako vůbec jediný bazén v metropoli de facto provozována vámi. Třeba o Podolí se stará ministerstvo školství. Společnost TCP se už ale dříve vyjádřila docela skepticky o ekonomické budoucnosti Šutky, bazén podle ní nebude ziskový a Praha na něho prý zřejmě bude muset doplácet. Jakou předpokládáte ekonomickou budoucnost vy?

Na takové předpoklady je ještě brzy. Moudřejší budeme, až budeme mít za sebou nějakou dobu fungování v plném provozu, ideálně aspoň rok, kdy vyhodnotíte všechny sezóny, tedy jaro, léto, podzim i zimu. Hodně nás bude zajímat třeba, kolik bude stát zateplování vody.

Ale nějaké analýzy přece u takového projektu musíte mít.

Samozřejmě, ale ta data jsou hodně rozdílná. I to byl jeden z důvodů, proč jsme si řekli, že Šutku nebudeme pronajímat soukromému subjektu. Chceme si sami v reálném provozu ověřit, jak bude areál fungovat. Mohlo by se stát, že bychom vypsali výběrové řízení, někdo by se do něho přihlásil, a pak po půl roce přišel s tím, že náklady jsou příliš velké a není možné to bez dotace dál provozovat. Proto jsme si řekli, že minimálně dva roky bude areál provozovat naše městská společnost TCP a teprve až opravdu budeme znát náklady, budeme vědět, zda ho pronajímat celý, jen část, nebo si ho nechat.

Co může Šutka nabídnout proti jiným pražským bazénům?

Je velká, jako jedna z mála splňuje podmínky pro profesionální plavce. Navíc, nejde jen o bazén, ale o akvapark. Není sice tak objemný jako v Čestlicích, ale zábavy v něm lze užít taky dost. Je tam plánovaná část, kde by měly být fitness a bowling, takže každý by si měl najít něco.

Vedle Šutky máte na starosti ještě jeden velký projekt související se sportem proměnu Štvanice. Vyhlásili jste architektonickou soutěž na její proměnu. Kolik projektů se vám v ní sešlo?

Zasláno bylo 80 návrhů, což je hodně slušné. Posuzovat je bude komise ve dnech 8. až 10. února.

Už jste některé z těch projektů viděla?

Ne, domluvili jsme se, že se na ně podíváme až od toho 8. února.

Kdo tvoří tuto komisi?

Komise je devítičlenná, za magistrát jsme v ní tři, další členové jsou odborníci z řad architektů (Udženija cituje jejich jména, mimo jiné komisi tvoří Josef Pleskot, Miroslav Cikán či Martina Forejtová).

Kolik projektů projde do dalšího kola?

Dál jich může z těchto 80 postoupit maximálně deset. Každý z nich dostane od hlavního města podporu 300 tisíc korun, protože všechno to, co do soutěže dosud připravovali, dělali zadarmo. Dále budou muset připravit podrobnější dokumentaci, takže jim chceme aspoň částečně pokrýt náklady.

A vítězný projekt budou znát Pražané kdy?

Od 24. do 26. května letošního roku budeme opět tři dny zasedat a radit se v komisi, pak určíme vítěze.

Po 26. květnu tedy už budeme vědět, jak by měla za pár let Štvanice vypadat?

Ano. Zároveň chceme všech 80 projektů vystavit v Kafkově domě.

Autor: Veronika Cézová, Ondřej Leinert

18.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v Praze.
5 12

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Volby v Žermanicích na Frýdecko-Místecku.
1 11

Muž si dělal selfie a pak zpřeházel volební urnu. Řeší se platnost voleb

Jan Kysela: Zeman a Babiš chtějí všechno, jen plusy a žádné minusy

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Včera a dnes rozhodujeme o složení sněmovny, potažmo vlády. Za necelé tři měsíce si zvolíme prezidenta. Jaký vliv to bude mít na český ústavní pořádek a mělo by dojít k úpravě základního zákona České republiky? O tom Deník mluvil s ústavním právníkem, profesorem Janem Kyselou.

V Chomutově zatkli republikána Sládka. Kvůli nepovolené kampani

Předseda republikánské strany Miroslav Sládek se měl dopustit porušení volebního zákona tím, že dělal nepovolenou kampaň. Policie mu zabavila klíče od auta a odvezla ho na služebnu. Propustili ho krátce před půlnocí.   

Týdenní zkrat: Vyčistěte si odpad a zvolte

Volíme. O ničem jiném se tento týden skoro nemluvilo. Přesto se ale našlo i několik důležitých nevolebních zpráv. Třeba ty z Hradu. Odkud jinud taky, že?

Nové léky nejen na srdce. Čekání na ně bude ještě delší

/INFOGRAFIKA/ Důvod? Výrobcům už nejspíš nebude stačit, že doloží, jakému procentu pacientů jejich pilulky zachrání život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení