Zajímá nás! Jaký máte názor na porody v domácím prostředí. Šli byste do toho? Dejte nám, prosím, vědět v diskuzi pod tímto článkem.

To vše v souvislosti s vedením domácího porodu v červenci roku 2009, který provázely komplikace a dítě, jež se dusilo a oživovali je přivolaní záchranáři, po třech týdnech zemřelo.

Původní již pravomocný verdikt loni v srpnu zrušil Ústavní soud ČR, který měl o vině pochybnosti. Sama Königsmarková pochybění od počátku odmítala; trvala na tom, že nic nezanedbala.

Kauzu v minulosti provázely emoce a obvinění znalce, který okolnosti případu posuzoval, ze zaujatosti.

Verdikt nepřímo otevřel cestu k rozšíření domácích porodů

Třebaže soudy původně dospěly k závěru, že obžalovaná podcenila přípravu, kdy se nedostatečně informovala o komplikacích, které provázely předchozí porody stejné rodičky, a v případě probíhajícího porodu zanedbala varovné příznaky svědčící pro poslání ženy do nemocnice, nový verdikt ji očistil - a tím nepřímo i otevřel cestu k většímu rozšíření porodů v domácím prostředí, jimž někteří odborníci velmi výrazně nefandí.

Rozsudek není pravomocný; státní zástupkyně si ještě ponechala lhůtu na rozmyšlenou, zda podá odvolání. Rozhodovat se bude poté, co od soudu obdrží zdůvodnění vyneseného výroku v písemné formě.

Čtěte také: Domácí porod měl tragickou dohru: Dítě zemřelo