Ačkoli hlídka dorazila na místo už za dvě minuty po přijetí tísňového volání, bylo to skutečně už v hodině dvanácté. Na dlouhé přemýšlení nebylo kdy; bylo vidět, že jde do tuhého. A že není čas čekat, než dorazí hasiči, kteří jsou pro takovéto záchranné operace vycvičení i lépe vybaveni. Dva z policistů se proto opatrně položili a led pomalu se po břiše posouvali směrem k tonoucímu. Pod jedním policistou se led začal prohýbat, takže i on sám byl téměř ponořený v chladné vodě. Vypadalo to na marný boj…

Boj o život

Sicha s Graclíkem, které jistil Domorád, to ale nevzdali. A potvrdilo se známé: když se chce, všechno jde! Odhodlaným policistům se nakonec podařilo doplazit až k otvoru, tonoucího vytáhnout a dostat ho na břeh. Silou svalů – ale také silou vůle. Značně podchlazeného a také otřeseného muže se pak ujali záchranáři, kteří pacienta odvezli do střešovické nemocnice.

Pomoc zvířeti

„Záchranou života policisté velkou měrou přispěli k dobrému jménu Policie České republiky," chvílí Zuzana Soušková z policejního prezidia. Ta také připomněla, že vytažením tonoucího pro hrdiny v černých uniformách zákrok neskončil. Postarali se rovněž o promáčeného a prochladlého psa. Zvíře pak předali přítelkyni zachráněného muže, která byla na místo neštěstí přivolána.

Čtěte také: Muže propadlého pod led vyrvali policisté ze spárů chladné smrti

Rychlé uhašení planoucího muže ocenily plakety

Slavnostního aktu spojeného s předáváním ocenění, na němž se sešli dva první muži pražské policie – vedle policejního prezidenta Martina Červíčka, jenž minulosti býval pražským policejním ředitelem, byl přítomen i jeho nástupce Martin Vondrášek – se zúčastnili také další hrdinové hektického nedělního dne: Matouš Zolotar a Jiří Šnajdr z oddělení hlídkové služby prvního pražského policejního obvodu. Ti zasahovali dvě hodiny po poledni před Národním muzeem, kde se kvůli uctění činu Jana Palacha (jenž se téměř na stejném místě změnil v živou pochodeň v roce 1969, aby tak vyjádřil protest proti okupaci Československa vojsky zemí Varšavské smlouvy) polil bundu hořlavinou a zapálil se.

Třebaže dotyčný neměl v úmyslu spáchat sebevraždu – a jeho vlastní slova potvrzují i neobvyklé množství vrstev oblečení, které měl na sobě, a malé množství použité hořlaviny – netradičním přístupem k pietnímu aktu navodil situaci, v níž byl vážně ohrožen. Měl ale štěstí; uhasili ho právě policisté z oddělení hlídkové služby, kteří dění na Václaváku nepřetržitě sledují prostřednictvím hned několika patrol. U planoucího muže uprostřed nyní vypuštěné fontány byli zakrátko; jednu z hlídek na ni křikem upozornil řidič projíždějící kolem. „Okamžitě běželi na místo a z muže strhli část hořícího oblečení. Následně jej povalili do sněhu a tím jej uhasili," přiblížila už neděli neobvyklý zákrok Eva Kropáčová z ředitelství pražské policie. Samotní policisté připomínají, že bylo třeba stáhnout hořící bundu a rukavice. Muže pak položili na zem a zbytek hořícího oděvu uhasili sněhem. Zákrok přišel včas – dřív, než se plameny dostaly k dalším vrstvám oblečení. Dotyčný tak vyvázl jen s lehkými popáleninami na prstech rukou. Záchranáři ho převezli k ošetření do nemocnice na Karlově náměstí, odkud putoval na psychiatrii.

„Rychlým a profesionálním zákrokem obou policistů byl muž zachráněn v situaci, kdy mu reálně hrozilo nebezpečí těžké újmy na zdraví nebo smrti," uvedla Zuzana Součková z policejního prezidia v rámci aktu spojeného s předáním ocenění. Dramatické momenty nedělní služby bude hlídkařům Zolotarovi a Šnajdrovi připomínat Plaketa Policie České republiky.