„Letošní ročník víc než ty předchozí je o lidských příbězích. O lidech, kteří jsou rádi, že mají coming out za sebou, či o těch, kteří jím právě procházejí. Je i o rodičích a okolí. My to na ně vyvalíme a často se nestaráme o to, jak se s tím oni vyrovnají," uvedl prezident festivalu Czeslaw Walek. Podle něj není cílem letošní přehlídky „násilně vyoutovávat" lesby a gaye, kteří zatím sami tento krok neudělali.

Podle programové ředitelky Hany Kulhánkové nabídne festival skoro stovku akcí. Program zahrnuje debaty, promítání, divadelní představení, výstavy, sportovní akce, procházky s průvodcem, koncerty či večírky. Vyvrcholí průvodem, který se koná už potřetí. Poprvé na něj přišlo 10.000 lidí, podruhé už 15.000. „Počítáme minimálně se stejným počtem," řekl Walek.

Účastníci se začnou od 13:00 řadit v ulici Na Příkopě, odkud o hodinu později vyrazí k náměstí Republiky a do Revoluční. Pak zahne do Dlouhé a přes Staroměstské náměstí se dostane do Pařížské. Po Čechově mostě pak přejde Vltavu a po schodech vystoupá na Letnou, kde se od 16:00 koná koncert. Účastníky doprovodí centrem 11 alegorických vozů s hudbou. Od Čechova mostu bude na Letnou jezdit i kyvadlová doprava pro vozíčkáře a další účastníky, upřesnil Walek. Podle něj je zajištěna bezpečnost účastníků. Pořadatelé jednají s policií, mají i bezpečnostní agenturu.

Jiná trasa průvodu

Trasa průvodu se letos proti předchozím ročníkům změnila. Střelecký ostrov, kde pochod vždy končil a kde se pak konal koncert, se opravuje. Místa na „tradiční cestě" z Václavského náměstí přes Národní třídu si navíc zamluvili odpůrci. Podle magistrátního přehledu shromáždění by se tam měly konat třeba Pochod pro rodinu Mladých křesťanských demokratů či shromáždění konzervativní iniciativy D.O.S.T. Ta proti festivalu ostře vystupovala už v minulosti a vadí jí i letos. Podle ní je akce obscénní a „nevkusně vnucuje ideologii homosexualismu". Podle Walka protestů ale postupně ubývá. Věří, že když se nějaké objeví, budou nenásilné.

Hlavními tvářemi letošního festivalu se staly devatenáctiletá Barbora s pětadvacetiletou Ilonou, které se nechaly vyfotit na plakát. Obě si coming outem prošly. „Bála jsem se přijetí ze strany otce, který byl silně homofobní," řekla Bára. Když se doma takzvaně vyoutovala, otec jí řekl, ať se vrátí ze školy v Praze domů, aby byla pod dozorem. Přestali se stýkat. Dnes se už situace srovnala.

Liberální výchovu měla naopak Ilona. Negativní reakce její matky ji proto překvapila. Spolužáci naopak přijali informaci dobře. Stejně otevřeně se pak mladá žena zachovala i v práci. „Nejtěžší bylo přiznat to sama sobě," dodala. S Barborou spolu loni v listopadu uzavřely registrované partnerství.