K explozi s následným požárem haly v průmyslovém areálu v Komořanské ulici byli hasiči přivoláni 27 minut po sedmé večer. Došlo k vyhlášení II. stupně požárního poplachu; na místo se sjelo sedm jednotek profesionálních hasičů a na pomoc dorazili také příslušníci dobrovolného sboru z Cholupic, informovala Pavlína Adamcová z centrály pražských hasičů.

„Oheň likvidovali šesti vodními proudy a pěnou. Chemici z Petřin nenaměřili žádné škodliviny v ovzduší, které by ohrožovaly zdraví zasahujících hasičů nebo lidí v okolí," připomněla okolnosti zásahu i fakt, že nebylo třeba uvažovat o evakuaci.

Ohroženo nebylo ani životní prostředí – hasební voda a pěna odtékala do speciálního kanálu v areálu – a potom rovnou do čističky. Po dobu likvidace plamenů řídili dopravu v okolí policisté, aby zajistili bezpečný průjezd hasičským cisternám.

Závada na speciálním kotli

Způsobenou škodu hasiči již v noci hasiči odhadovali na dva miliony korun; naštěstí se nikomu nic nestalo. Okolnosti události zůstávají v šetření; vyšetřovatelé hasičů i kriminalisté se na místo vrátili v pátek, aby vše důkladně obhlédli. Pomoci by také měly technologické záznamy i záběry kamer snímajících dějí v areálu firmy.

Již před půlnocí tlumočila prvotní poznatky hasičů starostka Prahy 12 Daniela Rázková, která se byla osobně přesvědčit, co se stalo a zda lidem žijícím v okolí nehrozí nebezpečí. „Došlo k výbuchu chemického reaktoru; hasiči hovořili o výbuchu metanolu a možném technickém pochybení," konstatovala.

Malér prý má nejspíš na svědomí závada na speciálním kotli pro přípravu léčiv, jemuž se v době, kdy byl natlakovaný výrobní směsí a zahřátý na provozní teplotu, uvolnilo těsnění průhledového okénka a unikly výbušné plyny.

„Provozní technik reakci zastavil, nouzovým tlačítkem spustil protireakci – a naštěstí vyběhl s dalšími dvěma zaměstnanci z tovární haly, kde byl umístěn chemický reaktor," tlumočila starostka získané poznatky.

Čtěte také: Hasiči likvidovali požár skladu olejů