Na výstavbě mobilních hrází se budou podle Gutha podílet dobrovolní hasiči, armáda, Červený kříž, pracovníci Správy služeb hlavního města Prahy, dopravního podniku a Pražských vodovodů a kanalizací. „Cvičení přinese pro Pražany a návštěvníky hlavního města i jistá omezení, která se budou týkat zejména omezení ve veřejné i individuální automobilové dopravě tím, že dojde k úplnému uzavření Dvořákova, Smetanova a Masarykova nábřeží včetně částí přilehlých ulic," uvedl Guth. Cvičení doplní doprovodný program na Žofíně.

Loni Praha zkoušela výstavbu protipovodňových hrází v Holešovicích. Postupně chce otestovat protipovodňová opatření na celém území metropole, v příštích letech by měla přijít na řadu oblast Zbraslavi, Radotína, Chuchle a Troji.

Protipovodňová opatření i v dalších částech Prahy

Povodeň v roce 2002 způsobila v Praze škody ve výši zhruba 27 miliard korun, evakuovány byly desítky tisíc obyvatel. Zasažena byla MHD, provoz metra byl v plném rozsahu obnoven až po několika měsících.

Celková délka protipovodňových opatření po dokončení bude podle Gutha činit asi 17,5 kilometru, z toho mobilních hrazení bude zhruba 6,5 kilometru. Náklady na výstavbu podle Gutha dosáhnou téměř čtyř miliard korun. Protipovodňové hráze tvoří jak trvalé valy, náspy a stěny, tak mobilní stěny a zabezpečení kanalizace a vodních toků. Většina zábran už je hotova, podle Gutha se dokončuje ještě ochrana Velké a Malé Chuchle. Tato část by měla být hotova v příštím roce.