Chcete si „exotické" zvíře pořídit? Pak byste měli vědět, že to není jen tak. Je nutné ho nahlásit a získat povolení od pražské veterinární správy. „Široký pojem exotická zvířata zužuje speciální vyhláška vyjmenovávající druhy zvířat vyžadujících zvláštní péči. Jde o ty druhy, které mají speciální požadavky na chov a proto musejí tito chovatelé dotyčná zvířata registrovat. Patří sem například všichni primáti, šelmy, jedovatí hadi a třeba i dravé želvy," uvádí mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

Chovatelství jako takové u nás podléhá také pravidlům Českého svazu chovatelů drobného zvířectva, který kontroluje Zoo Praha. Svaz má u nás i exotickou skupinu, kterou vede Pavel Humhal. Například na Praze 12 najdete v domácnostech nejčastěji exotické opeřence. Výjimku tvoří právě domov pana Humhala. Ten totiž chová terarijní zvířata, jakými jsou agamy, chameleoni a všechny tipy malých ještěrů. Dohromady jsou jich asi tři tisíce.

„K tomu už dva roky také vlastní „chovnou stanici" drápkatých opiček kosmanů bělovousých," uvádí tisková mluvčí Prahy 12 Eva Burianová. Chov kosmanů podléhá zvláštnímu povolení. Někdy veterinární kontroly zjistí místo potíží naopak velmi pozitivní zprávy…

„Nedávno se panu Humhalovi podařilo odchovat přirozenou cestou trojčata kosmanů, což je zvláštnost, neboť za normálních okolností dokáží odchovat pouze dva potomky, svědčí to o tom, že jsou dobře živení," dodává Burianová.

Jak už bylo řečeno, do chovu exotických živočichů je zainteresovaná i pražská zoo. Co se týká samotných zvířat, musejí si je ale chovatelé shánět vlastní cestou, bez její pomoci. „Neposkytujeme v obvyklých případech své odchovy soukromým chovatelům. Ty, které držíme, jsou extrémně náročné a vzácné, o mláďata projevují takřka ihned zájem ostatní členové mezinárodních institucí, jichž jsme členy. Zvířata v pražské zoo odchovaná tak končí v jiných zoologických zahradách," komentuje mluvčí pražské zoo Michal Šťastný.

„Kdybych věděla, že má sousedovic dítě nebezpečného pavouka, tak asi vylítnu z kůže," říká Vladimíra Honzová z Prahy 5. Konfliktů je ale v souvislosti s chovem exotických mazlíčků zanedbatelně málo. „Občané si nejčastěji stěžují na sousedovy štěkající a vyjící psy nebo kokrhajícího kohouta na dvorku, ale že by si někdo stěžoval na to, že primát za sousední zdí se příliš hlasitě buší do prsou, tak s tím jsme se dosud nesetkali," říká s pousmáním Josef Duben. Veterináři mohou navštívit a zkontrolovat jakéhokoli chovatele na základě podání stížnosti, ovšem jedině za přítomnosti policie.

Opička na rameni, prase na vodítku

V centru Prahy můžete potkat muže s malou opičkou na rameni, nebo zahlédnout jednoho z obyvatel Prahy 7 s prasátkem na vodítku holešovickém parku.

„Stalo se naším maskotem a kdykoli se vypraví s majitelem ven, snaží se ho někdo vyfotit a na sociálních sítích fotografii posílá pro potěšení ostatním, co ho tu mají rádi, dál" uvádí Lukáš Král, který žije v sousedství proslulého prasátka. „S jistou raritou je možné se občas setkat hlavně v dopravních prostředcích, když nějaké dívce či chlapci vykoukne z pod svetru či trička černý čumáček a za ním se na překvapeného spolucestujícího upřou dvě bystrá očka. Je to ochočený potkan. I ti jsou dnes oblíbeni a jsou k dispozici různé barevné formy," doplňuje Duben.

V souvislosti s popovodňovými deratizacemi rozmnožených hlodavců nutno dodat, že tito domestikovaní pasažéři pražské MHD musejí být lékařsky prohlédnuti.