Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vltava v Praze již kulminovala

Praha – Situaci v Praze i dnes sledujeme on-line. Pro aktualizaci stiskněte F5.

4.6.2013 AKTUALIZOVÁNO 4.6.2013
SDÍLEJ:

Povodně v Praze.Foto: František Géla

20:56 - Úklid začal také v Praze 10, kde rozvodněný Botič poškodil ulice a domy. „Odpoledne byli vráceni do svých domovů i klienti domova důchodců Sámova, který byl evakuován v neděli," řekl místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík. V základní škole Břečťanová vydává městská část dezinfekční prostředky, kdo si zažádá, může dostat i čerpadlo nebo vysoušeč.

20:35 - V Praze 4, kde se musela kvůli záplavám evakuovat asi stovka lidí, se chystají kontroly zaplavených domů. „Poté, co voda opadne, nastoupí do postižených oblastí pracovníci hygienické stanice a statici. Návrat do evakuovaných objektů je možný až po jejich zkontrolování," uvedl mluvčí Prahy 4 Jiří Bigas.

20:34 - Na rozdíl od jiných má Městská knihovna v Praze zatím to štěstí, že se k ní voda nedostala. V současné době nefungují pouze tři pobočky (Ústřední knihovna, Holešovice, Michle) z celé sítě 41 knihoven. Ostatní pobočky jsou stále v provozu a poskytují kompletní knihovnické a informační služby, podle svých jízdních řádů jezdí i bibliobusy.

Městská knihovna v Praze.Vzhledem k vysoké hladině a průtoku Vltavy bylo rozhodnuto, že vyklizené suterény (technika a vybavení sálů, fond hudebnin a materiál v ÚK a povinné výtisky periodik a knih v Holešovicích), budou na své místo stěhovány až po tom, co se sníží reálné riziko zaplavení prostor spodní (kanalizační) vodou.

Proto zřejmě ani Ústřední knihovna, ani Holešovice nebudou otevřeny v pondělí 10. 6., jak bylo původně avizováno. Michle bude otevřena po tom, co se v Domově Sue Ryder, ve kterém sídlí, obnoví dodávky elektrické energie (začátek příštího týdne).

19:53 - Městská knihovna v Praze uzavřela během povodní tři své pobočky. Budova ústřední knihovny na Mariánském náměstí a pobočka Holešovice mají zcela vyklizené suterénní prostory, včetně demontovaných sedaček a technického vybavení sálů. Zavřená je také knihovna v Michli. Voda se zatím nedostala do žádné z nich, informovala mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková. Pobočky budou uzavřeny pravděpodobně i příští týden.

19:32 - Hladina problematické říčky Rokytky a Botiče v Praze klesá. Podél těchto toků začínají sanační práce.

19:31 - Povodně v Praze budou podle odhadů stát stovky milionů korun. Jde o předběžný odhad nákladů i povodňových škod, řekl po jednání krizového štábu zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). „Pevně doufám, že konečný účet nepřesáhne miliardu korun," uvedl. Největší finanční ztráty podle něj způsobila velká voda v zoo, která je ze třetiny zaplavená. Nejvážnější situace je podle krizového štábu v Lahovicích, Modřanech, v Libni a také na Zbraslavi.

19:24 - Národní památkový ústav (NPÚ), který spravuje stovku státních hradů a zámků, kvůli povodním uzavřel některé objekty nebo omezil jejich návštěvnický provoz. V Praze jsou z technických důvodů uzavřené Palácové zahrady pod Pražským hradem. Záplavy z objektů ve správě NPÚ nejvíce postihly zámky Kratochvíle, Ratibořice a Veltrusy, sdělila dnes mluvčí NPÚ Dita Roubíčková. Při cestě na hrad Karlštejn je třeba počítat se změnou trasy, zatopeno je centrální parkoviště ve spodní části Karlštejna. Hrad je ale otevřen bez omezení, informace lze najít na webu hradu. NPÚ doporučuje, aby si lidé před návštěvou památkových objektů ověřili aktuální informace na webu či telefonním čísle příslušného hradu či zámku na adrese http://www.npu.cz/sights.

19:07 - Celkem bylo už v pražských lesích a parcích pokáceno zhruba 400 stromů, další stromy se vyznačují a kácí. Více ZDE

19 - Dálnici D8 u Prahy ve směru na Ústí nad Labem blokují kvůli dopravnímu omezení dlouhé kolony. Policie tam doprovází těžkou techniku, která jede podsypat podemletý pilíř mostu přes Vltavu. Na 15,5. kilometru se provoz ve směru z Prahy převádí do protisměru. Kolona sahá až k 8. kilometru, řekla mluvčí středočeské policie Soňa Budská.

Na dálnici podle ní vznikají krizové situace, někteří motoristé se snaží couvat nebo otáčet. Policie žádá řidiče, aby vydrželi v kolonách a nechali volný střední pruh. Ve směru na Prahu je doprava bez omezení.

18:58 - Praha zaznamenala několik případů, kdy lidé u rozvodněné Vltavy šplhali po protipovodňových zábranách nebo se bariéry pokoušeli rozebírat. Ohrožovali tak sami sebe i své okolí, řekl pověřený primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Rada proto na dnešním jednání zakázala do těchto míst vstup. Zákaz se týká Prahy 1, 7 a Tróji.

Povodně v Praze v pondělí 3.června.18:38 Neprůjezdností komunikace Strakonická v Praze a uzavírek na silnici R4 nadále trvá omezení na trase Příbram – Dobříš – Praha. Přeprava je zajišťována stávající linkou D98 po objízdných trasách. Časy odjezdů mohou být ovlivněny dalším vývojem povodňové situace v Praze a průjezdností komunikací. Předpokládaná doba jízdy může být cca 2 hodiny. Autobusová linka D97 (Příbram–Praha) nebude do odvolání provozována.

Informace k dopravní obsluze na trase Příbram – Dobříš – Praha ve dnech 4. a 5. 6.2013

Následující linky v trase Příbram –Praha a zpět budou v maximální možné míře zachovány:
D85 (Rožmitál p.Tř.-Příbram-Obořiště-Praha)
D87 (Příbram-Pičín-Suchodol-Praha)
D93 (Praha-Příbram-Blatná-Horažďovice)
D96 (Věšín-Rožmitál pod Třemšínem-Příbram-Praha)

Informace k dopravní obsluze na trase Sedlčany – Praha
Od 5.6.2013 bude zajištěna přeprava v trase Sedlčany – Praha linkami:
D91 (300091 a 301091) Sedlčany–Chotilsko–Praha
D92 (136444 a 136446) Praha-Sedlčany-Petrovice-Milevsko

Výše uvedené linky pojedou po objízdné trase a mohou být na dojezdu opožděny. Vlivem, objízdné trasy nebudou obslouženy všechny zastávky na území Prahy-západ.

18:12 - Pražská Ústřední Čistírna odpadních vod (ÚČOV) zůstává mimo provoz, řekla mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Marcela Dvořáková s tím, že by čistírna měla začít fungovat v řádu dnů. Bubenečská čistírna byla odstavena v pondělí, protože její čerpadla již nezvládala velký přítok vody. Situace, kdy veškeré odpadní a dešťové vody tečou rovnou do Vltavy, nemá podle Dvořákové vliv na kvalitu dodávané pitné vody.

18:08 - Národní knihovna ČR zůstane minimálně do konce týdne uzavřena. V pražském Klementinu dnes zasedala povodňová komise Národní knihovny České republiky. Její členové se usnesli na trvání uzavření Národní knihovny a celého areálu Klementina pro veřejnost s platností minimálně do konce tohoto týdne s ohledem na 3. stupeň povodňové aktivity. Nebezpečí ohrožení spodní průsakovou vodou dosud trvá. Povodňová komise NK ČR zasedne opět 7. 6. 2013, kde rozhodne o dalším postupu pro příští týden.

17:57 - Nejvíce škod způsobil rozvodněný potok Botič v Parku Folimanka. Propadla se zde půda. Uvedla to starostka Prahy 2 Jana Černochová. Na území druhé městské části zároveň kvůli podmáčení popadalo asi třicet stromů. Krizový štáb Prahy 2 rozhodl, že začne škody sčítat a uklízet. Praha 2 podle Černochové solidárně pomůže nejvíce zasažené městské části Praha 16 Radotínu. „Bohužel peněz máme sami málo. Nabízíme materiální pomoc i lidské zdroje, místa ve školách a školkách," řekla Černochová. Doplnila, že v Praze 2 využilo doporučené evakuace jen n kolik starších lidí, žijících v bezprostřední blízkosti Botiče. Celkové škody se v Praze podle prvních odhadů vyšplhají řádově do stovek milionů korun. Nejvíce byla postižena trojská zoo a již zmiňovaná městská část Radotín.

17:54 - Praha dnes kvůli záplavám zakázala vstup do 29 parků a lesů na území hlavního města. Nejvíce nepřístupných parků je momentálně v Praze 1. "Dlouhotrvající deště způsobily plošné a velmi silné podmáčení půdy a lesních porostů. V důsledku toho dochází dokonce i v bezvětří k nekontrolovatelným pádům zcela zdravých stromů," vysvětlil starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. "Riziko pádu stromů stále hrozí," varoval i starosta Prahy 5 Miroslav Zelený. Zákaz vstupu podle něj platí až do odvolání pro park Zahrada Kinských, Klamovka a Santoška. V souvislosti se zákazem vstupu do Santošky je také přerušen provoz v mateřské škole U Santošky a to až do pátku. V pondělí usmrtil v parku v Průhonicích padající strom ženu, která venčila psa.

17:46 - Některé pražské městské části začaly likvidovat následky záplav. V Praze 2 lidé uklízejí sklepy zatopené rozvodněným potokem Botič v oblasti Nuselského údolí. Také Praha 9 a 10 zahájily popovodňový úklid, radnice se snaží zajistit dezinfekční a čisticí prostředky, někde přistavují kontejnery na mokrý odpad. Praha 13, která je mimo zaplavené území, organizuje sbírku úklidových prostředků a pitné vody.

17:45 - Pochod proti rakovině prsu, který měl projít Prahou v sobotu 8. června, se kvůli povodním odkládá. Bude až v září, přesný termín se veřejnost dozví včas.

17:33 - Rozsah povodní v Zálezlicích na Mělnicku bude menší než v roce 2002, kdy se obec stala symbolem záplav. Pomohla rozestavěná hráz, jejíž provizorně vybudovaná část se v noci na dnešek protrhla. Při návštěvě premiéra Petra Nečase a ministra zemědělství Petra Bendla to uvedl starosta Jiří Čížek. Velká voda v obci kulminovala odpoledne. Zatopená zůstala asi třetina Zálezlic a tři čtvrtiny části Kozárovice.

17:32 - Aktuální povodňové změny v pražské příměstské dopravě

Železnice:
- opět nejezdí vlaky S8 a S80 Praha - Varné nad Vltavou - Dobříš / Jílové u Prahy (z Vraného zajištěn náhradní autobus do Zvole)
- opět nejezdí linka S41 z Roztok do Libně
- omezen je provoz na lince S4 mezi Libčicemi a Kralupy + projíždí se zastávka Úholičky
- S7 - provoz zachován, ale se zpožděním, projíždí se Velká Chuchle
- obnoven provoz linky S88

Autobusy:
- stále přerušen provoz na Strakonické, na silnici I/102 podél Vltavy od Štěchovic a také na Podbabské od Suchdola a Roztok
- z Mníšku pod Brdy (317, 321), Nového Knína a Slap (361) se i nadále jezdí do Dobřichovic na vlak S7
- z Pikovic a Hradištka se i nadále jezdí v omezeném rozsahu na Budějovickou
- z Roztok jezdí autobusy odklonem na Dejvickou přes Únětice
- příměstské linky i městské linky od východu přijíždějící na Černý Most jsou prodlouženy k tramvaji X-B na Lehovec
- výrazněji je omezen provoz autobusů na Kralupsku a Mělnicku
- nově není v provozu linka 414 z Černošic do Vonoklas (Vonoklasy obsluhuje linka 313)

Pro cesty po Praze doporučujeme s ohledem na omezenou kapacitu tramvají a autobusů využívat posílené vlakové linky S, zejména na trase Smíchov - Hlavní nádraží - Vysočany. Na většině tratí bude zajištěn celodenní interval 15 minut. Funguje také nově zavedená linka S34 Masarykovo nádraží - Čakovice.

Připomínáme, že jízdenky PID se i nadále uznávají i ve všech rychlících na území Prahy.

Informace o opatřeních v Pražské integrované dopravě průběžně aktualizujeme ZDE

Jsme také nepřetržitě na Facebooku PID, kde se nám lidé mohou ptát: https://www.facebook.com/prazskaintegrovanadoprava

17:11 - Uvolněný ponton ve Žlutých lázních v Praze zajistili hasiči a potápěči ocelovým lanem ke stromům. Situaci vyvolanou povodní řešil již v noci na dnešek krizový štáb, mezi dalšími variantami bylo upevnění k tanku, nebo zásah z vrtulníku, odstřelení a potopení. 

17:04 -  Obyvatelé Prahy 9 už začali s odklízením škod, které v minulých dnech způsobila rozvodněná říčka Rokytka. Čerpají vodu ze sklepů a garáží, začali vysoušet. Rokytka tentokrát překvapila i obyvatele, kteří v její blízkosti bydlí desítky let. Podle nich byl nástup povodně velmi rychlý. Mnozí tak nestihli ani postavit hráze z pytlů s pískem.

Rokytka se na pomezí Hrdlořez a Hloubětína rozlila v noci na pondělí. Zaplavila několik rodinných domů v ulici Za Mosty a v okolí ulice Pod Smetankou, v bytových domech v Hrdlořezské ulici natekla do garáží. „V 17:30 byla Rokytka ještě pod úrovní, za dvě hodiny jsme už ale měli kolem domu 50 centimetrů vody," řekla Danuše Cipriánová, která už dnes začala s vysoušením rodinného domu. Cipriánovi před vodou vynesli do vyššího patra především elektroniku a na noc odjeli k dceři. Opuštěné domy pak hlídala policie.

16:39 - Voda v pražské zoo zatopila také technické zázemí bazénů lachtanů. Čtveřice lachtanů byla provizorně umístěna do pavilonu hrochů, lachtaní samice Abeba s mládětem je v zázemí expozice ledních medvědů. „Až budeme mít odhady, jestli opravy budou v řádu týdnů nebo v řádu měsíců, pak se budeme rozhodovat, jestli lachtany dokážeme komfortně udržet v našich podmínkách, nebo budou muset být převezeni do jiné zahrady. Zatím jsme o tom neuvažovali," řekl Antonín Vaidl ze zoo. Na 600 ptáků bylo umístěno do zahrad v Plzni, Liberci i na Moravu. Vaidl řekl, že jejich návrat bude trvat měsíc, možná i déle.

16:24 - Policie zaznamenala již čtyři případy rabování v souvislosti s povodněmi, dva ve Středočeském kraji, jeden v Ústí nad Labem a jeden v Praze. Jedním z podezřelých je šestatřicetiletý cizinec, kterého zadržela pražská policie. Údajně odcizil z auta v Praze 1 v pondělí batoh s věcmi v hodnotě asi 4000 korun. Muži hrozí přísnější trest, protože se krádež odehrála v době nouzového stavu vyhlášeném kvůli povodním. Soud muže už v minulosti potrestal za krádeže a na deset let vyhostil z Česka.

16:21Povodí Vltavy postupně snižuje na pokyn ministra zemědělství Petra Bendla odtok z Vltavské kaskády o dalších 300 metrů krychlových za sekundu, informovalo dnes odpoledne ministerstvo zemědělství (MZe). Již po poledni byl odtok snížen o 100 metrů krychlových za sekundu. Snížení odtoku má podle Bendlova záměru před zaplavením ochránit Ústí nad Labem a další města na Labi.

Záplavy ve Středočeském kraji  - Zálezlice. 16:13 - Povodňová situace ve středních Čechách se začíná zlepšovat. Přestalo pršet a většina vodních toků v kraji už kulminovala nebo právě kulminuje. Dramatická situace ještě zústává na Mělnicku, kde by Labe mělo kulminovat kolem osmnácté hodiny a v obci Vestec na Nymbursku.

16:12 - Hořín u Mělníka a jeho místní části zaplavila velká voda, která se přelila přes protipovodňové hráze. Všech 700 obyvatel muselo být evakuováno, řekla dnes členka obecní povodňové komise Zuzana Landsmanová. Voda se podle ní naštěstí jen přelévá, hráze se nikde neprotrhly. Nejhorší situace je v místních částech Zelčín a Vrbno, které jsou zcela pod vodou.

16:11 - Městská část Praha 6 vydala varování před vstupem do parků na svém území. „Nevím, proč jsme se nedostali na magistrátní seznam. Každopádně jsme vydali varování před vstupem do parků Hvězda, Hadovka a Šárka," řekl mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

16:09 - Pojišťovny zvýšily odhad povodňových škod, jsou jich desítky tisíc v hodnotě miliard korun. Nejvíce škod mají hlášeno ze středních Čech. Jde zejména o zatopené sklepy, zahradní domky a garáže, ale evidují i zcela vyplavené domy, zatopené automobily či škody zemědělců. Vyplývá to z ankety mezi největšími tuzemskými pojišťovnami. Ty již zahájily výplatu prvních škod.

15:48 - V humanitárních záplavových sbírkách se dosud shromáždily necelé tři miliony korun, další peníze v řádu milionů neziskové organizace vyčlenily ze svých zdrojů. Například Člověk v tísni eviduje zatím 1,3 milionu korun na zvláštním povodňovém kontě, Adře poslali lidé 870.000 korun. Přispívat je možné převodem na účty, přes DMS někde i kartou přes web. Souhrnné informace o možnostech pro darování peněz na pomoc eviduje například portál neziskových organizací.

15:35 - Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) přispěje svým klientům v souvislosti se záplavami na očkování proti žloutence, a to všem, kteří o to projeví zájem, nejen těm, kteří žijí v zaplavených regionech. Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP) v pondělí oznámila, že uhradí svým pojištěncům z oblastí záplav očkování proti hepatitidě A a B a proti některým dalším infekcím.

15:17 - Praha zaznamenala několik případů, kdy lidé u rozvodněné Vltavy šplhali po protipovodňových zábranách nebo se bariéry dokonce pokoušeli rozebírat. Ohrožovali tak sami sebe i své okolí, řekl pověřený primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Rada proto na dnešním jednání zakázala do těchto míst vstup. Zákaz se týká Prahy 1, 7 a Troji.

„Zaznamenali jsme přílišný nárůst povodňové turistiky," řekl Hudeček. Zahraniční turisté podle něj zkoušeli třeba rozebírat bariéry na Kampě. Mohli tak ohrozit své zdraví a život, ale i celou lokalitu, kterou hráze chrání před velkou vodou. Protipovodňové bariéry proto budou obehnány páskou. Hlídat je budou strážníci. Magistrát podle Hudečka svůj postup koordinuje s příslušnými městskými částmi.

14:50 - Kvůli záplavám je stále pod vodou většina spodní části zahrady, například pavilon velkých kočkovitých šelem, bazény lachtanů nebo stanoviště plameňáků. Tato zvířata byla evakuována do horní části zoo, skupina goril je stále v protipovodňové věži. Kvůli povodni přišla zoo o dvě čejky a králíky, kteří zůstali zalezlí hluboko v norách. Jeden plameňák si zlomil nohu, jinak jsou všechna zvířata v pořádku. Více ZDE

14:40 - Dříve než budou moci do pražského metra cestující, bude nutné celou trať zkontrolovat. „Dnes jsou traťové tunely v režimu ochranného systému metra. Přechod do dopravního systému znamená kompletní prověrku – z hlediska elektrického, zabezpečovacího, traťového," uvedl dopravní ředitel podniku Ladislav Urbánek. Nutné budou i zkušební jízdy. Vše může trvat asi 20 hodin, dodal Urbánek. Na osmi stanicích v centru bude také potřeba odstranit protipovodňová hradítka.

Povodně v Praze v úterý 4. června. Pohled z Hlávkova mostu.14:29 - Praha má pro lidi postižené povodněmi připravenu asi stovku bytů. Poskytovat je bude těm, kterým voda zcela zničila domovy. Náhradní byty budou moci používat maximálně po dobu jednoho roku. Rozhodla o tom dnes rada města. „Pomoc poskytneme lidem, kteří kvůli velké vodě přišli o střechu nad hlavou," uvedl zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Kolik lidí bude pomoc magistrátu potřebovat, není zatím jasné. Praha bude spolupracovat s městskými částmi.

Z některých oblastí Prahy, zvláště z Modřan a Libně a Prahy 6, byli v uplynulých hodinách evakuováni lidé z několika ulic. Obavy z plošné evakuace Prahy 5, 8, 12 se ale nakonec nenaplnily. Vltava kulminovala v ranních hodinách, průtok v Rokytce i Botiči klesá.

14:13 - Počet uzavřených pošt kvůli záplavám se dnes zvýšil o 12 na 34 poboček.  Nejvíce, celkem 23 pošt, je zavřených ve Středočeském kraji a Praze. V samotném hlavním městě zůstávají nedostupné dvě pobočky v Karlíně, dále na Petrském náměstí a v Lipencích. Ve středních Čechách jde především o pošty v okolí Vltavy a Labe. Uzavření hrozí pobočkám v Rožďalovicích a Dymokurech. Doručování v Praze je omezené v částech okolo Vltavy, ve středních Čechách pak v zaplavených nebo odříznutých obcích.

14 - Již od víkendu se skauti a skautky po celé republice začali aktivně zapojovat do zmírnění jejich dopadu. Pražský skautský povodňový štáb momentálně hlásí již přes 500 skautů a skautek připravených k pomoci institucím i jednotlivcům postiženým velkou vodou. Mnoho z nich již také ruku k dílu přiložilo.

Skauti a skautky v Praze pomáhali například se stěhováním svazků Městské knihovny, při noční evakuaci Prahy 5 do škol na Barrandově nebo spolupracovali s Dopravním podnikem při koordinaci ranní náhradní dopravy. Pomáhají ale také v Plzni, ve Zlíně, od víkendu v Českých Budějovicích nebo v Táboře. Ústředí Junáka poskytuje krajům, oddílů či jednotlivcům, kteří se chtějí do pomoci zapojit, potřebné informace a podporu.

13:47 - Odtok z Vltavské kaskády byl dnes po poledni na pokyn ministra zemědělství Petra Bendla snížen o 100 metrů krychlových za sekundu, potvrdila mluvčí Povodí Vltavy Michaela Pohůnková. Snížení odtoku má podle Bendlova záměru před zaplavením ochránit Ústí nad Labem.

13:06 - Pražská Ústřední Čistírna odpadních vod (ÚČOV) zůstává mimo provoz, řekla dnes mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) Marcela Dvořáková s tím, že by čistírna měla začít fungovat v řádu dnů. Bubenečská čistírna byla odstavena v pondělí, protože její čerpadla již nezvládala velký přítok vody. Situace, kdy veškeré odpadní a dešťové vody tečou rovnou do Vltavy, nemá podle Dvořákové vliv na kvalitu dodávané pitné vody.

Povodně v Praze v úterý 4. června. 12:43 - Jedním z postižených povodní na Palmovce je i Marek Hotváth, který pracoval v budově Metrostavu na elektroinstalaci. Teď mu kvůli zatopené budově zaměstnavatel nařídil neplacené volno.

12:34 - Na Palmovce voda ustoupila z kolejí, tramvaje tudy bez problémů jezdí, téměř všechny obchody u tramvajové zastávky Divadlo pod Palmovkou ale zůstávají zavřené.

12:26 - Voda z kanalizace v Praze 12 stále stoupá a rozlévá se směrem k obytným domům. Probíhá příprava obyvatel obytného souboru Belárie k možné evakuaci. Situaci se městská část snaží pomocí zábran a čerpadel stabilizovat, je však přesto důležité, aby byli občané na odchod z domova připraveni – sbaleni. Více ZDE

12:17 - Povodně postihly také pražské Museum Kampa. To mělo od 6. června přichystánu výstavu Geralda Scarfa Pink Floyd v Praze. Kvůli povodním, které Kampu postihly, je ale museum až do odvolání zavřené a avizovaná výstava se uskuteční v náhradním termínu.

12:04 - V Praze byla obnovena tramvajová linka 3 a 10 v úseku Palmovka – Kobylisy, kde dosud fungovala náhradní autobusová doprava zavedená kvůli rozvodněné Rokytce.

12:03 - Pokud bude hladina Vltavy nadále klesat, mohl by pražský dopravní podnik otevřít ve středu ráno pět stanic metra, které byly uzavřeny jako poslední v pondělí večer. Novinářům to dnes řekl ředitel podniku Milan Křístek. Na lince B jde o stanice Smíchovské nádraží, Kobylisy, Vysočanská a Českomoravská, na lince A Muzeum. Průtok ve Vltavě by ale musel klesnout pod 2500 metrů krychlových za sekundu, nyní činí kolem 3000 metrů. Do pátku by mohlo být průjezdné celé metro. V osmi stanicích v centu by ale soupravy nezastavovaly, pouze projížděly. Normální provoz metra bude obnoven až poté, co klesne průtok vody pod 1500 metrů, dodal Křístek.

12:03 - Pověřený pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) dnes zrušil čtvrteční mimořádné zasedání zastupitelstva, na kterém měli zastupitelé hlasovat o novém primátorovi a o složení rady. Jednání se odkládá kvůli stavu nouze, který v Praze panuje v souvislosti s povodňovým nebezpečím, řekl Hudeček. Příští zasedání se uskuteční do 15 dnů, patrně 20. června, tedy v termín řádného zastupitelstva. Více ZDE

12 - Na pražské Zbraslavi jsou uzavřeny zaplavené oblasti Lahovice, Lahovičky a Závist. Oblast je pod policejní ostrahou, všechny objekty tam jsou nepřístupné. V Dolní Zbraslavi jsou zaplavené domy v ulice Spojařů a dva domy v ulici Žitavského. Všude se intenzivně čerpá voda přes protipovodňovou­ stěnu.

Povodňová situace v Praze 1.11:53 - Povodňová situace se v Praze 1 uklidňuje. Podle zdejšího krizového štábu aktuálně nehrozí vylití Vltavy. Do současné doby radnice nechala evakuovat pouze šest lidí ze zaplavené Kampy. „Tři mají azyl v ubytovně, jeden v domě s pečovatelskou službou, další ve Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí a poslední u příbuzných," uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

11:52 - Pražská muzejní noc se kvůli povodním ruší a uskuteční se v náhradním termínu, který bude teprve oznámen, informovala mluvčí Národního muzea Tereza Petáková. Rozsáhlá kulturní akce se v české metropoli měla pořádat již tuto sobotu 8. června.

11:45 - Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek chce také jednat o rozšíření protipovodňové ochrany, před zoo, která leží v pražské Troji přímo u Vltavy, totiž není vybudován systém protipovodňových zábran. „Je to nezbytnost," nechal se slyšet Bobek, který prý o tomto už mluvil například s pověřeným primátorem Tomášem Hudečkem (TOP 09).

11:44 - Gorily z pražské zoo, kterým voda zatopila pavilon a kterých se dočasně ujme zoo ve Dvoře Králové, se mají stěhovat příští týden. Kvůli záplavám je stále pod vodou většina spodní části zahrady, například pavilon velkých kočkovitých šelem, bazény lachtanů nebo stanoviště plameňáků. Kvůli povodni přišla zoo o dvě čejky a králíky, kteří zůstali zalezlí hluboko v norách. Jeden plameňák si zlomil nohu, jinak jsou všechna zvířata v pořádku.

11:36 - Divadlo pod Palmovkou by mohlo být uzavřeno kvůli škodám po povodních do konce prázdnin nebo až do konce října, řekl současný ředitel divadla Petr Kracik. V divadle jsou zatopeny veškeré rozsáhlé sklepy a technické vybavení, které zajišťuje provoz divadla. Kracik uvedl, že se už škody pohybují mezi 15 až 20 miliony korun. Uzavřeny jsou i další pražské scény, galerie a muzea.

11:35 - O nasazení Hradní stráže na likvidaci následků povodní zatím ústřední krizový štáb nepožádal, řekla mluvčí Pražského hradu Hana Burianová. Prezident Miloš Zeman v pondělí nabídl 60 členů Hradní stráže k pomoci při záplavách. V Praze je stále nasazeno 300 vojáků. Část z nich pracuje ve Stromovce, kde prosakuje voda. Další vojáci po celonoční směně na stavbě zábran nabírají síly v kasárnách, řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková.

11:18 - Padající strom včera zabil ženu v Průhonickém parku. Aby se Praha 5 vyhnula podobnému neštěstí, platí tu dosud zákaz vstupu do parků na jejím území. Více ZDE

10:52 - Po Obvodním soudu pro Prahu 1 dnes kvůli povodním vyhlásil stav nouze i Obvodní soud pro Prahu 7, který sídlí ve stejném bloku budov v centru metropole. Vyplývá to z webu soudu. Ostatní pražské soudy fungují v normálním režimu. Obecně platí, že pokud se někdo z předvolaných lidí nemůže kvůli záplavám dostavit k jednání, měl by se telefonicky omluvit.

10:51 - V pražských Modřanech se vytvořilo obrovské jezero. Jde o záplavové území, situaci proto nelze předejít stavbou protipovodňových bariér. Nyní v hlavním městě protéká Vltavou 3190 kubíků vody za sekundu.

10:50 - Galerie hlavního města Prahy (GHMP) odhaduje zatím škody po povodni na 30 milionů korun. Zaplavená je část areálu trojského zámku, budovy i zeleň. Dosud přitom neskončily opravy zámku, které si vyžádaly povodně před 11 lety. Stály již přes 60 milionů korun, řekla dnes mluvčí galerie Kristýna Kočová.

10:45 - „Povodeň nás nezlomí: Zoo Praha bude již zítra opět otevřena, byť přístupná bude pouze její horní část. Čas podpořit nás návštěvou však teprve přijde; nyní je třeba respektovat, že naše město prochází těžkou zkouškou a situaci v Troji ani jinde ještě víc nezkomplikovat. V žádném případě k nám, prosím, zatím nejezděte autem," píše ředitel pražské Zoo Miroslav Bobek na svém facebookovém profilu.

10:40 - Povodňová situace v Praze je po ránu stabilizovaná, průtok Vltavy by se měl v průběhu dne ustálit na 3000 metrů kubických za sekundu. Opadla velká voda, která se prohnala řekou Rokytkou a Botičem. Novinářům to po jednání krizového štábu řekl pověřený primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Vše nasvědčuje tomu, že Praha má nejhorší za sebou, kulminace již městem prošla, uvedl pro ČTK ministr životního prostředí a předseda ústřední povodňové komise Tomáš Chalupa (ODS).

10:38 - Uvolněný ponton v Žlutých lázních v Praze zajistí hasiči a potápěči ocelovým lanem ke stromům. Situaci vyvolanou povodní řešil již v noci na dnešek krizový štáb, mezi dalšími variantami bylo upevnění k tanku, nebo zásah z vrtulníku, odstřelení a potopení. O vývoji dnes informovala mluvčí hasičů Pavlína Adamcová. Pětitunový ponton dosud zůstal přivázaný na jednom ocelovém laně. „Soukromá firma přiveze další lano, kterým hasiči nedisponují," řekla Adamcová. Potápěči s ním ponton upevní a hasiči jej na břehu přivážou ke stromům.

10:19 - Nemocnice Na Františku, která v neděli kvůli hrozbě povodní evakuovala pacienty, nemusela dnes v noci zatopit kotelnu, aby zabránila proniknutí záplavové vody do budovy. Ještě v pondělí večer tuto variantu zvažovala, ale ani kulminace Vltavy na 3200 metrech krychlových za sekundu nemocnici neohrozila. Teď by už Vltava měla jen klesat. Nemocnice čeká na signál, aby začala chystat návrat pacientů. Pražské záchrance nepřibylo v souvislosti s povodněmi výjezdů.

10:18 - Mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová řekla, že povodně práci záchranky nenarušily, počty výjezdů jsou nadále na 300 za 24 hodin. „Konkrétně v souvislosti s povodněmi jsme ošetřili a předali do nemocnic čtyři podchlazené pacienty, jednoho pána z evakuačního autobusu s bolestmi břicha, jednu ženu s úrazem kotníku, protože venčila psa za povodňovými zábranami a uklouzla, a jednoho hasiče s frakturou zápěstí při likvidaci povodní," vypočetla mluvčí.

10:01 - Povodňová situace v Praze je po ránu stabilizovaná, průtok Vltavy by se měl v průběhu dne ustálit na 3000 metrů kubických za sekundu. Opadla velká voda, která se prohnala řekou Rokytkou a Botičem. Novinářům to po jednání krizového štábu řekl pověřený primátor Tomáš Hudeček (TOP 09).

9:55 - Pražská policie kvůli záplavám posílila hlídky, v ulicích má asi 1000 lidí. Dohlížejí zejména na plynulost dopravy, ale pomáhají i s evakuací, se stavbou protipovodňových bariér nebo hlídáním evakuovaných domů. V Praze zatím nebyl zaznamenán žádný případ rabování, policie kvůli povodni neeviduje ani žádného pohřešovaného člověka, řekla mluvčí pražské policie Jana Rösslerová.

9:51 - Zdevastovaný sportovní areál Hamr v Záběhlicích vysílá prostřednictvím facebooku tuto zprávu:
Vážení přátelé, od zítřejšího dne začneme s úklidem areálu HAMR-Záběhlice, proto bychom rádi využili Vámi nabízené pomoci. Práce začnou probíhat zítra od 9 do 19 hodin. Rádi bychom požádali dobrovolníky, kteří se chtějí zapojit, aby se nahlásili na tel. 734 428 372 a uvedli, v jakém čase mohou přijít, abychom práce lépe zkoordinovali. V plánu je úklid venkovních kurtů od naplaveného materiálu a čištění drobných komunikací mezi sportovišti. Pokud se nám podaří rozsvítit budovu, budeme čistit prostory šaten, fitka atd. kde budou probíhat i drobné demoliční práce (rozebírání a vynášení vlhkých skříněk). Pokusili jsme se zajistit co největší počet rukavic, zásoby jsou již vyprodané, proto pokud rukavice doma máte, raději si je vezměte.

Děkujeme Vám za ochotu a věříme, že společnými silami dáme areály HAMR opět do pořádku! Více ZDE

9:43 – Podle přítomných policistů u Národního divadla Vltava pomalu klesá. Shodují se na tom i zahraniční turisté, kteří se tu byli podívat včera.

Strážník Karel dnes u kavárny Slavia slouží 12 hodin, během této doby ho vystřídají na 2x půlhodinu jiní strážníci. „Ale dá se to vydržet," řekl reportérce na místě.

9:32 - Náhradní tramvajová a autobusová doprava v Praze, která byla nasazena místo uzavřených linek metra, funguje podle plánu. Potvrdil to krizový štáb hlavního města i dopravní podnik. Nejvytíženějším úsekem tramvajového provozu je dnes oblast Radlická, kde kapacita tratí nedovoluje větší nasazení vozů pro plynulost dopravy. Od nočních hodin je mimo provoz tramvajová trať mezi Palmovkou a Kobylisy. Více ZDE

Praha je podle magistrátu připravena i na stoletou vodu.9:22 - První radostná zpráva z povodní: V dolní Libni začíná opadávat hladina Vltavy, a to i v nejkritičtějším místě, tedy u Divadla pod Palmovkou. Jednotka hasičů, která reguluje kulminační vlnu pomocí hráze pytlovaného písku oznámila, že pokles bude trvat patrně celý den.

9:17 - Hladina dolního toku Botiče oproti včerejšku klesla. Podle informací reportéra z místa je zhruba o půl metru nižší. S největší pravděpodobností se dnes večer všichni obyvatelé místního domu sociálních a zdravotních služeb vrátí zpět, řekl Deníku ředitel Richard Černý. 

9 - Krizový štáb města Mělníka na svém zasedání v 7:30 hodin rozhodl, že je s okamžitou platností vyhlášena nařízená evakuace osob v části Mlazice a Pšovka - a to oboustranně ulice Českolipská a další ulice směrem k hrázi. V 11:00 hodin bude prostor uzavřen Policií ČR a nebude možné se sem vracet.

8:55 - Provoz na většině tratí v ČR je zajištěn. Omezení se týká především regionálních tratí nebo tratí v bezprostřední blízkosti Vltavy a Labe. V současnosti je to asi 8 tratí. V Praze, Ústí nad Labem a Děčíně zajišťují vlaky Českých drah také pomoc MHD a zajišťují dopravu mezi oběma břehy Labe. Více ZDE

8:52 - Dvořákovo nábřeží: Vody je zhruba stejně jako včera. U lodi botelu Albatros hlídkují policisté, nedaleký silniční podjezd je uzavřen, na silnici je voda. Nicméně náš reportér z místa tvrdí, že vody je zhruba stejně jako včera. „Protože  neprší a je sucho, je tady hodně zvědavců," uvedl reportér.

8:50 - Zmírnit situaci v Praze se snažily i krizové štáby zasedající v městech nad metropolí. Jiří Skočdopole, který odpovídá za krizové řízení v Říčanech, popsal: „Na všech šesti větších nádržích našeho města jsme drželi vodu, co to šlo. Tak trochu se u nás bojovalo za Prahu, přičemž na Mlýnském rybníku jsme se pohybovali na tenké hraně, kdy na jedné straně hrozilo protržení hráze, a na straně druhé nás pražské městské části prosily, abychom se pokusili zadržet co nejvíc vody kvůli evakuaci."

8:48 - Protržení hráze hrozilo u Splavského rybníku na Benešovsku, avšak podle informací z pondělního večera by hráz měla vydržet. Naopak nejspíše nevydrží hráz Komárovského rybníka v osadě Vestec – Křinec. Přibližně tisícovka obyvatel z obcí pod rybníkem musela být evakuována.

8:47 - Voda v Kralupech po půlnoci stoupla asi o 30 centimetrů a rozlila se po městě. Zasáhla i nádraží a hlavní pěší tepny. Všechny ulice v centru města jsou zalité vodou. Evakuována jsou ve městě dvě sídliště, nemocnice, domov pro seniory a několik ulic. Dopoledne by měla Vltava v Kralupech kulminovat.

8:45 - Kralupy n. Vltavou žádají kraj o snížení průtoku Vltavské kaskády. Další zvyšování průtoku by ve městě ohrozilo životy a způsobilo další škody. Řekl to starosta města Petr Holeček. „Velmi nás rozladilo, že Vltavská kaskáda začala více a více vypouštět a my v Kralupech teď cítíme každý centimetr. Další zvyšování vodního toku Vltavy způsobí v Kralupech nejenom materiální škody, ale významně ohrozí lidské životy v zaplavených územích," řekl Holeček. Žádá, aby byl průtok snížen z 3250 metrů krychlových na 2800 metrů krychlových v Chuchli, což v Kralupech pořád znamená padesátiletou vodu.

8:40 – Libeň: prozatímní zprávy, které upozorňují na to, že Vltava již vystoupala ke kritické hranici tramvajové trasy u Divadla Pod Palmovkou, se zvolna naplňují. V žádném případě ale ještě nebrání náhradní autobusové dopravě, která kritickými místy křižuje. V současné chvíli je pohyb veřejnosti v daném místě dolní Libně kontrolován a regulován pražskou policií. „Jsme tu od časného rána a očekáváme, že Vltava bude i v těchto místech po očekávané kulminaci působit větší problémy," uvedl Deníku jeden ze zasahujících policistů. Zvědavá veřejnost, která ještě předevčírem činila početné davy, je v současné chvíli pouze v jednotkách desítek lidí.

8:28 - Přehled uzavřených komunikací v Praze:

Přehled uzavřených komunikací. (Stav 4. 6. v 05:00 hod)

8:13 - Tramvajová doprava byla zastavena v Praze 8 mezi Libní a Kobylisy. Voda na Elsnicově náměstí v Libni ohrožuje tramvajovou trať. Potvrdila to mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová a dispečeři dopravního podniku (DPP).

Trať je zaplavená u přemostění Botiče. Mezi Kobyliským náměstím a Palmovkou jezdí náhradní autobusy. Z Kobylis do Ďáblic pak náhradní tramvajová linka, řekl dispečer DPP.

Potíže nadělala voda dopravnímu podniku i na tramvajové trati mezi Braníkem a Modřany. Tady musel DPP zastavit provoz v pondělí zhruba v 10:00.

7:55 - V rámci pražské MHD přestalo od začátku ranního provozu v pět hodin jezdit na trase A metro do stanice Muzeum, všechny soupravy končí ve stanici Náměstí Míru. Metro na lince C do stanice Muzeum zajíždí. Provoz je přerušen na trase A od Náměstí Míru na Dejvickou. Na trase B nejezdí metro nejen ve stanicích v centru Prahy, ale cestující jím nedojedou také do stanic Smíchovské nádraží, Českomoravská, Vysočanská a Kolbenova. Uzavírky v metru mohou trvat až několik dnů.

7:54 - Vltava v Praze podle vodohospodářů již kulminovala, v šest hodin ráno dosáhl průtok hodnoty 3210 metrů krychlových za sekundu. Ani podle meteorologů nebude v nejbližší době hladina výrazně růst. Nyní v hlavním městě protéká 3190 kubíků vody za sekundu. Situaci dříve komplikoval sílící průtok Berounky, ale i ta již podle Českého hydrometeorolo­gického ústavu (ČHMÚ) kulminovala a její hladina klesá. Navíc vodohospodáři neplánují upouštět vltavské přehrady.

7:53 - V Praze řidiči neprojedou zejména Strakonickou ulicí, Podbabskou a Rostockou, Papírenskou, Modřanskou, Lysolajskou, Povltavskou, po Smetanově nábřeží nebo ulicí Pod Paťankou. Uzavřený je také Libeňský most.

7:22 - Národní knihovna v noci z pondělí na dnešek nainstalovala ze sklepů Klementina na nábřeží speciální hadice a čerpadlo. Již v pondělí odpoledne musela knihovna odčerpat vodu z jednoho ze sklepů v traktu Studentského nádvoří, sdělila mluvčí Národní knihovny Irena Maňáková. Objekt je ohrožen zejména spodní průsakovou vodou.

Praha je podle magistrátu připravena i na stoletou vodu.7:21 - Kamiony jsou kvůli zatopení pražské Strakonické ulice, která je důležitou výpadovkou ze Smíchova na jih, odkláněny již v Dobříši, objízdná trasa vede přes Hostomice. Osobní auta se odklánějí v ulici Na Baních na Zbraslavi, a to buď na Břežanské údolí nebo na Komořanskou ulici. 

Řidiči na území hlavního města po Strakonické ulici od Pražského okruhu po Barrandovský most neprojedou od pondělní noci.

7:12 - V Zálezlicích na Mělnicku, které byly symbolem ničivých záplav v roce 2002, se nad ránem protrhla rozestavěná hráz. Evakuováno muselo být 80 lidí, dalších asi 120 odešlo samo. Zbývá ještě kolem stovky lidí, řekla manželka starosty Zdeňka Čížková. Obec je podle ní odříznutá od okolního světa a voda stále stoupá.

1:20 - Pražská zoologická zahrada má první „povodňový" přírůstek. Je jím mládě kotula, řekl ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek. Zoologická zahrada bohužel při povodni přišla o dvě čejky a králíky, kteří zůstali zalezlí hluboko v norách. Více ZDE

1 - Protipovodňové zábrany v Praze jsou připravené na stoletou vodu a neměly by být překonány. Po nočním zasedání pražského krizového štábu to uvedl předseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Vávra. Zábrany by podle něj měly udržet vodu o průtoku 4160 metrů krychlových za sekundu, hranice stoleté vody na Vltavě je přitom o 160 kubíků nižší.

0:36 - Ve Žlutých lázních v Praze mají problém s uvolněným pontonem. Zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) na dotaz ČTK řekl, že ponton není možné odstřelit, situace se bude řešit ráno. Podle některých zdrojů ČTK padl na krizovém štábu i návrh, aby na místo přijel tank, ke kterému by byl ponton přivázán. Ponton má rozměry 20 krát 10 metrů a váží pět tun.

Autor: Redakce, ČTK

4.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Úložiště Tesly
4

Šibeniční termín splněn. Tesla dokončila stavbu největší baterie na světě

Kongres ODS v Olomouci. Jiří Pospíšil
18 31

V TOP 09 je jediný zájemce o post předsedy. Jiří Pospíšil

Ano bude předsedat sedmi výborům. Demokratický blok čtyřem

Podle dohody sněmovních stran bude mít hnutí ANO předsedy sedmi výborů, Demokratický blok tvořený ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN čtyř výborů. Po dvou výborech povedou Piráti, SPD a KSČM, předsednictví v jednom získá ČSSD. O obsazení komisí budou strany podle šéfa komunistického poslaneckého klubu Pavla Kováčika znovu jednat příští týden ve středu.

Církvi se daří. Nemovitosti jí loni vynesly 1,4 miliardy

Česká katolická církev se svým majetkem v poslední době hospodaří úspěšně. Vyplývá to alespoň z údajů, které dnes zveřejnili zástupci církve na České biskupské konferenci (ČBK). Biskupství zvýšila výnosy z vlastního hospodaření s nemovitostmi meziročně o 11 procent na 1,4 miliardy korun, na daních odvedla za rok 2016 téměř 114 milionů korun.

AKTUALIZUJEME

Stahují se nad vrahem z roku 1997 mračna? Jeho obětí byla dvacetiletá Lucie

Na první pohled zoufalý pokus, ve skutečnosti geniální tah. I takto se dá zhodnotit krok moravskoslezské policie, která ve čtvrtek svolala krátkou tiskovou besedu k případu vraždy z roku 1997. Tehdy 14. prosince neznámý pachatel uškrtil v Ostravě dvacetiletou dívku – Lucii V. Policisté se domnívají, že někdo jméno vraha může znát. 

Fotografie zuboženého muže symbolem genocidy. Bosňák přihlížel soudu v Haagu

Fotografie Bosňáka Fikreta Aliče, na kost vychrtlého mladíka postávajícího za ostnatým drátem koncentračního tábora, se stala v 90. letech symbolem válečných hrůz v bývalé Jugoslávii. Fotografii tehdy na své titulní straně zveřejnil magazín Time. O 25 let později stál Alič mezi mnoha dalšími přeživšími před budovou Mezinárodního tribunálu v Haagu, aby si vyslechl rozsudek proti muži, který se stal symbolem utrpení tisíců lidí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT