A nejen to. Zastupitelé ANO, ČSSD, KSČM a části ODS většinou pětatřiceti hlasů podpořili také pasáž z předlohy deklarující uznání jednoty a nedělitelnosti komunistické Číny. Podle TOP 09, Pirátů a Trojkoalice tím hodili přes palubu Tibet a Tchaj-wan. „Je to historická nestoudnost," zhodnotil hlasování pražských zastupitelů například šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Na první pohled nepodstatná roztržka zřejmě může mít dopad nejen na obraz Prahy v zahraničí, ale také na formování nové magistrátní koalice. Mezi pražskou TOP 09 a ODS vyhloubila příkop. Přitom ještě ve středu večer TOPka občanským demokratům nabízela post primátora pro Bohuslava Svobodu, jestliže se připojí ke spolupráci s ní.

Primátorka Krnáčová je přesvědčena, že jde o zbytečnou hysterii. Spolupráce s Pekingem podle ní bude přínosná.

Bude to mít dohru?

Část ODS hlasovala pro kontroverzní návrh společně s ANO, ČSSD a KSČM. TOP 09 to považuje za důkaz, „že si občanští demokraté vybrali". Ještě ve středu večer nabídla pražská TOP 09 občanským demokratům, respektive jejich představiteli Bohuslavu Svobodovi křeslo primátora, jestliže se připojí k novému koaličnímu projektu.

Obnovené magistrátní námluvy dvou pravicových stran ale ve čtvrtek na jednání městského zastupitelstva narušila roztržka. Část ODS připojila svůj hlas ke schválení partnerství mezi Prahou a metropolí komunistické Číny Pekingem. „Hlavní město Praha v souladu s vládou ČR nadále uznává politiku jedné Číny, stejně jako uznává Tchaj-wan coby nedílnou součást čínského území," píše se mimo jiné v dohodě.

TOP 09 s ostrou kritikou nečekala dlouho. Podobně jako Trojkoalici a Piráty ji pohoršila zejména formulace ve schváleném usnesení, která uznává jednotnost a nedělitelnost Číny a tudíž „hází do chřtánu komunistické mocnosti Tchaj-wan a Tibet." Podle šéfa TOP 09 Miroslava Kalouska se zdá, že ODS společným hlasováním s ANO, ČSSD a KSČM ukázala, s kým chce na úrovni pražské vlády spolupracovat.

Obraz nové ODS

„Předsedové ANO, ODS, KSČM a ČSSD ponesou svoji historickou odpovědnost za hanbu, kterou jejich zastupitelé v hlavním městě Praze v den 68. výročí únorového komunistického puče svému městu způsobili," prohlásil Kalousek. Dodal, že „obraz nové ODS", kterou se snaží budovat její předseda Petr Fiala hlasováním části občanských demokratů zásadně utrpěl.

„Je to rok, co nynější místopředsedkyně ODS a pražská zastupitelka Alexandra Udženija kritizovala zelené za to, že na radnici na hlavním městě nebyla vyvěšena tibetská vlajka. Dnes stejná Alexandra Udženija a další čtyři zastupitelé za ODS pomohli primátorce Krnáčové prohlasovat politickou deklaraci, že hlavní město Praha uznává politiku jedné Číny, stejně jako uznává Tchaj-wan a Tibet jako nedílnou součást čínského území," připojil se předseda pražské TOP 09 a starosta Libuše Jiří Koubek.

„Považuji to za stvrzení neformální dohody mezi ANO, ČSSD a částí ODS, o které se v Praze už delší čas mluví," sdělil dále Koubek. Zdůraznil ovšem, že právě Bohuslav Svoboda hlasoval proti partnerství Pekingu a Prahy. Vedle pražského exprimátora Svobody byli proti také šéf pražské ODS Filip Humplík a starosta Vinoře František Švarc. Pro tak bylo pět z osmi zastupitelů za ODS.

Výměna za pandu velkou?

Koubek se domnívá, že jedním z důvodů schválení deklarace je nedávný slib primátorky Krnáčové přivést do pražské zoologické zahrady pandu velkou. „Vyměnit Tchaj-wan a Tibet za pandu nechceme," dodal.

Ke kritice schválení partnerství mezi Prahou a Pekingem se připojili také zástupci Trojkoalice a Pirátů. „Praha se před Čínou ohnula čelem do bláta, hlasy ANO, ČSSD, KSČM a části ODS mimo jiné také odkazuje na dokument vyjadřující nepodporu samostatnosti Tibetu. Je to zásadní ostuda Prahy," vzkázal například místostarosta Prahy 7, zastupitel hlavního města a předseda pražských zelených Ondřej Mirovský.

„Modrá šipka nové ODS míří na východ. Piráti byli proti, protože usilujeme o samostatnou Českou republiku, která je řízena svými občany, nikoliv ze Západu či Východu, jak se nyní pod vedením ČSSD a ANO v České republice a také v Praze děje," komentoval záležitost předseda pirátského klubu Jakub Michálek.

Hysterická a nefér kritika

Šéfka klubu ODS Udženija považuje kritiku za hysterickou a nefér. „Dva ze starostů TOP 09 také uzavřeli obdobnou smlouvu. Konkrétně Praha 1 vedená TOP 09 v roce 2014 uzavřela partnerskou smlouvu s části HaoYang Peking. Dále starosta Prahy 5, který je také z TOP 09, uzavřel s obvodem Panyu, Peking dne 14. 5. 2015 Memorandum o vzájemné výměně mezi obvodem Panyu a Městskou částí Praha 5," připomněla.

„Podpořila jsem dohodu o navázání partnerství, protože si myslím, že je pro naše hlavní město strategické uzavírat obdobný druh partnerství s městy napříč kontinenty. Obdobnou smlouvu s Pekingem mají například Berlín, Paříž, Londýn či Washington," vzkázala Udženija.

Obsah jediného odstavce z materiálu, který byl přijat pražským zastupitelstvem a který je TOP 09 napadán, je podle místopředsedkyně ODS standardní a integrální součástí české zahraniční politiky od jejího počátku.

„Ať už bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, či stávající Lubomír Zaorálek na tuto politiku ČR vždy navazovali. Proto třeba také Tchaj-wan nemá v ČR ambasádu. Jako ostatně skoro všude ve světě. Mimochodem Praha má již zhruba 15 let smlouvu s Tchaj-pejí, hlavním městem Tchaj-wanu," dodala Udženija.

„Osobně si myslím, že zahraniční politiku by město vůbec řešit nemělo. Měli jsme volné hlasování, jsme demokratická strana. Někteří byli pro, někteří proti. Navíc nejde o žádnou novou kauzu. Jen o pokus vyvolat tajfun v hrníčku," poznamenal Filip Humplík.

Bylo ohroženo letecké spojení?

Primátorka Krnáčová je přesvědčena, že partnerství s Pekingem uzavřené na pět let bude pro Prahu všestranně přínosné. „Obě města mají spolupracovat v obchodě, cestovním ruchu, kultuře, vzdělávání, zdravotnictví, dopravě a službách občanům," vysvětlila.

Další z obhájců smlouvy Lukáš Kaucký (ČSSD) pojal obavu, že by její neodsouhlasení mohlo ohrozit plánované zavedení přímé letecké linky z Prahy do Šanghaje a fungování už zavedené linky Praha - Peking.

„Partnerství, které začíná tím, že si jedna strana klade ultimativní podmínky, není partnerstvím," reagoval exnáměstek primátorky a nový předseda Strany zelených Matěj Stropnický (Trojkoalice).

Čtěte také: Z Prahy odstartoval první přímý letecký spoj do čínské provincie Sečuán