Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha kvůli přeplněnému Orlíku zatím nouzový stav neodvolá

Praha - Praha neodvolá opatření spojená s povodněmi, dokud nebude mít Orlická přehrada dostatek volných kapacit pro případ, kdyby začalo znovu pršet. Kvůli případnému upouštění Vltavské kaskády by totiž mohl průtok ve Vltavě znovu stoupnout.

5.6.2013 AKTUALIZOVÁNO 5.6.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Pech Karel

Řekl to dnes v rozhovoru pro ČTK pověřený primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Kolem Vltavy tak i v následujících dnech zůstanou protipovodňové bariéry, patrně se zatím neobnoví ani plný provoz metra. Podle Hudečka není jasné, jak dlouho může tato situace trvat. Vltava se stále drží na stupni ohrožení.

"Na Orlíku jsem byl, mají v tuto chvíli půl metru pod maximem, což je zhruba třetinová rezerva, než jaká byla v neděli ráno," uvedl Hudeček. „Na dostatečnou rezervu se ale nyní těžko dostaneme, protože je průtok snížen kvůli situaci v Ústí nad Labem a v Mělníku," doplnil Hudeček.

V noci na neděli se situace v hlavním městě nečekaně zdramatizovala. Časně ráno vystoupala hladina na druhý a kolem poledne na třetí, nejvyšší povodňový stupeň. Než do Prahy dorazila nejsilnější povodňová vlna, stačila armáda a hasiči slovy Hudečka v rekordním čase postavit zábrany, které ochránily centrum města.

Řeka kulminovala na hodnotě 3210 metrů krychlových za sekundu v úterý ráno. „Orlík byl v tu samou chvíli zaplněn téměř ze sta procent," řekl ředitel závodu Dolní Vltava Jiří Frýdl. „Máme samozřejmě snahu co nejrychleji vyprázdnit ochranný objem Orlické nádrže, to je priorita číslo jedna," uvedl. Z Orlíka odtéká stejné množství vody, jaké do něho natéká. „Dokud neproběhnou kulminace Labe na území České republiky, určitě nebudeme zvyšovat průtok Prahou," doplnil. Podle něho bude záležet především na předpovědi počasí a povodňové situaci na Berounce a Sázavě, které se před Prahou do Vltavy vlévají.

Dnes vpodvečer je průtok Prahou 2380 metrů krychlových za sekundu.

Co se právě děje v Praze a okolí? 

21:18 - Policie vyšetřuje případ rabování v Praze 8, kde se do domu v zaplavené oblasti, z něhož byli evakuováni obyvatelé, vloupali neznámí pachatelé a ukradli z něj věci v hodnotě asi milionu korun. Informovala o tom mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Pachatelům hrozí až pětileté vězení. Podle mluvčí policejního prezidia Pavly Kopecké jde o šestý případ rabování při nynějších povodních v Česku. Více ZDE

20:24 - Povodeň v Hoříně u Mělníka zatopila všechny části kromě Brozánek, Kopečku a místního zámku. Zasaženo je 141 domů a zoopark v Zelčíně. Dnes večer to po jednání mělnického krizového štábu řekl místostarosta Jan Žižka. Obec, která je na levé straně Labe přímo naproti Mělníku, zasáhla povodeň i v roce 2002. Hořín a jeho místní části zaplavila velká voda, která se v úterý začala přelévat přes protipovodňové hráze. Všech 700 obyvatel muselo být evakuováno.

20:20 - Středočeský hejtman Josef Řihák (ČSSD) míní, že povodňová vlna by nebyla tak velká, kdyby Vltavská kaskáda začala upouštět vodu dříve. Vinu však nedává vodohospodářům, jejich práci při záplavách naopak oceňuje. „Těžko sahat někomu do svědomí, ale je možné, že se mohlo upouštět dříve, kdyby v Praze byly vybudované hráze, jak tvrdí i někteří starostové," poznamenal Řihák.

20:20 - V Modřanech, Komořanech a Cholupicích budou rozmístěny kontejnery na povodňový odpad. Radnice žádá občany, aby do nich nevyhazovali žádný jiný odpad.

20:16 - Krizový štáb městské části Praha 12 rozhodl o zřízení provizorního výpustního místa, kam je možné operativně vyvážet odpadní vody. Tato informace se týká převážně obyvatel Cholupic a Točné.

19:42 - Ve velké špinavé jezero se během pár hodin změnilo barevné zahradnictví Rypáček v pražském Braníku, když začala stoupat hladina Vltavy. Rodinný podnik zalila voda do výšky jednoho metru. Rodina a příbuzní stačili ze skleníků vynosit jen nejvzácnější keře a stromky. Dnes, když začala voda ustupovat, se v zahradnictví začali střídat dobrovolníci v holínkách a s košťaty. Svolala je výzva na sociální síti.

„Bylo to neuvěřitelné. Dnes ráno jsem šla na úřad žádat o košťata, která ale nebyla. Ale dali mi tam kontakt na skauty. Do hodiny a půl tady bylo 30 lidí," řekla dnes dcera majitelky Květa Sunarto, která v rodinném podniku pracuje. Přes skauty se výzva o pomoc dostala na webovou stránku povodnovapomoc.cz a na sociální síť.

18:59 - V odpoledních hodinách se v Praze podařilo otevřít Těšnovský tunel spojující Rohanské nábřeží s nábřežím Ludvíka Svobody. „Věříme, že se tím částečně uleví dopravě, přestože je stále zavřeno Dvořákovo nábřeží a ulice Na Františku," řekl mluvčí Technické správy komunikací Prahy Tomáš Mrázek. Tunel nebyl zaplaven vodou, pouze v nejhlubší části bylo trochu vody. Správa komunikací z něj ale preventivně odstranila veškeré technologie, aby předešla škodám. Od úterního večera do dneška je po zlepšení situace opět vracela na původní místo.

18:58 - V uzavřených tunelech pražského metra, ani ve stanicích, zatím dopravce nezaznamenal žádné výrazné průsaky vody. Více čtěte ZDE.

17:32 - Dvě největší sportovní ragbyové akce, které se u nás budou konat tento a příští víkend, byly na pokraji zrušení. V prvním případě jde o prestižní událost Mistrovství Evropy žen v sedmičkovém ragby - úplně první ženské mistrovství Evropy, které se u nás pořádá. Stadion RC Sparta Praha, kde se má napínavý turnaj konat, jen těstě minula rozběsněná řeka Rokytka. Druhou významnou akcí je pak EGORF – Evropský festival ragbyových veteránů, který je největší ragbyovou veteránskou akcí všech dob v České republice. Hřiště v Říčanech u Prahy, kde se má část této akce odehrát, však pohltil nelítostný rozvodněný potok. Obě události se však přes ničivé záplavy konat budou. Více ZDE

17:30 - Hráz Mlýnského rybníka v Říčanech v Praze-východ prosakuje. Tamní radnice ji proto zajistila kamením a chystá se upouštět vodu do Rokytky. Průtok se tak může zvýšit v Rokytce na území Prahy, říčka už v minulých dnech napáchala v hlavním městě značné škody.

17:28 - Zatímco na severu Čech záplavy teprve vrcholí, v Praze mohli sportovci začít s odklízením jejich následků. Organizátoři mistrovství světa ve vodním slalomu v Troji se nevzdávají naděje, že budou moci šampionát v polovině září upořádat. Mezinárodní kanoistická federace (ICF) přesto připravuje záložní scénář. Takřka přesně podle plánu se uskuteční tenisový challenger na pražské Štvanici.

17:10 Smíchovský pivovar Staropramen začal v úterý večer s obnovou provozu. Nyní již stáčí pivo navařené před povodněmi. Zlatavý mok znovu začne vařit během několika dnů, sdělil mluvčí společnosti Pivovary Staropramen Pavel Barvík. Finanční ztrátu způsobenou přerušením výroby tuzemská pivovarská dvojka zatím nevyčíslila. Pivovar zastavil z preventivních důvodů výrobu v pondělí nad ránem.

Pražská zoo ve středu 5. června. 17:07 - Bez protipovodňových bariér by bylo zatopení pražské Troji až třikrát větší, i tak se ale škody vyšplhají možná až na 100 milionů korun nepočítaje škody v zoologické zahradě, řekl starosta Troji Tomáš Drdácký (sdružení Trojský kůň). Tato městská část totiž leží přímo u Vltavy a při ničivých povodních v roce 2002 patřila k nejpoškozenějším. V současnosti hlásí škody hlavně část Podhoří, s rozšířením protipovodňové ochrany až sem se ale nepočítá.

17:02 - Areál společnosti ÚJV v Řeži u Prahy přestál záplavy bez znečištění vody a ovzduší i masivních škod na majetku. Vzhledem ke sníženému průtoku vody ve Vltavě dnes krizový štáb rozhodl o přechodu z druhého na první stupeň povodňové aktivity. ÚJV mimo jiné poskytuje expertizy a služby provozovatelům jaderných elektráren v Česku i v zahraničí, provádí výzkum či výcvik vědeckých pracovníků a řadu dalších činností.

16:56 - Radnice jednotlivých městských částí zahajují finanční i materiální sbírky pro lidi postižené velkou vodou. Některé z nich sbírají úklidové pomůcky, jiné dají peníze. Radnice Prahy 3 chce také vyčlenit z rozpočtu peníze, které věnuje vodou poničené zoologické zahradě.

16:39 - V Praze řidiči neprojedou zejména Strakonickou ulicí, Podbabskou a Rostockou a ulicí V Holešovičkách. Tři ulice jsou uzavřené ve Zbraslavi.

15:34 - Festival United Islands, který se měl 21. a 22. června konat na Kampě, Petříně a v Kinského zahradě, hledá kvůli povodním náhradní lokalitu. Téměř celý plánovaný areál byl zasažen vytrvalým deštěm a podmáčená půda neumožňuje postavit scény. 

15:30 - Situace v Mělníku je stále vážná, celá hráz je velmi podmáčená a nestabilní, stále hrozí v důsledku hydrodynamického tlaku, že může dojít k protržení hráze. Z těchto důvodů krizový štáb nedá souhlas ke zrušení evakuace do té doby, než bude návrat občanů do Mlazic a Pšovky stoprocentně bezpečný. O tom, kdy bude evakuace zrušena, se bude rozhodovat v pátek 7.června.

15:25 - Kvůli podmáčené půdě byly zavřeny v Praze další parky. Mezi nimi jsou nově například Čechovy sady v Praze 2, Sady Na Jezerce v Praze 4 nebo Park Panská zahrada v Praze 13. Naopak zpřístupněny budou části Strahovských zahrad a ve Stromovce je otevřena cestička vedoucí k Planetáriu. Více ZDE

15:05 - Se ženou v porodních bolestech spěchal ve středu dopoledne manžel do mělnické porodnice, a autem uvízli ale na cestě, protože nedokázali projet zaplaveným územím. Více ZDE

14:40 - Za první hodinu navštívilo pražskou zoo 36 lidí. Otevřena je pouze horní část zahrady. Zatopené části jsou ohraničeny páskou a hlídají je zaměstnanci zoo. Voda pomalu opadává, rozsah škod půjde vyčíslit, až se situace uklidní. Lidé se nedostanou do pavilonu goril, velkých kočkovitých šelem nebo třeba k papouškům. Zaplavené území zoo si mohou prohlédnout například od lanovky nebo z rozhledny. Část zvířat ze spodní části byla evakuována do zázemí ve výše položených oblastech zahrady.

14:34 - Protipovodňové zábrany u pražské zoo stavět nyní nelze, tvrdí město. Nechá vypracovat analýzu a bude hledat řešení, jak zahradu proti povodním ochránit. Pokud jej nenajde, dojde možná ke změně uspořádání pavilonů v areálu zoo, řekl zastupující primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Povodeň zaplavila spodní část zahrady, evakuována odtud musela být všechna zvířata, škody jsou předběžně 160 milionů korun.

14:08 - Zoologická zahrada ve Dvoře Králové na Trutnovsku se připravuje na přijetí goril z pražské zoologické zahrady, jejíž spodní část zatopila rozvodněná Vltava. Do Dvora již z pražské zoo chovatelé převezli zhruba čtyři desítky dalších zvířat.

Povodně v Praze v úterý 4. června.13:36 - Materiální škody, které způsobila současná povodeň, jsou v Praze 1 nesrovnatelně menší než před jedenácti lety. Podle starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09) je to díky mobilním protipovodňovým bariérám, které ochránily 99 procent území městské části. Zatopeny byly Sovovy mlýny a Lichtenštejnský palác na Kampě, Střelecký ostrov a částečně Slovanský ostrov.

13:27 - Středočeský kraj chystá likvidaci povodňových škod. Žádá ostatní regiony o vysoušeče a čerpadla, armádu o nasazení 60 vojáků. Počítá se s opravami silnic a mostů. Z grantu hejtmana byl zatím na pomoc postiženým obcím uvolněn milion korun, o další finanční pomoci rozhodnou krajští zastupitelé. Novinářům to dnes řekl hejtman Josef Řihák (ČSSD). Starostům by měli pomáhat nezaměstnaní, hlásí se i dobrovolníci.

13:07 - Areál Žluté lázně v pražském Podolí se začíná znovu objevovat pod nánosy bahna. Rozvodněná hladina Vltavy stoupla v uplynulých dnech o několik metrů a voda dosáhla výšky schodů nedaleko vstupu do areálu. Provozovatel začíná vyčíslovat škody a volat o pomoc dobrovolníky.

13:06 - Tenisový challenger na pražské Štvanici záplavy nezhatily. Kurty areálu I. ČLTK Praha jen těsně unikly vodě z rozvodněné Vltavy a hlavní soutěž Prague Open 2013 by Advantage Cars začne v úterý a vyvrcholí v neděli.

13:04 - Hráz Mlýnského rybníka v Říčanech v Praze-východ prosakuje. Tamní radnice ji proto zajistila kamením a chystá se upouštět vodu do Rokytky. Průtok se tak může zvýšit v Rokytce na území Prahy, říčka už v minulých dnech napáchala v hlavním městě značné škody.

12:54 - V domech, které jsou ve vlastnictví Prahy 8 a mají zatopené sklepy či kotelny, začne prý odčerpávání vody neprodleně, jakmile to pokles podzemní vody dovolí. Odbor majetku městské části na tom údajně pracuje a zajišťuje čerpadla a ostatní potřebné. „Moc prosím všechny o trpělivost, zvlášť tam, kde je zatopená kotelna a neteče teplá voda. Pokusíme se zajistit nápravu v co nejkratším termínu," vzkázal zástupce starosty pro obecní majetek Ondřej Gros.

12:48 - Policisté v noci na dnešek na území Prahy 1 zaznamenali dva pokusy o rabování. „Jeden muž byl policisty zadržen v Žatecké, další dva v Charvátově ulici," uvedl starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Všichni tři budou obviněni z pokusu o krádež. „Protože k tomu došlo během povodní, budou trestáni ve zpřísněném režimu," potvrdila pražská policie.

12:42 - Praha 1 má k dispozici ve svém fondu rozvoje a investic 80 milionů korun. „Škody, které povodeň v městské části způsobila, se předběžně odhadují na 10 milionů korun, bude proto možné je bez problémů uhradit," slibuje předseda finančního výboru městské části Jan Votoček.

Povodně v Praze v úterý 4. června.12:37 - Kampa nebude otevřena dříve, než budou odklizeny protipovodňové zábrany. Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého je ale na Kampu umožněn vstup všem lidem, kteří mají v místě trvalé bydliště nebo svou provozovnu. Stačí se prý domluvit a prokázat tento nárok policejním hlídkám.

12:35 - Plynové přípojky znovu připojuje i Pražská plynárenská. „Celkem bylo odpojeno 292 přípojek, aktuálně jsme jich znovu zprovoznili 119," řekl mluvčí společnosti Miroslav Vránek. Na Zbraslavi podle něj byly částečně napuštěné plynovody. V některých oblastech ale obnova dodávek plynu ještě není možná, protože infrastruktura stále zůstává pod vodou.

12:33 - Situace ohledně dodávek plynu a elektřiny se v Praze se zlepšuje. „Nyní je odpojeno 44 transformátorů, což je polovina proti okamžiku kulminace. Bez elektřiny je 1500 odběrných míst, tedy také zhruba polovina proti nejhoršímu stavu," řekl dnes dopoledne mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec. Obnovení dodávky do odběrných míst ale podle něj neznamená, že už se odběratelé mohou připojit. Nutné je napřed provést revizi elektroinstalace, aby se zabránilo ohrožení zdraví.

„Některé transformátory se daří postupně dostat pod napětí, řada z nich ale ještě zůstává zcela zatopena spodní vodou, takže k nim nemáme přístup," uvedl dále Holubec. „Pokud nezačne znovu pršet a voda znovu nestoupne, mohla by obnova provozu transformátorů trvat zhruba týden. V horších případech by to ojediněle mohlo být až 14 dní," dodal.

12:31 - Extrémní povodňové nebezpečí v současné době platí pro Prahu a Středočeský, Jihočeský a Ústecký kraj. Podle předpovědi by dnes mělo pršet jen občas, přičemž o něco více na severu Moravy.

12:26 - Vláda dnes povolala šest desítek příslušníků Hradní stráže na pomoc při povodních. V pondělí hradní strážce na pomoc vyčlenil prezident Miloš Zeman, dnes jeho rozhodnutí kontrasignoval premiér Petr Nečas (ODS).

12:07 - V Mělníku se během dopoledne výrazně zlepšila situace u prosakující hráze, která chrání město. Protipovodňový val se podařilo zpevnit a zpomalit průtok protékající vody, řekl před polednem při kontrole hráze starosta Ctirad Mikeš (ČSSD). Ohrožení však trvá dál. Labe stále klesá, kolem 12:00 měla hladina 918 centimetrů.

11:49 - Některé pražské kulturní instituce, které ohrozila povodeň, se začínají znovu otevírat návštěvníkům. Ty více postižené ale budou pravděpodobně zavřené ještě dlouho. Patří k nim Divadlo pod Palmovkou, Muzeum Kampa, Trojský zámek nebo Klementinum. Část muzeí a galerií zůstává uzavřené preventivně.

Ode dneška je pro veřejnost znovu zpřístupněné Uměleckoprůmyslové muzeum sídlící u Palachova náměstí, Židovská obec v Praze také znovu zpřístupnila Staronovou synagogu, která byla preventivně uzavřena od neděle.

Národní galerie zatím nechává do odvolání preventivně uzavřený Anežský klášter a Valdštejnskou jízdárnu. Uzavřené zatím zůstává i Klementinum, které ohrožuje spodní voda, stejně jako jiné historické stavby na Starém Městě. Čtenáři zatím nemohou chodit také do hlavní budovy Městské knihovny na Mariánském náměstí a uzavřena je i pobočka Městské knihovny v Holešovicích; pobočka v Michli bude zavřena celý tento týden.

Povodně v Praze – Troji u Pražské zoo v pondělí 3. června. 11:40 - Pražská zoo se dnes po třídenní uzavírce způsobené povodněmi otevřela veřejnosti. Za první hodinu ji podle informační tabule u vchodu navštívilo 36 lidí. Otevřena je pouze horní část zahrady. Zatopené části jsou ohraničeny páskou a hlídají je zaměstnanci zoo. Voda pomalu opadává, rozsah škod půjde vyčíslit, až se situace uklidní.

„Chodíme do zoo pravidelně na zvířátka, tak jsme se přišli podívat, jak to vypadá teď po těch povodních," řekla důchodkyně, která ráno přišla do zoo s manželem. Ocenila, že se zoo podařilo zachránit všechna zvířata. Při ničivých záplavách v roce 2002 jich totiž řada uhynula.

11:38 - Již od víkendu se skauti a skautky po celé republice začali aktivně zapojovat do zmírnění dopadu povodní. Pražský skautský povodňový štáb momentálně hlásí již přes 500 skautů a skautek připravených k pomoci institucím i jednotlivcům postiženým velkou vodou. Mnoho z nich již také ruku k dílu přiložilo – při stěhování Městské knihovny, evakuaci obyvatel, plnění pytlů s pískem, koordinaci náhradní dopravy nebo při pomoci domovu pro seniory Sue Ryder. V současné chvíli se již zapojují do úklidových prací.

11:22 - Škody za desítky milionů, množství evakuovaných zvířat, zmar obřích investic. Takové jsou následky současných povodní v trojské zoo i v sousedním Trojském zámku. Právě účinnější ochrana zoologické zahrady má být podle pověřeného primátora Tomáše Hudečka prvním projektem, na kterém začne Praha pracovat hned po opadnutí velké vody. Hudeček tak reagoval na oprávněné stížnosti ředitele zoo Miroslava Bobka. Více ZDE

11:11 -  „Odčerpali jsme lagunu, bránící průjezdu tramvají z Nádraží Braník na Sídliště Modřany," uvedl právě Petr Vorlíček z dopravního podniku. Modřany prý opět se zbytkem města spojuje tramvaj číslo 3. Vorlíček dále potvrdil, že Strakonická ulice byla znovu otevřena pro autobusy MHD. „Jedná se o dvě linky ve směru Zbraslav a Lipence," dodal Vorlíček.

11:03 - Mluvčí VZP Oldřich Tichý sdělil, že od středečního rána je v provozu pobočka VZP v Sokolské ulici v Praze, která se nachází v povodňovém území a dosud byla preventivně uzavřena. Pobočka v Kralupech nad Vltavou zůstává vzhledem ke kritické povodňové situaci uzavřena. Všechna ostatní pracoviště VZP fungují ve standardním režimu.

9:30 - V Praze Vltava po kulminaci opadává. Jednotky Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy provádí technické zásahy a rovněž čerpají velkokapacitními čerpadly vodu tam, kam pronikla průsaky za povodňové stěny. Ráno se otevřely některé dosud uzavřené stanice metra. Povodňová voda do metra zatím nepronikla.

9.00 – Náš redaktor z oblasti mělnických přístavů hlásí: Ve hrázi, v délce zhruba 50 metrů, prosakuje voda. To je v místech, kde je hráz užší. Zatímco jinde je až dvacet metrů široká, v inkriminovaném místě může být odhadem široká asi dva metry, blíže ale nevím, protože je prostor uzavřen. Za hráz jsou naváženy panely a prostor je zasypáván. Jsou tu bagry, nákladní auta, hasič také pomáhají. Zatím to nevypadá, že by se situace měla více zdramatizovat. Most od Kralup do Mělníka je uzavřen."

Přes klesající hladinu řek ve Zbraslavi zvažovali evakuaci ulice

V Praze Zbraslavi přes klesající hladiny řek zvažovali evakuaci ulice U malé řeky, řekl starosta Aleš Háněl. Situaci se nakonec podařilo zvládnout i přes výpadek jednoho z čerpadel, které v místě odčerpávají vodu přitékající z kanalizace. Na soutoku Vltavy a Berounky tak není klid ani dnes, kdy průtok obou řek klesá.

„Přestalo nám fungovat čerpadlo, pytlujeme, bojujeme," popsal situaci Háněl. Později vysvětlil, že se nakonec i díky nižší hladině vody podařilo uzavřít šoupě v kanalizaci, kterou mohla voda protéct do oblasti. V místě vodu z kanálu zpět do Vltavy původně odčerpávala dvě podzemní čerpadla. Jedno, nejspíš v důsledku dlouhodobého vytížení, dnes přestalo fungovat.

Vltava v Praze se stále drží na povodňovém stupni ohrožení, dnes ráno řekou protékalo zhruba 2500 metrů krychlových za sekundu. Od úterní kulminace už ale průtok klesl o víc než pětinu, hlavně díky omezení odtoku vody z Vltavské kaskády a také kvůli opadající hladině Berounky a Sázavy

Na Zbraslavi jsou uzavřeny zaplavené oblasti Lahovice, Lahovičky a Závist. Starosta odhaduje, že uklízet se v těchto místech začne nejdříve za dva dny. V Dolní Zbraslavi jsou zaplavené domy v ulice Spojařů a dva domy v ulici Žitavského. Všude se intenzivně čerpá voda přes protipovodňovou­ stěnu.

V Praze i nadále trvá třetí povodňový stupeň. Od 12:00 budou městské autobusy opět jezdit po Strakonické ulici, která je důležitou spojnicí Smíchova se Zbraslaví, Chuchlí a Radotínem.

Autor: ČTK, Redakce

5.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kůň, který si "zahrál" v hollywoodském velkofilmu Troja z roku 2004, dnes stojí v tureckém městě Canakkale.
DOTYK.CZ
5

Trojský kůň nebyl žádným koněm, jde o chybu v překladu, tvrdí vědec

Unikátní bronzový kotel musel k lékařům.
11

FOTOGALERIE: Bronzové vědro přepisuje historii východních Čech

Prezidentem by se stal Zeman. Volilo by jej 41,5 procenta. Druhý by byl Drahoš

Současný prezident Miloš Zeman by v prezidentské volbě nyní získal 41,5 procenta hlasů. Bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše by volilo 30,5 procenta lidí a textaře Michala Horáčka 16,5 procenta. Další kandidáti mají výrazný odstup. Na čtvrtém místě je bývalý premiér Mirek Topolánek se čtyřmi procenty.

Radek Vondráček: Vládu s důvěrou budeme mít dříve než v létě

/VIDEO, FOTOGALERIE/ V pondělí začíná ustavující schůze Poslanecké sněmovny, během níž bude zvoleno její vedení. V čele zákonodárného sboru by měl díky hlasům ANO, Pirátů, SPD a KSČM stanout Radek Vondráček (ANO).

Povolební postup Babiše a Zemana schvaluje téměř polovina Čechů

Téměř polovina Čechů souhlasí s povolebním postupem předsedy vítězného hnutí ANO Andreje Babiše a prezidenta Miloše Zemana. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro server Český rozhlas. Babiš se snaží o sestavení menšinové vlády. Prezident, který v Lánech přijal zástupce všech parlamentních stran, mu přislíbil první dva pokusy na získání důvěry Sněmovny.

AUTOMIX.CZ

V Boleslavi staví auta s pohonem 4x4 už 80 let. Některá byla vážně pozoruhodná

Současná obliba vozů třídy SUV s sebou přinesla i rostoucí zájem o pohon všech kol. Na tento trend samozřejmě musí reagovat i česká automobilka Škoda, která čtyřkolku nabízí v modelových řadách Octavia, Superb, Kodiaq a Karoq. Myšlenka pohonu všech kol sahá v Mladé Boleslavi až do 30. let minulého století.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT