Po řadě stížností na provoz vozítek přistoupilo vedení města k zákazu, který se týká pražské památkové rezervace, celé Prahy 1, části Vinohrad, Žižkova, Prahy 4 a Smíchova, území Libně, Holešovic a Letné. Vedení města se začátkem platnosti zákazu avizovalo, že spustí informační kampaň. Plakáty na světelných nosicích reklamy hlásají „segway no way" a anglicky upozorňují turisty, že mohou za jízdu na vozítku dostat až dvoutisícovou pokutu.

Informační plakát.

Zatím chybí značky 

V místech zákazu ovšem není zatím nainstalována ani jediná zákazová značka. Městská policie tak nemůže s jezdci nic dělat. Podle mluvčí strážníků Ireny Seifertové zatím není možné až dvoutisícovou pokutu uložit. Mluvčí magistrátu Vít Hofman řekl, že první zákazy by se v centru metropole měly objevit 1. září. Do té doby jezdcům žádné postihy nehrozí.

„Vzhledem k tomu, že máme závazky k cestovním kancelářím na více jak půl roku dopředu, budeme se snažit dostát svým závazkům, dokud to půjde," řekl za asociaci Jaroslav Endršt. Ve chvíli, kdy budou ulice osazeny značkami, bude je prý asociace respektovat. Organizace sdružuje část provozovatelů, zhruba do dvacítky.

Zákaz díky změně zákona 

Zákaz Praze umožnila změna zákona o silniční dopravě, která definovala, co to je segway. Do té doby zákon na dvoukolová elektrická vozítka pohlížel jako na chodce. Na provoz vozítek, která si na cesty po památkách půjčují většinou turisté, si dlouhodobě stěžovali občané a radnice Prahy 1.

Pražská památková rezervace pokrývá celou Prahu 1 a část Prahy 2. Do památkové rezervace patří okrajově i části Prahy 4, Prahy 5, Prahy 6, Prahy 7 a Prahy 8. V Praze 6 na žádost radnice zákaz neplatí.

Čtěte také: Jezdci na vozíkách segway mohou i přes zákaz dál jezdit po Praze