Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha projde v dubnu očistou. Uklízet budou školy, firmy i městské části

Praha /ROZHOVOR/ - Spořilov, Holešovice, Bubny nebo Záběhlice. Tato a mnoho dalších míst projdou v dubnu v metropoli úklidem. Jednotliví Pražané i celé organizace se letos opět zúčastní projektu Ukliďme svět, ukliďme Česko. Přihlášeno je už přes 150 organizátorů z Prahy a okolí. Úklid bude na většině míst probíhat v sobotu 16. dubna.

3.4.2016
SDÍLEJ:

Společný úklid. Organizátorům a dobrovolníkům projekt Ukliďme Česko poskytuje pytle a rukavice, které se jim mohou při úklidu hodit.Foto: DENÍK/Soňa Ličková

Projekt Ukliďme Česko je největší úklidovou akcí v republice. Letos se organizátoři navíc spojili s Českým svazem ochránců přírody, který už 24 let pořádá podobnou akci s názvem Ukliďme svět. Spojením těchto projektů tak vznikla letošní událost Ukliďme svět, ukliďme Česko. Cílem organizátorů je toto jaro zapojit alespoň 100 tisíc dobrovolníků.

Uspořádat úklidovou akci může každý. Za Prahu se hlásí jednotlivci, organizace, školy i úřady. Od projektu pak dostanou rukavice a pytle pro přihlášené dobrovolníky. „Někdy stačí dobrovolníky jen popostrčit zasláním pár pytlů a rukavic, jejich nadšení pak leckdy velmi překvapí. Nebojí se přispět třeba upečenou bábovkou pro dobrovolníky nebo doprovodným programem pro děti," říká koordinátorka programu za Český svaz ochránců přírody Kateřina Landová.

Do akce se tradičně zapojují i městské části. „Sedmá městská část, se stejně jako v loňském roce připojuje k celorepublikové kampani Ukliďme Česko. 16. dubna se v 9 hodin na Strossmayerově náměstí sejdou dobrovolníci, kteří budou společně se zástupci radnice uklízet vytipované lokality. Společně uklidíme pozemky podél Vltavy od Hlávkova mostu k mostu Libeňskému a nádraží Bubny," uvedl mluvčí Prahy 7 Martin Vokouš.

Ilustrační foto.

Akci podporují i na desítce. „Nepořádek v přírodě se prostě nedělá. I letos si ráda úklidové rukavice nasadím a za odpadky do přírody vyrazím," uvedla Ivana Cabrnochová, místostarostka Prahy 10. Uklízet by se zde mělo u Botiče, v Záběhlicích, na Bohdalci či v Malešickém lese. Do akce se zde zapojí i zahraniční studenti, kteří do Prahy přijeli z různých částí Evropy v rámci programu Erasmus.

Na většině míst se bude v Praze uklízet v sobotu 16. dubna. Datum je ovšem spíše orientační a doporučené, řada akcí se uskuteční i jindy. Například v Praze 12 se na Cholupickém vrchu uklízelo už 19 března. Někteří organizátoři volí místo víkendu raději všední dny, jedná se hlavně o školy a školky, kdy do terénu vyráží celé třídy.

Lidé se mohou k akci přihlásit skrze webový formulář na stránce www.sklidmecesko.cz, kde najdou také mapu se všemi organizovanými úklidy i seznamem úklidů a dalšími informacemi. Loni se v celé republice uskutečnilo téměř 1500 úklidů, během kterých lidé posbírali přes 1400 tun odpadu.

Organizátor úklidové akce Ukliďme si Počernice: Vždy mě zarazí, proč se někdo s odpadky táhne až do lesa

Akci Ukliďme si Počernice organizuje už popáté. A jak říká, určitě ne naposledy. „Přijďte se také zašpinit," láká sebevědomě místní. Akce Ukliďme Česko není podle Ondřeje Hrubeše, počernického rodáka a studenta Univerzity Karlovy jen o uklízení, ale také o setkávání, spolupráci a správě veřejného prostoru. Jaké kuriozity už při úklidu našel a ubývá v Horních Počernicích odpadků?

Organizátor úklidové akce Ukliďme si Počernice Ondřej Hrubeš.

Jak vás napadlo uspořádat první úklid v Počernicích?

Nápad přišel ze sociální sítě, kde kamarádka sdílela iniciativu Ukliďme Česko, která se snaží pobízet veřejnost k organizování úklidových akcí ve svém okolí. Dal jsem „lajk" a omrkl jejich web, protože se mi nápad líbil a chtěl jsem se také zapojit. Následně jsem zjistil, že se u nás v Horních Počernicích žádná taková akce nekoná, a tak jsem si řekl: „No co, tak nějakou zorganizuji sám." A bylo to.

Uklízíte s dobrovolníky dvakrát ročně už třetí rok, jaká bývá účast? Baví místní uklízet Horní Počernice?

Nápad uklízet dvakrát ročně přišel od dobrovolníků. Ti byli z první akce tak nadšeni, že se jim nechtělo čekat celý rok na další úklid. A tak z našeho uklízení vznikla půlroční tradice. Prvního úklidu se zúčastnilo pětadvacet lidí a na poslední akci už jich dorazilo skoro padesát. Platí tu nepřímá úměra, že dobrovolníků přibývá a odpadků ubývá, což beru jako pozitivní vývoj. Někteří se zúčastní třeba pouze jednou, nebo z důvodu časového vytížení akci podpoří pouze propagací na Facebooku, ale máme tu i takové borce, kteří si zatím nenechali ujít ani jeden úklid.

Jak vybíráte místa, kde se bude uklízet? Uklízíte každý rok stejnou část Horních Počernic, nebo je to různé?

Před každou akcí si udělám procházku, na které fotím znečištěné lokality. Snažím se také vyvolávat podněty u dobrovolníků, kteří se již úklidů zúčastnili. Minulý rok jsme například v pár lidech uspořádali „letní monitoring". Na kolech jsme projeli Horní Počernice a zdokumentovali nepořádek. Lidi nebaví opakovaně se přehrabovat v té samé skládce. Mají pak pocit, že dělají sisyfovskou práci. Pravidelně se ale věnujeme místům, kde vznikne každý půlrok drobné znečištění. Nebo vyberu skládku menších rozměrů, aby byla její likvidace v našich silách. Výsledek je pak vidět po každém úklidu.

Čím lidé nejčastěji znečišťují Počernice? Co během úklidů běžně nacházíte?

Každý půlrok posbíráme hodně PET lahví, krabiček od cigaret a obalů od jídel z fast foodů. Dále často narážíme na pneumatiky a zbytky ze staveb, zejména eternitové střešní krytiny. Klasikou jsou i letité hroudy skla, plastu a kdo ví čeho. Na to musíme s lopatou.

Našli jste i kuriozitu?

Zatím nejúspěšnější úlovek byl asi nákupní košík, který jsme vytáhli z rybníka. Trošku smutnější kuriozitou jsou injekční stříkačky, ke kterým je nutno zavolat městskou policii. Jinak také nacházíme dost hraček, spotřebičů a vcelku rozměrných věcí, u nichž mě vždy zarazí, proč je někdo transportoval skoro až do lesa, když máme v centru Horních Počernic sběrný dvůr. Hold, lidská hloupost nezná mezí.

Plánujete úklidy v Počernicích pořádat i dál?

Tentokrát to bude popáté a určitě ne naposled.

Co vás na akci baví?

Motivují mě viditelné výsledky: eliminace menších skládek a celkově vysbírání téměř 300 pytlů a 50 pneumatik z počernických křovisek. Dává mi to určitou naději, že když se chce, tak to prostě jde. Obec v tomto ohledu stojí za mnou a vychází mi vstříc. Nejvíc mě ale asi baví a naplňuje, když vidím, kolik se na akci sejde lidí, jež jsou ve svém volném čase ochotní udělat něco dobrého pro své okolí. Bez těchto dobrovolníků by to nešlo, a když mi po skončení akce poděkují za organizaci a odcházejí s dobrým pocitem, beru to pro sebe jako takový duševní honorář.

Akce podle toho, co říkáte, není jenom o úklidu, ale také o setkávání. Jaký je podle vás její hlavní přínos?

Jaký je přínos? Umožnění občanům participovat na správě veřejného prostoru obce, zlepšení stavu životního prostředí, navázání a upevnění sociálních vazeb. Stojí to za to, tak neváhejte a přijďte se 16. dubna také „zašpinit".

Ukliďme svět a Ukliďme Česko se spojily. Společně vytvoří rekord!Ukliďme svět, ukliďme Česko je nová kampaň, jejímž cílem je zapojit do likvidace pohozených odpadků i nelegálních skládek alespoň 100 tisíc dobrovolníků. Dvě dříve samostatné „uklízecí" kampaně Ukliďme svět (18 659 dobrovolníků v roce 2015) a Ukliďme Česko (30 544 dobrovolníků) nyní spojily síly.

Dnem D, kdy se v nové kampani Ukliďme svět, ukliďme Česko bude uklízet opravdu v celé České republice, je sobota 16. dubna. Uklízet nepořádek v přírodě však bude možné i v jiných termínech. Důležité je, se co nejdříve přihlásit na www.uklidmesvet.cz.

Čtěte také: Fotografové zachytili, co jsou lidé schopni vyhodit do přírody

Autor: Václava Burdová

3.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pavol Rusko
7

Policie zatkla exšéfa Markízy Ruska. Údajně plánoval vraždu na objednávku

Babišova farma Čapí hnízdo, kongresové centrum Agrofertu
AKTUALIZOVÁNO
14

Čapí hnízdo: Policie obvinila 11 lidí. Stíhání Babiše a Faltýnka bude přerušeno

Opilec v Ostravě-Zábřehu dělal scény. Vyjednávač neuspěl, nastoupila zásahovka

Lidé v jednom z paneláků ve Volgodradské ulici v Zábřehu si v noci na pondělí místo spánku „užili“ rozruch. Na vině byl soused (28), s nímž přijeli dělat pořádek policisté.  

AKTUALIZOVÁNO

Za odkup vepřína v Letech stát zaplatí zhruba 450 milionů korun

Za odkoupení vepřína v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy, stát zaplatí zhruba 450 milionů včetně daně z přidané hodnoty. Smlouvu o odkupu dnes odtajnila vláda. Koupi schválila už v srpnu. Smlouva s firmou AGPI, která vepřín provozuje, by měla být podepsána v nejbližší době, řekl po jednání vlády ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Ministr financí Ivan Pilný (ANO) schválenou částku kritizoval jako nepřiměřenou.

Konec. Sobotkova vláda už se omezí jen na neodkladné záležitosti

Vláda už po dnešku nebude schvalovat zákony, projednávat bude jen neodkladné záležitosti, evropskou agendu a materiály související se zahraniční politikou a bezpečnostní situací, řekl po dnešním jednání kabinetu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Demisi současný kabinet podá den po skončení ustavující schůze nové Sněmovny na mimořádném jednání v souladu s Ústavou a ústavními zvyklostmi, uvedl Sobotka.

Janeček musí před vládu, má osvětlit užívání zajišťovacích příkazů

Šéf finanční správy Martin Janeček a náměstkyně ministra financí Alena Schillerová budou na zasedání vlády 6. listopadu kabinetu vysvětlovat okolnosti používání zajišťovacích příkazů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT