Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha se bruselské kanceláře nevzdá. Zastoupení má význam

Praha - Už dvanáct let provozuje hlavní město Praha svoje zastoupení v Bruselu. Jeho pracovníci sídlí v historické budově, v Pražském domě z 19. století. Ročně bruselská kancelář Prahy hospodaří s částkou kolem sedmnácti milionů korun. Nejvýznamnější položku tvoří náklady na pořádané akce, kterých se uskuteční zhruba padesát za rok, a na údržbu historického domu. Rozpočet zahrnuje i náklady na platy zaměstnanců.

7.2.2015
SDÍLEJ:

Zastoupení Prahy v Bruselu spolu s velvyslanectvím a Českým centrem uspořádalo vánoční koncert 
violoncellisty Jiřího Bárty. Druhá zleva je ředitelka pražského zastoupení Lucie Čadilová.Foto: Archiv zastoupení

Historie Pražského domu v Bruselu- byl postaven 
v letech 1897 - 1899 belgickými architekty

- od roku 1994 je budova klasifikována jako historicky cenná 
a státem chráněná

- dům má čtyři patra se suterénem a zahradou

- fasáda domu je vystavěna z bloků šedého vápence a pískovce

Naopak některé české regiony se rozhodly svá zastoupení zrušit. Například Středočeský kraj o tom rozhodl v prosinci. Do půl roku přesune kancelář do krajské budovy 
v Praze. Magistrát podobný krok nezvažuje.

„V průběhu posledních dvou let došlo k omezení činnosti, nebo zrušení několika zastoupení. Jde o negativní trend, kdy české regiony přestávají být v Bruselu vidět právě ve chvíli, kdy se prohlubuje a rozšiřuje evropská integrace," vysvětlila mluvčí radnice Petra Hrubá.

Kolem sedmdesáti procent právních předpisů Evropské unie má přímý dopad na místní a regionální úroveň. Zmiňovaný Středočeský kraj argumentuje tím, že chtějí ušetřit roční náklady na provoz bruselské kanceláře, který činí kolem 1,6 milionu korun.

Pražské vedení má na provoz svého zastoupení při Evropské unii v Bruselu jiný názor než vedení ostatních českých krajů. „Nelze očekávat, že stejný výkon a přísun informací zajistí zaměstnanci kraje, kteří budou do Bruselu dojíždět, nebo stážisté, kteří se budou po půl roce měnit. Vždy však záleží na daném kraji, čeho přesně si přeje v Bruselu dosáhnout a na jakou cílovou skupinu míří," sdělila mluvčí Prahy Petra Hrubá.

Středočeský kraj navzdory kritice v prosinci rozhodl
o zrušení kanceláře. Opozice velké výdaje na provoz také soustavně kritizovala. „Chceme jít jinou cestou. V Bruselu pracuje mnoho lidí a my nevíme, kde máme otevřené dveře. Budoucnost je v tom, co chce Asociace krajů, tedy něco na principu Českého domu, který by zajišťoval servis pro všechny kraje," uvedl hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD).

Zastoupení Prahy je nicméně v odlišné situaci než ostatní regiony. Mají také nejdéle působící a nejviditelnější české zastoupení v Bruselu. „To se odráží i na objemu agendy, kterou pokrývá. 
Z pohledu Evropské unie je Praha jediný více rozvinutý region v České republice, což s sebou nese rozdílná pravidla pro čerpání prostředků 
z fondů EU. V období 2014 -2020 bude mít Praha jediný regionální operační program," objasnila mluvčí Petra Hrubá.

Další odlišnost spočívá v roli národního koordinátora české delegace ve Výboru regionů, kterou vykonává od roku 2004 a která umožňuje ovlivňovat evropskou legislativu s regionálním či komunálním dopadem.

Úředníci z Prahy nejsou efektivní

Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by magistrát chtěl Pražský dům v Bruselu přesunout do Prahy. „Praha patří mezi jedno z turisticky nejatraktivnějších měst světa, její ekonomická síla i počet obyvatel převyšuje tyto hodnoty v případech mnohých jiných hlavních měst členských států Evropské unie," argumentovala Petra Hrubá.

Zastoupení v centru Evropské unie je podle ní opodstatněné. Pokud se jim navíc daří spolu se zástupci ostatních hlavních měst ovlivňovat politiku či přístup Evropské unie k metropolitním oblastem, má Praha nejen co říci, ale je jí navíc 
i nasloucháno.

Také opozice magistrátu bruselskou kancelář podporuje. „Dům má svůj význam, pomáhá vytvářet a udržovat vztahy s evropskými institucemi, což je v řadě ohledů užitečné. Sám jsem to využil, když jsme řešili problém oddlužení Kongresového centra Praha 
a bylo nutno se poměřit s evropskými regulemi v záležitostech rovné soutěže, spojení soutěžitelů. To vůbec nejsou banální témata," pomyslel si Václav Novotný, zastupitel a předseda klubu TOP 09 a nezávislých.

Podle něj důkladná znalost procesů v evropských institucích i osobní kontakty zaměstnanců Pražského domu umožnily vyřešit všechny záležitosti velmi rychle a plynule.

Z Bruselu pomůžou projektům v Praze

Pražané můžou díky informacím z bruselské kanceláře žádat o dotace. Například na projekty zaměřené na modernizace mateřských a základních škol, budování P+R parkovišť, snižování energetické náročnosti hromadné dopravy, sociální začleňování, zkvalitňování výuky na školách, podporu podnikání, výzkum 
a vývoj a další.

Práce v Pražském domě je velmi rozmanitá. „Zahrnuje široké portfolio agend a povinností, ať už se jedná o koordinaci české národní delegace ve Výboru regionů, přípravu podkladů pro současné vyjednávání finální podoby Operačního programu Praha - pól růstu, vyhledávání dalších zdrojů grantů především z oblasti komunitárních fondů, zapojení Prahy do iniciativy Smart Cities a tak dále," vyjmenovala mluvčí Prahy Petra Hrubá.

Velkou část pracovní náplně zabírá organizace jednotlivých kulturních akcí a jejich technické zajištění. Každodenní činnost v Pražském domě tak lze rozdělit na činnost analytickou, která zahrnuje přípravu podkladů 
k jednání ve Výboru regionů, s Evropskou komisí, odborné rešerše alternativních zdrojů financování projektů.

Druhá je organizační činnost, kam spadá pořádání akcí, dále poskytování organizačního servisu představitelům Prahy, organizaci stáží nebo péči 
o samotný Pražský dům, který je významnou památkově chráněnou stavbou.

Zaměstnanci jezdí na zkušenou do EU

V uplynulém roce jezdili do Pražského domu hlavně političtí představitelé hlavního města. V Bruselu zastupují Prahu ve Výboru regionů, účastní se jednání s představiteli Evropské komise nebo jednají s partnerským Regionem Brusel. „Mezi časté návštěvníky patří také zaměstnanci magistrátu, kteří se účastní vyjednávání o Operačním programu Praha - pól růstu. Přijíždějí také na školení a semináře či stáže," řekla Petra Hrubá.

Stáže umožňují jednotlivým účastníkům možnost osobně se seznámit 
s bruselským prostředím, navázat kontakty na jednotlivých Generálních ředitelstvích Evropské komise, na Stálém zastoupení České republiky při EU, popřípadě 
v dalších institucích.

Z kulturních akcí loni pořádali výstavu obrazů Stanislava Diviše, Michala Cimaly z galerie Trafačka. Závěr roku patřil výstavě soch Petra Písaříka. Zúčastnili se také největšího festivalu designu v Belgii. Mnoho akcí také patřilo stému výročí narození Bohumila Hrabala.

Mezi nejbližší chystané akce patří výstava současného umění připravovaná ve spolupráci 
s Galerií Národní technické knihovny s názvem Ornamentika chaosu. Na jaro si přichystali koncert Rudyho Linky, který se uskuteční 
v rámci jeho evropského turné. „V letošním roce bychom také rádi zrealizovali ve spolupráci s Regionem Brusel 
a Knihovnou Václava Havla umístění Lavičky Václava Havla v některém z bruselských parků," popsala Petra Hrubá.

Zastoupení Prahy při EU- funguje od června 2002
- hlavním cílem je navazovat a kultivovat kontakty s představiteli evropských institucí a dalších organizací v Bruselu
- monitorování dění v EU a reporting
- hájení a prezentace zájmů hlavního města Prahy
- propagace pražské kultury, umění, historie
- organizace konferencí, seminářů, společenských akcí
- vykonává koordinační roli pro českou delegaci ve Výboru regionů 

Autor: Pavla Janoušková Mgr.

7.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
parlamentní volby v Horních Počernicích, 20.10.2017
SLEDUJEME ON-LINE
36 18

První den voleb skončil. O volby je zájem, někde přišlo víc než 50 procent lidí

V Polsku pobodal muž v nákupním centru osm lidí.
AKTUALIZOVÁNO
3 5

V polském nákupním centru pobodal muž devět lidí, jedna žena zemřela

Perličky ze superdebaty: Okamurova hubička, rebel Dolejš a dáma Šlechtová

Nemáte čas zhlédnout celý půldruhé hodiny dlouhý záznam z předvolební superdebaty Deníku? Nevadí, vystříhali jsme pro vás ty nejlepší momentky. Možná vás neprovedou všemi zákoutími politických programů, zato vám ukážou, že politici jsou také jenom lidé. A jací!

AKTUALIZOVÁNO

Prezident Zeman: Volby do Sněmovny nejsou zásadní ani zlomové

Letošní volby do Sněmovny nejsou zásadní ani zlomové, to je jen reklamní kampaň, řekl dnes prezident Miloš Zeman novinářům po odevzdání hlasu v základní škole v pražských Stodůlkách. Zopakoval, že sestavením vlády pověří vítěze voleb. Svůj hlas dal zřejmě Straně práv občanů (SPO), kterou před lety zakládal a která dřív nesla jeho jméno ve svém názvu. Zemana do volební místnosti doprovodila jeho manželka Ivana.

Katalánsko zůstane španělské, prohlásil král Felipe VI.

Katalánský premiér Carles Puigdemont ve čtvrtek prohlásil, že jeho parlament hodlá vyhlásit nezávislost, pokud Madrid nebude souhlasit s dialogem. Do secesní krize v pátek podruhé zasáhl i španělský král Felipe VI. Ten uvedl, že Katalánsko „zůstává a zůstane“ podstatnou součástí Španělska.

ANKETA MEZI LÍDRY: Co přejí ke 100. narozeninám republiky...

Než vhodíme lístek do volební urny, zvažujeme, co nám ta „naše“ strana a její lídr přinesou. Nižší daně, kvalitní veřejné služby, vyšší důchody, špičkové vzdělání pro děti, aktivní roli v Evropské unii – záleží na osobních preferencích. Pak také vybíráme podle toho, nakolik jsou kandidáti důvěryhodní, co už v politice dokázali, kolik slibů splnili, jak se umějí za své vize poprat doma i za hranicemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení