Vyplývá to z koncepce protidrogové politiky do roku 2020, kterou v úterý schválili pražští radní. Původní materiál odmítli vloni zastupitelé.

Zejména drogově závislí lidé jsou pro Prahu tíživým problémem. Žije tu kolem 15 tisíc narkomanů a jejich počet se stále zvyšuje.

Plánovaný vznik místností, v nichž by si závislí mohli bezpečně aplikovat drogu, vyvolal vlnu nevole mezi městskými částmi a opozičními zastupiteli. Podle radního Martina Dlouhého (TOP 09) navíc existovaly pochybnosti ohledně zákonnosti provozovaní takových zařízení. Zatím se s nimi tedy počítá pouze v případě pilotních projektů.

Padesát milionů na prevenci

Na prevenci závislostí půjde podle schválené koncepce kolem 50 milionů korun, řekl novinářům radní. „Je to vize do roku 2020, v níž jsou naznačeny cesty, kterými se chceme ubírat," popsal schválený text. Je v něm uveden počet různých zařízení, které by Praha potřebovala a vyčíslení nákladů.

Z materiálu ovšem po protestu radnic zmizela konkrétní místa, kde by mohla v budoucnu střediska vyrůst. Praha podle Dlouhého jejich seznam teprve dopracuje. Očekávají se ale další střety s městskými částmi, které magistrát ohledně sociálních věcí řeší opakovaně.

Radnice se sice potýkají s narůstajícím počtem závislých a tudíži se zvyšující se kriminalitou, většina z nich ale odmítá na svém území strpět zařízení pro léčbu či prevenci. Praha 1 se například v minulosti postavila proti metadonovému centru Drop In, nelíbilo se jí také azylové centrum pro bezdomovce U Bulhara. Sídlům neziskových organizací, které pomáhají bezdomovcům nebo drogově závislým, se opakovaně bránily i další radnice.