Kolem znovuvztyčení sloupu se už dříve vedly bouřlivé diskuse. Podobu jednoho z nejznámějších českých náměstí architekti řeší přes 100 let, od roku 1901 bylo již na toto téma vypsáno osm architektonických soutěží. Poslední plánovala Praha před dvěma lety. Žádný z návrhů ale dosud nebyl uskutečněn.

O redukci záměru rozhodla rada proto, že obnova náměstí by vyžadovala zpracování složitých architektonických a ideových soutěží a rozsáhlý archeologický průzkum, vyplývá ze schváleného materiálu.

Emoce vyvolává především proluka, která vznikla po nepůvodní, novogotické, takzvané Nobileho části radnice, poničené na konci druhé světové války. Místo ní je nyní park. Zatímco někteří architekti a urbanisté doporučují místo nechat nezastavěné, další v minulosti navrhli různé styly dostavby.

Historici a památkáři nejsou v názoru na obnovu Mariánského sloupu, který byl stržen po pádu habsburské monarchie, jednotní. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) nedávno na svém blogu uvedl, že sloup je pro některé stále symbolem sporu o české dějiny, reformaci a protireformaci. „Pro mě je znovupostavení sloupu především návratem vzácného uměleckého díla na místo, kde chybí, obnovou historické paměti," doplnil.