Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Praha ve svátek 17. listopadu? Jedna akce za druhou

Praha /VIDEO/ - Od rána až do noci bude pondělí 17. listopadu v Praze patřit vzpomínkovým akcím a happeningům připomínajícím 25 let demokracie v České republice. Největší účast lze očekávat na Národní třídě, která se promění v jedno velké korzo.

16.11.2014 2
SDÍLEJ:

Vladimír Hanzel, který byl od léta 1989 do roku 2003 osobním tajemníkem Václava Havla, připravoval v pasáži Paláce Lucerna výstavu nazvanou Listopad 1989 v knihách.Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

Celodenní program tam v 10 hodin zahájí kardinál Dominik Duka, součástí programu je tradiční zapálení svíček za oběti komunismu, ale i netradiční protest proti současnému prezidentovi Miloši Zemanovi. Ten dorazí ve 14.30 hodin s dalšími čtyřmi prezidenty na Albertov. Velký koncert pak od 18 hodin hostí Václavské náměstí.

Přinášíme přehled všech zásadních akcí konajících se v pondělí 17. listopadu v Praze:

Pětadvacáté výročí Sametové revoluce.9.00 - Hlávkova kolej ČVUTPietním aktem tam začíná hlavní část programu Znovu zvonit klíči. Od 10 hodin je jeho součástí například průvod studentů od Hlávkovy koleje do Žitné ulice a následná vzpomínka u pamětní desky Jana Opletala a Václava Sedláčka. S proslovem vystoupí mimo jiné i rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer, kterého Miloš Zeman nepozval 28. října na Pražský hrad.

10.00 - Národní třída (po celé ulici). Díky, že můžem! Národní třída se promění v korzo, na kterém hlavně zástupci z řad studentů budou po celý den (až do 22 hodin) přicházet vzdát hold těm, kteří se před 25 lety otevřeně hlásili k myšlence svobody a demokracie. Své díky přijdou projevit profesionálové i amatéři. Studentské kapely i známá ale neokoukaná jména české a slovenské alternativní scény. Divadla, výstavy, graffiti a různá oddechová místa v podobě venkovních kaváren nebo veřejné čítárny. Celodenní program započne dopolední mše kterou bude sloužit kardinál Dominik Duka.

11.00 - Národní třída (v oblasti mezi křížením s ulicemi Spálená a Mikulandská). Červená karta pro Miloše Zemana. Happening nazvaný Chci si s vámi promluvit, pane prezidente, který inicioval člen pražské indie rockové kapely The Prostitutes Martin Přikryl krátce poté, co prezident Miloš Zeman v Hovorech z Lán překvapil vulgární řečí. Na Facebooku účast na akci během pár dní potvrdilo kolem 14 tisíc lidí. Ti jsou vyzváni, aby na místo přišli s vlastnoručně vyrobenou červenou kartou, kterou v jednu chvíli pozvednou a vystaví tak prezidentovi symbolickou stopku.

11.00 - Národní třída (Topičův salón, Národní 11). Slavnostní vyhlášení výsledků architektonicko-výtvarné soutěže o návrh pomníku dr. Milady Horákové a zahájení výstavy všech uměleckých návrhů. Pomník, který je symbolem národní hrdosti, morálky, cti a odvahy bojovat za svá práva bude stát ve Sněmovní ulici v Praze.

12.00 - Staroměstské náměstí (u pomníku Jana Husa). Svobodný Majdan: Za vaši i naši svobodu. Do 18 hodin trvá výstava Memory 1968/89 ukrajinského výtvarníka, žijícího na Slovensku, Mykoly BilArt 24 instalací, připomínajících okupaci Československa v roce 1968 a revoluční hnutí v bývalém východním bloku v roce 1989. Součástí akce je ve 13.30 hodin pochod ze Staroměstského náměstí na Národní třídu a tam připojení k Sametovému posvícení. Od 14 do 18 hodin pak unplugged koncert. Účinkující: Ernest Volf & Yakim Pirogoff, Ivan Vohrna, Krantofel Kombo a další.

Vladimír Hanzel, který byl od léta 1989 do roku 2003 osobním tajemníkem Václava Havla, připravoval v pasáži Paláce Lucerna výstavu nazvanou Listopad 1989 v knihách.12.00 - Palác Lucerna - Listopad 1989 v kniháchProdejní výstava knih o listopadu 1989 pod dohledem kurátora a dlouholetého osobního tajemníka Václava Havla Vladimíra Hanzela začala už v pátek v 17 hodin. Trvá do pondělních 20 hodin.

12.00 - Kino SvětozorKino Světozor ve Vodičkově ulici se stane svědkem sovětské invaze, vzniku Charty 77, sametové revoluce i rozdělení Československa. Česká televize tam pro veřejnost uvede všechny nové filmy z cyklu České století režiséra Roberta Sedláčka, a to zcela zdarma. Projekce budou součástí Festivalu svobody. Projekce začínají ve 12, 14, 16, 18 a 20.30 hodin.

14.00 - Václavské náměstíZačíná Sametové posvícení. S pomocí masek v nadživotní velikosti, alegorických konstrukcí a zábavných pamfletů zúčastněné skupiny prochází centrem města a zhmotňují aktuální společenská témata za doprovodu živé hudby. Posvícení je oslavou občanské společnosti, oslavou s kritickým ostnem. Trasa průvodu: 14.00 Václavské náměstí, 15.00 Národní divadlo, 16.00 náměstí Jana Palacha, 17.00 Cihelná, Sametové centrum.

14.00 až 17.00 - Palachovo náměstíVzpomínková akce k výročí významného Dne boje za svobodu a demokracii. Pořádá spolek Publicum Commodum, jehož členové se věnují především problematice, která je spojena s obdobím II. a III. odboje, tedy let 1938 až 1945 a 1948 až 1989. Účinkují: Vladimír Merta, J. J. Jazzman s Milošem Kejřem, Luboš Andršt Blues Band a další zajímaví hosté. Na akci také vystoupí: politolog Petr Fiala, historik Pavel Žáček, historik Radek Schovánek, historik Petr Blažek.

14.00 - Kino LucernaSametová něha je filmová přehlídka trvající po čtyři dny, až do pondělí 17. listopadu. Nabídne v obou sálech kina Lucerna pestrý program dokumentárních i hraných filmů s tematikou Sametové revoluce nebo jejích protagonistů. V programu naleznete například Premiéru dokumentu o Pavlu Wonkovi, obnovenou premiéru filmu „Magicky hlas rebelky" za účasti Marty Kubišové a režisérky Olgy Sommerové, záznam unikátního představení Divadla Na Zábradlí „Velvet Havel" a mnohé další. Vstupenky budou zdarma do vyčerpání kapacity.

14.30 - AlbertovShromáždění začínající na stejném místě jako památný pochod ze 17. listopadu 1989 se zúčastní jeho tehdejší aktéři, ale i široká veřejnost a pětice prezidentů. Vedle české hlavy státu Miloše Zemana by se ho měli zúčastnit polský prezident Bronislaw Komorowski, maďarský prezident János Áder, Slovenský prezident Andrej Kiska a německý prezident Joachim Gauck. Tato pětice by následně od 16 hodin měla na Právnické fakultě Univerzity Karlovy diskutovat s akademiky i studenty.

15.00 - Náměstí Republiky. Demonstrace - Důstojnost! Bydlení! Příjem! Na náměstí Republiky se shromáždí lidé nespokojení s vývojem demokracie za posledních 25 let. „Je nás mnoho, kteří v tento den nemáme důvody slavit. Získat prostředky na důstojné živobytí je stále obtížnější. Exekutoři, předsednictva bank, developeři, ti můžou slavit. My se potýkáme s dluhy, nejistotou a přehlížením ze strany politiků," říká jeden z pořadatelů Vítězslav Svoboda.

16.00 - Fakulta Sociálních věd UK, na dvoře budovy Hollar (Smetanovo nábřeží 6). Free Velvet. Během podvečera završeného koncertem si bude možné přiťuknout i s mnoha známými osobnostmi, jako například Bořkem Šípkem nebo Janem Hřebejkem. Slavnostní přípitek se uskuteční v 17.11 hodin.

17.00 - Národní třída. Happening Světla pro svobodu aneb svíčky pro oběti komunismu.

17.00 - Jungmannovo náměstíProti ztrátě paměti. Až do 21.30 hodin promítání sestřihu archivních záběrů sametové revoluce a snímku 1989: z deníku Ivany A., který je sestavený na základě historických událostí, kombinující osobní deníkové záznamy a dobové nahrávky revolučních událostí. Jde o nový snímek z produkce Jednoho světa na školách.

17.30 - roh Národní třídy a Voršilské uliceJak to říct dětem? Premiéra animovaného dokumentu o předávání rodičovských vzpomínek na 17. listopad 1989.

18.00 - Václavského náměstí (horní část). Znovu 89 koncert Českého rozhlasu. Na pódiu směrem k Národnímu muzeu vystoupí Michal Prokop, Jiří Suchý, Jaroslav Hutka, Vladimír Merta, David Koller, Lenka Dusilová, Dan Bárta, Michael Kocáb či Aneta Langerová. Koncert, který potrvá od 18 do 20 hodin, bude moderovat Lucie Výborná a Michal Horáček. Živě ho bude přenášet Radiožurnál, k dispozici bude i online přenos na webu stanice.

19.30 - Rock Café, Carpe Diem, Palác Akropolis, Vagon, Vinohradský pivovar, Café Lajka, Kaštan, Shadow Cafe Karlín, Shador Cafe Újezd, Jamm Club, Už jsme doma, La FabrikaUvedené kluby spojí Klubová noc, konající se vedle Prahy i v dalších městech. V různých časech zde vystoupí dohromady přes 200 českých a slovenských umělců, generace pamětníků i narozených po listopadu 1989, součástí programu budou i besedy o aktuálních tématech. Palác Akropolis tak například hostí od 21 hodin pásmo nazvané Fenomén Karel Kryl, v La Fabrice na aktuální satirickou divadelní hru Miloš Ubu III. aneb? naváže koncert kapely Mucha se zpěvačkou Nikolou Muchou, která nejde pro ostré slovo daleko a v těchto dnech vydává povedenou desku Josefene.

Autor: Ondřej Leinert

16.11.2014 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 16 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Co požadujeme?, - praxi v oboru na dané nebo obdobné pozici výhodou, - zodpovědnost, samostatnost, spolehlivost, - aktivní přístup k práci, - vyučení v oboru zedník výhodou, Co nabízíme?, - zázemí silné stavební společnosti, - dobré finanční ohodnocení odpovídající, - dosahovaným výsledkům, - zajímavé firemní benefity. Pracoviště: Žďár nad sázavou, brněnská 126/38 s činností v rámci čr, Brněnská, č.p. 126, 591 01 Žďár nad Sázavou 1. Informace: Květa Štěpánková, +420 566 697 161. Stavebnictví - Hledáme kolegy na kontrolu práce 22 000 Kč Hledáme kolegy na kontrolu práce na Praze 4. Jedná se o kontrolu provedené práce při dokončování bytů na Praze 4. Dlouhodobá práce. Nabízíme 22.000 Kč čistého za měsíc. Stavební kvalifikace není podmínkou. Vhodné i pro důchodce, invalidy i studenty. V případě zájmu mě kontaktujte na uvedeném čísle Doprava a logistika - Skladník - řidič VZV 150 Kč/hod 120 Kč Do mezinárodní společnosti hledáme skladníky a řidiče VZV. Jedná se o odbavování kusových, vozových a kontejnerových zásilek, naskladňování a vyskladňování + související administrativa (skenování, evidence zásilek apod.) Nástup možný IHNED! Gastronomie - Nabídka práce servírka 110 Kč Do japonsko korejské restaurace v centru Prahy hledáme posilu do našeho týmu na pozici servírka. Jsme menší, útulná restaurace s přátelským kolektivem a chutnou, luxusní gastronomií. Pokud Vás naše nabídka zaujala, prosíme o kontaktování na níže uvedené telefonní číslo.

Ruská L-39 při akrobacii.
AKTUALIZOVÁNO
4 5

Ruská armáda potvrdila smrt obou pilotů ze zřícené L-39

Jiří Šauer, nájemce krematoria v Ústí nad Labem-Střekově
3 5

Pohřebnictví? Některé praktiky hraničí s vydíráním, říká nájemce krematoria

V americké loterii se bude hrát o rekordní jackpot 36 miliard korun

Už v úterý může někdo vyhrát v americké loterii Mega Millions 1,6 miliardy dolarů (téměř 36 miliard korun). Výhra se na rekordní částku vyšplhala poté, co se při pátečním tahu, kdy byla ve hře přibližně miliarda dolarů (v přepočtu zhruba 22 miliard korun), žádný tiket neshodoval s vytaženými čísly.

Do ulic Londýna vyšly stovky tisíc lidí. Požadují další referendum o brexitu

Britům došla trpělivost a v době, kdy je stále reálnější hrozba tzv. tvrdého brexitu bez dohody s Evropskou unií, vyšli do ulic. Podle odhadů až stovky tisíc lidí se v sobotu sešly v britské metropoli a požadovaly vypsání referenda o finální dohodě o brexitu.

Jste lepší než Ronaldo? Porovnejte se! Zapojte svůj klub do projektu Deníku

Zbystřete! Deník rozjíždí mimořádný projekt pro fotbalové fanoušky. Jinde takový nenajdete. Bude vás bavit. Umíme zjistit detailní statistiky hráčů českého „pralesa“ a srovnat je se špičkovými hvězdami. První díl vyjde ve Sportovním deníku v pondělí 22. října. V článku čtěte, jak zapojit i váš fotbalový tým.

V Opavě unikal plyn. Hasiči evakuovali sedmdesát lidí

Čtyři minuty před šestnáctou hodinou byl v sobotu na operační středisko hasičů ohlášen únik plynu v křižovatce ulic Olomoucká a Krnovská.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT