Podmínky soutěže schválila v září rada města. V prvním kole účastníci do začátku ledna odevzdají ideový návrh. Praha z nich vybere tři až deset návrhů, které postoupí do druhého kola. Jejich autory pak město vyzve k rozpracování a upřesnění projektů. Odevzdány mají být v průběhu jara příštího roku.

„Soutěžní návrhy budeme hodnotit podle jejich komplexní ideové a architektonické kvality," řekl člen odborné poroty, architekt Roman Koucký. Vítěz, kterého vybere komise na začátku května, vypracuje za 35 milionů korun projektovou dokumentaci. V polovině měsíce pak Praha výsledky zveřejní a studie vystaví. Radní Aleksandra Udženija (ODS) už dřív uvedla, že by ostrov měl být místem pro sportovní aktivity, odpočinek a pořádání kulturních akcí.

Naprostá většina zakázek na architektonické projekty byla dosud v Praze řešena obchodními soutežemi, kde hraje největší roli nejnižší cena. Tento postup architekti kritizovali. Štvanice je tak podle Kouckého jakýmsi pilotním projektem. „Praha se architektonickou soutěží na Štvanici přihlásí k novému směru a vrátí se tak do civilizovaného světa," řekl. „Pokud se podaří soutěž úspěšně realizovat, mohly by být podle ní připraveny podmínky pro zadávání veřejných zakázek na stavby v hlavním městě," doplnil.

Pražský ostrov Štvanice získal své jméno podle toho, že se na něm v 19. století konaly hony (štvanice) zvěře. V minulosti tam fungovaly také ledárny. Ve 30. letech minulého století byl na ostrově postaven zimní stadion, který byl loni kvůli špatnému technickému stavu zbourán. Stadion byl památkově chráněn, s jeho demolicí nesouhlasili památkáři ani velká část veřejnosti.

Čtěte také: Budoucnost Štvanice? Asi ji vyřeší až architektonická soutěž