Podle dokumentu, který v úterý schválili radní, je cílem vypisování výběrového řízení po šesti letech „zajistit zvýšení dynamiky fungování příspěvkových organizací jak uměleckého zaměření, tak ostatních organizací v oblasti kultury, a s cílem zajistit otevřenost i pro nové uchazeče na funkce ředitele". Radní už vybírali nové ředitele muzea hlavního města nebo některých divadel.

Radní chtějí koncepci knihovny 

Jméno vítězného kandidáta by podle harmonogramu výběrového řízení mělo být známo příští rok v květnu. V komisi, která ho bude vybírat, zasednou kromě úředníků, radního pro kulturu Jana Wolfa (KDU-ČSL/Trojkoalice) a zastupitelky Elišky Kaplicky Fuchsové (ANO), která předsedá výboru pro kulturu, také ředitel krajské knihovny ve Zlíně, studijní a vědecké knihovny Plzeňského kraje a ředitel knihovnického institutu Národní knihovny. Radní požadují předložení koncepce dalšího rozvoje Městské knihovny.

Bývalý ředitel se bude znovu ucházet o funkci 

Současný ředitel Řehák je ve funkci od roku 2002. „Začínal jako expert v oblasti informačních technologií, později byl náměstkem pro strategický rozvoj," řekla mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková. Potvrdila také, že Řehák se bude o funkci znovu ucházet.

Pražská městská knihovna ve svých 40 pobočkách nabízí více než dva miliony knih a dalších dokumentů. Loni koupila téměř 127.000 nových knih za zhruba 20 milionů korun. Loni všechny pobočky knihovny odbavily 6,16 milionu výpůjček. Městem zřizovaná instituce hospodařila s rozpočtem 275 milionů korun.

Čtěte také: Ocenění Knihovna roku dostaly instituce z Rapotína a Kroměříže