Pravidla obsazování městských firem v Praze budou do konce září

Jednání pražského zastupitelstva. Ilustrační foto

Jednání pražského zastupitelstva. Ilustrační foto | Foto: DENÍK/ Dimír Šťastný

Praha - Pravidla pro obsazování placených postů v Prahou vlastněných firmách budou dokončena do 30. září. Na dotaz zastupitelského klubu Pirátů to na čtvrtečním zasedání zastupitelstva řekl radní Karel Grabein Procházka (ANO). Zasadí se za to, aby byly zveřejněny výše odměn, které jsou zástupcům města za působení ve firmách placeny.

Debatu o obsazování firem vyvolalo vloni působení bývalé předsedkyně pražské ANO Radmily Kleslové v Pražské teplárenské a Pražské energetice. Kleslová nakonec na obě funkce rezignovala.

Piráti dál poukazují na angažmá „politické přeběhlice" Moniky Krobové Hášové (za ČSSD) v Pražské energetice, za které podle některých informací měsíčně inkasuje 100 tisíc korun. Oficiální údaje k dispozici nejsou.

Chybí závazná pravidla 

Podle analýzy Pirátů sedí v dozorčích radách pražských městských firem 27 ze 65 magistrátních zastupitelů, další desítky jsou z politických stran koalice i opozice. Zastupitelé vloni v listopadu po dlouhé debatě dali radě za úkol, aby do konce ledna letošního roku vypracovala závazná pravidla. Dosud se tak ale nestalo.

Praha má majetkové podíly ve více než třech desítkách společností. Stoprocentně vlastní Dopravní podnik hlavního města Prahy, Pražskou plynárenskou Holding, Pražskou vodohospodářskou společnost, Technickou správu komunikací, společnosti Obecní dům, Kolektory Praha, Rozvojové projekty Praha a Trade Centre Praha.

Většinové podíly má hlavní město také v Pražských službách, Úpravně vody Želivka nebo Pražské energetice Holding, menšinové pak ve společnosti Kongresové centrum.

Čtěte také: Opoziční zastupitelé chtěli projednávat problémy DPP, neuspěli


Hlavní zprávy

Zprávy odjinud

Akční letáky