Zlatá medaile by tak podle Pražanů ve věku 18 - 69 let putovala ke straně TOP 09. Podle oslovených politologů to není žádné překvapení.

„Tato strana je v hlavním městě už od svého založení velmi populární. Takto vysoká popularita pravicové TOP 09 je dána tím, že je v Praze výrazně vyšší životní úroveň než ve zbytku republiky," vysvětluje politolog Petr Pravda.

Podle něj TOP 09 v metropoli nahrává, že zde kandiduje její předseda Karel Schwarzenberg, který je stále populární především u mladších lidí. Jeho tvrzení potvrzují i výsledky studentských voleb, o kterých Pražský deník před dvěma týdny informoval. I tam TOP 09 potvrdila roli favorita, když dostala od studentů třetinu ze 7503 hlasů.

A právě o osobnostech, nikoli o programech, budou podle politologa Zdeňka Zbořila letošní předčasné volby.

„Pražští voliči budou strany volit podle osobností, které je zastupují. Důležitou roli budou hrát ale i hesla, byť mohou být sebeblbější. Ukazuje se, že na ně lidé slyší na rozdíl od programů," řekl včera Pražskému deníku Zdeněk Zbořil.

A jaká další specifika mají voliči v Praze?

„Pražští voliči jsou ve své volbě hodně konzervativní. Nejen v tom, že jsou většinou ve svých preferencích k politickým stranám stálí, ale i v docela ustáleném počtu voličů, kteří pravidelně chodí k volbám," prozradil Zdeněk Zbořil.

I samotné strany si uvědomují, že je důležité nalákat voliče na známé tváře. „Sociální demokracii nahrává do karet, že postavila v metropoli do čela kandidátky výraznou osobnost v podobě Jaroslava Zavadila, kterého lidé znají z demonstrací odborů," říká Petr Pravda.

Současné výsledky ODS, které jsou v hlavním městě oproti zbytku republiky pro stranu příznivější, pak přičítá také osobnostem.

„Sestavili v Praze poměrně silnou kandidátní listinu v čele s Miroslavou Němcovou," dodává politolog Petr Pravda.