„Součástí pomoci, kterou lidem bez přístřeší poskytujeme, je i možnost získání teplého či novějšího oblečení. Zajistit ho klientům chceme právě prostřednictvím této sbírky od Pražanů, kteří toto ošacení už z jakéhokoli důvodu nepotřebují a rádi by se ho zbavili," sdělil ředitel organizace Tomáš Ján.

Staré oblečení zahřeje

Lidé mohou nosit bundy, kabáty, svetry, kalhoty, zimní obuv, košile s dlouhým rukávem, zimní čepice, šály, rukavice, ponožky i spodní prádlo. „Uvítáme zejména pánské, ale i dámské oblečení, které lidem bez přístřeší pomáhá přečkat pro ně to nejhorší období v roce," uvedla zástupkyně ředitele CSSP Ludmila Tomešová. Oblečení mohou lidé odevzdávat vždy od 10.00 do 14.00.

Podle oficiálních odhadů Armády spásy bude v příštím roce v Praze až sedm tisíc bezdomovců. Magistrát odhaduje počet kolem čtyř tisíc lidí bez přístřeší. Hlavní noclehárny a azylové domy v Praze pro bezdomovce provozuje Centrum sociálních služeb Praha, Naděje, Armáda spásy a Arcidiecézní charita Praha. Lidé bez přístřeší mohou přespávat i na lodi Hermes, kde v době mrazů nemusí nic platit. Od prosince se otevře také nová ubytovna pro bezdomovce ve Vysočanech s kapacitou sto míst.

Vedení hlavního města má zatím plán koordinovaně vyhánět bezdomovce z veřejných prostor od prvního prosince. Speciální týmy chtějí přesvědčit lidi bez přístřeší, aby vyhledávali sociální a zdravotní služby a nepřespávali třeba v MHD.

Centrum sociálních služeb Praha zavede dispečink. Pět dispečerů budou v kontaktu se strážníky nebo s dopravním podnikem. Když policie nebo revizor vykáže bezdomovce z MHD, zavolají na dispečink a dispečer na místo pošle kontaktní tým, který nabídne pomoc.

Provizorní stany nebudou

Oproti loňské zimě neplánuje vedení Prahy vystavět pro bezdomovce provizorní stany. „Analýza ukázala, že stan je dražší než ubytovna. Přesto jsme domluveni, že kdyby nastala nepředvídatelná okolnost, stany když tak budou," řekl radní Martin Dlouhý.

Celková kapacita denních center je 600 lůžek, v ubytovnách je 173 míst a na lodi Hermes je dalších 233 míst.