Centrem vodních radovánek se už brzy stanou Lysolaje, čtvrť kousek od Divoké Šárky. Z pískovny, která dlouhá léta sloužila jako skládka, se stane relaxační areál za desítky milionů korun.

V okolí Šárky vznikne cyklostezka 

„Nyní zjišťujeme, jestli je v pískovně voda. Uvažujeme totiž o vytvoření přírodní nádrže. Navíc stěny pískovny zpevníme kvůli bezpečnosti," říká starosta Lysolají Petr Hlubuček (STAN).

V okolí místa, které je součástí přírodního parku Šárka, se kromě koupaliště počítá i s novou cyklostezkou a naučnou stezkou, výsadbou stromů a speciálními mlatovými cestami. Nebude chybět ani zázemí, fotbalové hřiště a tenisové kurty.

Městské části chtějí další koupaliště

Starosta věří, že se s výstavbou začne nejpozději příští rok na podzim. Z celkového rozpočtu 45 milionů korun už magistrát přislíbil zaplatit třetinu, tedy 15 milionů.

Městské části mají ve svých plánech budování i dalších koupališť. Jedním z nich bude nádrž poblíž Velké Ohrady v Praze 13. Obnoveno bude i dlouho zavřené a lidmi kdysi milované koupaliště na Lhotce v Praze 4. Pokud vše půjde podle plánu, Pražané si tam užijí horká odpoledne už od přelomu příštího května a června. Ani tady nebudou chybět nová hřiště. Společně s finálními úpravami by měly být dokončeny do začátku letní sezony 2018.

Krásnější bude i parčík u Karlova mostu

Městské části připravují řadu projektů na vybudování nebo obnovu nejen přírodních koupališť, ale i parků, komunitních zahrad a alejí. Zastupitelé magistrátu jim proto na posledním zasedání ze svého rozpočtu na obnovu městské zeleně přiklepli celkem 85 milionů korun.

Zanedlouho si lidé užijí volné chvilky v novém parčíku mezi ulicemi Karolíny Světlé a Smetanovým nábřežím v samotném centru Prahy. Podle starosty jedničky Oldřicha Lomeckého je projekt za tři miliony korun připravený.

V Praze vzniknou nové zelené plochy 

Nového kabátu se dočkají i některé aleje. Jedna z nich zanikla už v roce 1952 v Kolovratech, nyní ji čeká nový začátek. „Dostali jsme polovinu potřebných peněz. Přednost má cesta mezi Kolovraty a Královicemi. Část původní cesty je zatím v majetku pozemkového fondu. Až proběhnou jednání s ním, bude obnoven i zbytek," sdělil starosta Kolovrat Antonín Klecanda (SNK Naše Kolovraty). Spolu s novými vycházkovými cestami by měl projekt vyjít na tři miliony korun.

Zelená plocha vyroste už příští rok také v ulici U Letenské vodárny. Pražané se mohou těšit na nové stromy, keře, květinové záhony, lavičky i lampy. Základní práce začnou už letos, zbytek se dodělá příští rok.

Dvanáctka plánuje refitalizovat vinice

O proměnu svého okolí nepřijdou ani mladí sportovci. Ještě letos by totiž měla Praha 6 zahájit rekonstrukci skateboardového parku v areálu Baba za 7,3 milionu korun.

To revitalizace Modřanské vinice, která je národní kulturní památkou, spolkne celkem pět milionů. „Počítá se s opravou opěrné zdi a zázemím s toaletami pro vinaře, kteří mají vinice v pronájmu," řekla starostka Prahy 12 Daniela Rázková (Změna pro Prahu 12). Po rekonstrukci navíc dvanáctka vysadí další sazenice vinné révy.

Čtěte také: Referendum rozhodne o úvalském koupališti