„Vzhledem ke skutečnosti, že by lokalita náměstí Míru měla sloužit jako místo pro pořádání společenských akcí převážně nekomerčního charakteru (s výjimkou tradičních trhů) a ostatní komerční akce by měly být směřovány především do nově zrekonstruovaného prostoru Tylova náměstí, byla pořadateli bleších trhů nabídnuta lokalita Tylova náměstí," napsala Lenka Prokopová z oddělení vnějších vztahů Prahy 2.

Šik bleší trhy na náměstí Míru organizuje od července 2009, podle něj si akce za tu dobu získala tisíce příznivců. Trhy se konají vždy poslední sobotu v měsíci. „Míváme zhruba 120 až 130 prodejců a dalších asi 5000 návštěvníků," řekl Šik. Organizátor se nyní obává, že tolik lidí se na Tylovo náměstí nevejde. „Uvidíme, jak to bude," poznamenal.

Profesionálů ubývá

Podle pořadatele se za uplynulé tři roky změnila skladba prodávajících. „Čím dál méně jsou mezi nimi profesionální prodejci, jako jsou starožitníci, naopak přibyly například mladé holky s oblečením či senioři," uvedl Šik. Senioři, kteří se stěhují do menších bytů, a proto rozprodávají především vybavení domácností, podle něj nyní tvoří zhruba třetinu prodávajících.

První bleší trhy se na novém zkušebním místě uskuteční tuto sobotu, další jsou naplánovány na 25. srpna. „Pokud se tato akce osvědčí, požádá městská část magistrát o rozšíření účelu využití Tylova náměstí o bleší trhy," napsala Prokopová. Platný tržní řád totiž s využitím náměstí pro bleší trhy nepočítá.

Prodávat se nesmí zbraně či parfémy

Na bleším trhu je možné prodat ledacos, co není nové. Za jeden den zaplatí prodejci za metr čtvereční 150 korun a senioři 70 korun. Děti do sedmi let a dobročinné organizace mohou prodávat zdarma, děti od sedmi do 15 let pak za padesátikorunu. Některé věci se ale prodávat nesmí. Jde například o zbraně, velké elektrické spotřebiče, části motorových vozidel, erotické pomůcky, parfémy, barvy, léky nebo vycpaná zvířata.

Kromě náměstí Míru se bleší trhy konají také každou druhou sobotu v měsíci na náplavce u Palackého mostu.