Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pražských prvňáčků je více než loni, kapacity škol ale zatím dostačují

Praha /FOTOGALERIE/ - Se začátkem nového školního roku se do škol po celé Praze vypravily tisíce prvňáčků. I když jejich přesná čísla budou městské části znát až v průběhu září, už teď je jasné, že do lavic v úterý poprvé vyrazilo zase o něco více dětí než loni.Je tomu tak už po několik let, základní školy v hlavním městě však stále mají většinou dostatečnou kapacitu, aby zájem ze strany rodičů uspokojily.

1.9.2015
SDÍLEJ:

Ze slavnostního otevření soukromé Základní školy Livingston v Praze 9.Foto: DENÍK/Dimír Šťastný

Přesto však vedení radnic musí začít řešit větší množství dětí ve školách a připravovat se na nutnost rozšiřování kapacit, která pravděpodobně časem přijde.

Během prázdnin také městské části investovaly do rekonstrukce škol a školek a některé připravily pro děti v letošním roce různé projekty, otevírají například přípravné třídy. Postupně roste také počet soukromých škol často pracujících s alternativními přístupy k výuce. „Stále u nás roste počet nových školáků. V Praze 7 došlo k navýšení dětí v prvních třídách o 379 žáků oproti minulému roku, tedy o třináct tříd," popsala poměrně výrazný nárůst radní Prahy 7 Silvie Kratochvílová.

Sedmička také letos podle jejích slov přispěla školám na jazykové vzdělávání a rozšiřování výuky jazyků. V základní škole na Ortenově náměstí se pak v prvních třídách spouští projekt nazvaný Začít spolu. Jeho cílem je nabídnout rodičům možnost alternativního vzdělávání. Rozšířeny byly dále přípravné třídy o dvě, v současnosti jich je tak na sedmičce pět. Přednostně pro ně byly vybrány děti s odkladem, zbytek tvoří předškoláci.

Obnovení uzavřené základní školy

Školáků přibývá i na pětce. „Vzroste nám počet prvních tříd o dvě. Budeme mít i dvě nové přípravné třídy. Podle zápisů předběžně odhadujeme, že bychom měli mít na území městské části přes 150 prvňáčků víc oproti loňskému roku. Je to však zatím jen předpoklad, uvidíme, kolik jich reálně nastoupí," uvedl předseda Školského výboru zastupitelstva Prahy 5 Martin Damašek. Na pětce letos dojde také k obnovení základní školy Pod Žvahovem v Hlubočepech, která byla původně uzavřena v roce 2004.

Poměrně výrazný nárůst prvňáčků letos předpokládají také na čtvrté městské části. „Celkový počet bude pravděpodobně 1477 dětí, které nastoupí do prvních tříd. Je to cca o 300 dětí více než loni," podotkl mluvčí radnice Jiří Bigas s tím, tak i tak bude kapacita škol naplněna pouze na necelých osmdesát procent. Čtyřka podle něj během prázdnin také investovala do škol a školek více než 115 milionů korun, v létě proběhla například největší výmalba škol v historii městské části.

Praha 4 bude letos testovat možnost dietního stravování, kterou zavádí nová vyhláška. Školní jídelny, které dosud připravovaly jídlo pro děti s dietními potřebami individuálně, od letošního února musí splňovat jasně definované parametry a spolupracovat s nutričními terapeuty.

„Praha 4 spustí na začátku nového školního roku pilotní projekt, jehož cílem je ověřit možnost zajištění dietního stravování dětí v základních a mateřských školách," uvedl Bigas s tím, že provoz jídelny v základní škole Plamínkové, kde bude projekt od úterý fungovat, následně městská část vyhodnotí a případně rozšíří i na další školy.

Omezení přijímání prvňáčků odjinud

Na Praze 11 museli omezit přijímání prvňáčků z jiných městských částí, i když děti z jedenáctky byly přijaty všechny. V budoucnu chce vedení městské části řešit případný nedostatek míst například rušením tříd základních škol, které jsou nyní umístěny v základkách, případně rekonstrukcí v současnosti pronajímané budovy bývalé základní školy.

„Počty dětí jsou na Praze 11 dlouhodobě sledovány a vzhledem k situaci je využívání kapacit mateřských a základních škol plánováno," řekl mluvčí Miroslav Dvořák. Doplnil, že letošní novinkou je otevření čtyř přípravných tříd pro až šedesát dětí, u kterých je předpoklad, že zařazení do tříd vyrovná jejich vývoj.

Více dětí zaznamenávají i v centru města. „Počty žáků na základních školách stoupají, stoupají i počty žáků s trvalým bydlištěm na území městské části Praha 1 a v této souvislosti počítáme s navyšováním kapacit," sdělila radní Prahy 1 pro oblast školství Eva Špačková.

Pro letošní rok radnice jedničky navýšila kapacitu v základní škole s rozšířenou výukou výtvarné výchovy Vodičkova o padesát žáků. Tento rok by také měla vzniknout půdní vestavba v základní škole náměstí Curieových, kde jsou plánovány nové třídy a multifunkční prostory pro zájmové aktivity.

Na Zličíně další škola schází

Problémy s nedostatkem míst ve školách řeší některé městské části na kraji města, kde díky pokračující výstavbě roste počet lidí s dětmi a současné kapacity škol přestávají stačit, případně nedostačují dlouhodobě. To je případ například Zličína. „Máme jen první stupeň základní školy o pěti třídách s celkovým počtem 105 dětí, která je vytvořena z části mateřské školy, čemuž také odpovídají školní prostory," sdělila zličínská starostka Marta Koropecká. 

Situace v městské části je podle ní z hlediska základního školství zoufalá. „Městská část má nyní přes šest tisíc obyvatel trvale hlášených k pobytu a nejméně čtyři tisíce nehlášených. Naše situace je bezvýchodná," doplnila. S ohledem na novou rezidenční výstavbu je podle Koropecké nutné, aby na Zličíně vznikla nová škola. O projektu se mluví už od roku 2009, kdy dostalo vedení Zličína od pražských radních zadáno, aby pro objekt zajistilo pozemek, projektovou dokumentaci a stavební povolení.

Od té doby se však podle starostky nic nedělo, a to až do minulého týdne, kdy rada města vydala usnesení, ve kterém deficit školy na Zličíně uznává. „Rada uložila radní Ireně Ropkové rozpracovat záměr řešení tohoto deficitu a záměr na realizaci této akce předložit do jednání rady v termínu do 31. října," vysvětlila Koropecká s tím, že doufá, že současné vedení magistrátu konečně problém vyřeší.

Soukromá vzdělávací zařízení

Na území hlavního města v letošním školním roce zahajují svoji činnost i soukromé základní školy. Jednou z nich je první univerzitní základka, kterou provozuje České vysoké učení technické a zaměřuje se na přírodní a technické vědy. „Zaměření na přírodní vědy a na techniku, spolupráce se studenty vysoké školy a návštěvy laboratoří," popsala lákadla školy její ředitelka Martina Hovorková. Škola v tomto roce do první třídy nabrala patnáct žáků, v dalších letech počítá s navyšováním kapacity a s rozšířením na druhý stupeň.

V Čakovicích letos začala fungovat také základní škola Livingston, která nabízí alternativní formu výuky vymezující se proti známkám a klasickému „biflování".

„Pedagogičtí pracovníci školy přistupují k dětem s respektem, chápou je jako individuální osobnosti. Výuka je vedena ve smysluplných celcích, učivo je propojeno do tematických bloků. Používáme slovní hodnocení, ve zpětné vazbě klademe důraz na možnosti dalšího vývoje. Ve třídě využíváme skupinové práce a moderní technologie," vysvětlila ředitelka Eva Dittrich Sanigová, čím se její škola liší od těch běžných. 

Do dvou tříd letos škola přijala celkem 27 dětí. Zájem byl podle Dittrich Sanigové poměrně velký, některé děti škola musela z různých důvodů i odmítnout.

Čtěte také: Ve Zličíně vyroste základní škola za 335 milionů korun

Autor: Petr Schreib

1.9.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 18 000 Kč

Zámečníci strojů Obsluha CNC pilovrtného centra. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Jaké znalosti a dovednosti byste měli mít:, - vyučení ve strojírenském oboru, - znalost čtení výkresů, - praxe vítaná, ale není podmínkou, - ochota a zájem pracovat, , Co Vám můžeme nabídnout:, - zázemí prosperující společnosti, - jistotu trvalého zaměstnání, - odpovídající finanční ohodnocení, - pracovní poměr na dobu neurčitou, - stravenky v hodnotě 80 Kč, - 5 týdnů dovolené. Pracoviště: S.o.k. stavební, s.r.o., Hrotovická-Průmyslová Zóna, č.p. 162, 674 01 Třebíč 1. Informace: Soňa Valerianová, +420 568 838 829.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 100 Kč

Zámečníci strojů Zámečníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: z: 24.4.2018 Praxe v oboru vítána, Zaměstnanecké výhody: dotované stravování, zvýhodněné tarify volání i pro rodinné příslušníky, 2x ročně mimořádné prémie, dotované nápoje, zázemí stabilní společnosti, příplatky za odpolední směny, Kontakt: Ing. Jaromír Kuncek, mistr výroby, telefonicky v pracovní dny v době od 6:00 do 14:00 hodin na č.: 736 670 091, písemně na e-mail: kuncek.jr@pamet.cz. Pracoviště: Pamet, spol. s r.o., Komenského, č.p. 231, 742 01 Suchdol nad Odrou. Informace: Jaromír Kuncek, +420 736 670 091.

Zdravotnictví - Zdravotní sestra 24 000 Kč

Jsme domov se zvláštním režimem pro seniory s různými typy stařeckých demencí. Hledáme zdravotní sestru - ideálně se zkušenostmi s geriatrickými či psychiatrickými pacienty (možno i na zkrácený úvazek). Směny: 12hodinnové pouze denní (+ víkendy, svátky).

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 19 000 Kč

Zahradníci floristé a květináři Florista/ka, aranžér/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: z.: 27.9.2017. a: 24.4.2018, Požadujeme samostatné floristy/ky. Vyučení ani praxe není podmínkou, spíše výhodou. Sami si uchazeče zaškolíme, pokud bude zaškolení probíhat v jiném městě, zajistíme a uhradíme ubytování. Je důležité, aby nový uchazeč měl cit pro baru, byl kreativní s estetickým vnímáním. Požadujeme základní znalost práce na PC (odeslat a přijmout email, vyplnit tabulku aj.). Zasílejte prosím strukturované životopisy na níže uvedený e-mail., , Mzda je přepočítaná dle skutečné tržby prodejny a z toho zaměstnanci ještě k uvedené mzdě dostávají procenta. Významné prémie dostávají zaměstnanci také, pokud splní limit odpisů zboží.Výsledná mzda je maximálně motivační a bez finančního stropu. Mzdy zaměstnanců se pohybují mezi 16 a 20 tisíci korun v čistém. Nabízíme věrnostní prémie, příspěvek na jízdné, sleva na veškerý sortiment zboží v neomezeném množství, příspěvek na rekreaci., , První kontakt prosím emailem: florcentrum@florcentrum.cz zaslat životopis nebo na tel.: 736 473 456, od 7:00-15:00 v pracovní dny.. Pracoviště: Florcentrum foltýnová s.r.o. - pracoviště tesco kopřivnice, Nádražní, č.p. 228, 742 21 Kopřivnice. Informace: Marcela Foltýnová, +420 736 473 456.


Předseda ČSSD Jan Hamáček, Jiří Zimola
2 13

Senátoři ČSSD bourají dohodu s ANO. Další podmínky Babiš zřejmě nepřijme

Na světelné křižovatce v Tachově došlo ke střetu osobního vozidla a motorkáře
34

Češi mají přes milion motorek. Šedesátka jezdců ročně se na nich zabije

Babiš stavěl májku a velbloud se před dětmi nehrbil: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 25. dubna 2018.

Kim se v pátek setká na hranicích s jihokorejským prezidentem

V den mezikorejského summitu přivítá prezident Jižní Koreje Mun Če-in severokorejského vůdce Kim Čong-una na hranici v demilitarizované zóně v Pchanmundžomu. Agentuře Reuters to oznámil prezidentský palác.

Přínos zákazu kouření? Infarktů ubylo až o 13 procent

/INFOGRAFIKA/ Srdeční selhání, rakovina či zlomenina stehenní kosti. To jsou nejčastější důvody, proč Češi musejí do nemocnice. Podle lékařů souvisí všech pět nejčastějších příčin dlouhodobých hospitalizací s kouřením. Nejvíce se stoná v Ústeckém kraji a na Vysočině.

Útočník Tomáš Hertl: Bude to skvělá série, Vegas žije hokejem

Z českých hráčů za oceánem upoutal zatím v play-off NHL především David Pastrňák. Výborně si ale vedl také Tomáš Hertl, který třemi góly pomohl San Jose k bleskovému postupu přes Anaheim. Nyní na jeho tým čeká senzace z Las Vegas. Útočník Sharks promluvil exkluzivně pro Deník o vyřazovacích bojích.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT