Na svém novém postu Vondrášek zúročí zkušenosti z prací u policie, k níž nastoupil v roce 1993. Předtím, než se stal před třemi roky pražským ředitelem, byl od podzimu 2008 náměstkem ředitele pro vnější službu (v podstatě lze říci, že jde o uniformovanou policii: zahrnuje především pořádkovou, dopravní i cizineckou službu a zbraňový odbor).

Definitivně obsazovat se místo prvního náměstka bude po výběrovém řízení - od 1. června. Vondrášek, který nynější angažmá označil jako „výpomoc", se prý zatím nerozhodl, zda se přihlásí. Ale zvažuje to. „Záleží mi na tom, jak bude policie fungovat," zdůraznil.

Vedením pražského policejního ředitelství byl pověřen Luděk Procházka, dosavadní ředitel IV. policejního obvodu v metropoli (zahrnujícího zejména území Prahy 4 a Prahy 10). Andrea Zoulová z ředitelství pražské policie připomněla, že plukovník Procházka celou svoji policejní kariéru - více než třicetiletou - strávil hlavním městě; začínal se službou v Karlíně jako pochůzkář v uniformě někdejšího Sboru národní bezpečnosti.

Postupně působil na řadě vedoucích postů. „Velel nebo se podílel na velení mnoha bezpečnostních opatření – včetně například zasedání Mezinárodního měnového fondu nebo Summitu NATO v Praze. Loni byl vyhlášen Manažerem roku Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy," připomněla Zoulová.

V čele IV. pražského obvodu (oblasti s půl milionem obyvatel, kterou sám s úsměvem nazýval „druhým největším městem po zbytku Prahy - od Kolovart po Vltavu a od Točné po Vinohradskou") se Procházka proslavil zejména pořádáním rozsáhlých bezpečnostních akcí zaměřených na potírání zločinu, negativních jevů spojených se squattingem, s působením narkomanů, bezdomovců a problémových osob; jeho tým také připravoval rozsáhlé noční dopravně bezpečnostní akce na magistrále.

To byla ta viditelnější část působení; podle informací Deníku ale nemenší význam měly i mediálně ne už tolik populární akce zaměřované například proti zlodějům aut a vykradačům bytů na sídlištích, proti zlodějským specialistům na garáže či kůlny, proti kriminalitě spjaté s působením heren, bazarů či zastaváren nebo proti nezvaným návštěvníkům chatových osad a zahrádkových kolonií na okraji metropole.

Ve stopách předchůdceStejným způsobem jako Martin Vondrášek opustil v minulosti svůj post ve službě Pražanům i jeho předchůdce v ředitelském křesle Martin Červíček. Také on přešel z budovy ředitelství v Kongresové ulici v Nuslích na prezidium ve Strojnické ulici v Holešovicích, aby vykonával práci náměstka; posléze dokonce dva roky zastával funkci policejního prezidenta.

Tu letos musel opustit v souvislosti se známými událostmi kolem návratu neoprávněně odvolaného Petra Lessyho. Před měsícem Červíček stanul v čele police v Královéhradeckém kraji. Posil se policejní prezidium v minulosti dočkalo i ze Zbraslavi, kde sídlí vedení středočeské policie. Na náměstkovský post odešel ředitel středočeské policie Václav Kučera (celostátně proslavený především v rámci metanolové kauzy osobním šéfováním pátracímu týmu kriminalistů Metyl). Ten ale ohlásil, že se k 1. dubnu vrátí na svůj dřívější post ředitele středočeské policie.

Oficiálně se tak stalo - fakticky se ale mnoho nezměnilo. Od 2. dubna je totiž pověřen zastupováním ve funkci náměstka policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování. Dřívější šéf středočeské policie Jan Ptáček se k 1. dubnu vrátil na místo náměstka ředitele pro vnější službu (které zastával před Kučerovým odchodem na prezidium) - současně je ale pověřen vedením krajského ředitelství. Kučera se má vrátit od 1. června, kdy ho na prezidiu nahradí vítěz výběrového řízení.

Čtěte také: Policejní škatulata se moc nehnula