„Den otevřených dveří zde pořádáme poprvé a v tomto rozsahu zároveň i naposledy. Vznikne zde však otevřený prostor, kde bude možné prohlédnout si menší výstavy, navštívit přednášky a posedět v kavárně," sdělila ředitelka muzea Helena Koenigsmarková.

Jedinečnou příležitost nahlédnout do útrob depozitáře pak skutečně využilo velké množství lidí. Podle ředitelky Koenigsmarkové už kolem sobotní druhé hodiny odpolední prošly branami depozitáře dvě tisícovky lidí a dlouhá fronta zájemců se stále táhla ven až k silnici.

Na takový nápor nebyli připraveni ani organizátoři. Aby návštěvníci nečekali příliš dlouho, průvodci vyráželi s jednotlivými skupinami takřka každých pět minut. V labyrintu chodeb a místností ale někdy docházelo ke zmatkům. Příjemnou atmosféru akce to však nenarušilo.

„O této události jsme se doslechli s manželem na poslední chvíli, jelikož to sem ale nemáme z Řep daleko, rozhodli jsme se vyrazit. Davy lidí před vchodem nás trochu vyděsily, ale nečekali jsme zase tak dlouho a jsme rádi, že jsme se mohli dovnitř podívat. Nejvíce se mi líbila rozlehlá místnost s pojízdnými policemi na archiválie, připadala jsem si jako ve filmu," vyprávěla se smíchem Jana Šímová.

Dodala, že její manžel budovu obdivoval především po architektonické stránce.

Restaurátoři mluvili o své práci

Třičtvrtěhodinová prohlídka provedla návštěvníky po prvním podlaží, kam se brzy začne přesouvat sbírka užité grafiky a fotografie. V jednom z ateliérů pak promluvila restaurátorka papíru, která seznámila přítomné se svoji prací. O patro níž pak vyprávěl o své činnosti také restaurátor nábytku.

Pětipodlažní budova depozitáře má kruhový obvod kolem vnitřní čtvercové základny. Je vybavena nejmodernějšími technologiemi, které mají zaručit jak bezpečné uložení sbírkových předmětů, tak i komfort ostatních pracovišť.

Sbírky jsou uloženy po jednotlivých patrech podle typu materiálu. V ochozech po obvodu budovy jsou pak umístěny moderně vybavené restaurátorské ateliéry a kanceláře všech odborných pracovníků, kteří o sbírky pečují, od kurátorů, správců sbírek a restaurátorů, po pracovníky evidence sbírek. Na každém patře se nacházejí i badatelny pro studenty. Nechybí ani kavárna a prostory pro menší společenské události.

Zájem o prohlídku zbrusu nové budovy depozitáře Uměleckoprůmyslového muzea v pražských Stodůlkách v sobotu 9. dubna 2016 předčil očekávání i pořadatelů. Fronta se táhla ven desítky metrů.

Přesun předmětů bude náročný

Že archiválií, které zde budou uloženy, není málo, potvrzuje i ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea.

„Sbírky za naši dlouhou historii se značně rozrostly a stále se rozrůstají. Zahrnují předměty od skla, porcelánu a textilu, až po fotografie, nábytek nebo šperky. Nyní budou konečně komfortně uloženy. Zároveň zde bude o ně i postaráno v restaurátorských dílnách," řekla Helena Koenigsmarková.

Zatím je však ještě budova téměř prázdná. První pracoviště se sem v posledních dnech začala stěhovat, sta tisíce historicky cenných předmětů na přesun ale teprve čeká.

„Zabalené sbírky se v nejbližších dnech začnou z provizorních skladišť postupně převážet do Stodůlek. Přesun, uložení a evidence předmětů bude trvat měsíce," tvrdí ředitelka.

Za rok se otevře i historická budova

Do nového kabátu se nyní obléká i historická budova muzea v ulici 17. listopadu v centru města. Oba nákladné projekty měly původně na sebe navazovat, aby byl transport archiválií co možná nejjednodušší, kvůli průtahům se však dostaly do souběhu.

Zhruba za rok by se pak měl veřejnosti zpřístupnit i opravený objekt původního muzea. Jeho provoz se oproti minulým letům výrazně změní.

„Tím, že sbírky a pracoviště se stěhují do Stodůlek, historická budova se kompletně otevře veřejnosti. Patra se restaurují a poté zde budou expozice, dlouhodobé výstavy, větší prostor pro akce a zůstane zde i prezenční knihovna. Zároveň bude zpřístupněna zahrada, kterou bude využívat také zdejší kavárna," uzavřela ředitelka Uměleckoprůmyslového muzea Helena Koenigsmarková.

Čtěte také: Uměleckoprůmyslové muzeum otevřelo nový depozitář