Poslední dubnový den pro ně znamená zvýšené nebezpečí vzniku požárů a výjezdy k domnělým požárům, způsobených neohlášením této akce hasičům, připomněla Ivana Svitáková z centrály pražských hasičů.

Rok co rok je to stejné: nejprve večer volají lidé upozorňující na možný požár, protože si kdesi v dálce všimli mohutných plamenů; během noci pak plané poplachy následují ty skutečné: výjezdy k opuštěným ohništím, která už nikdo nehlídal – a vlivem větru (pozor: ten nemusí být ani příliš silný!) se plameny rozšířily i na okolností porost.

Nejde ovšem jen o vatry, které se vymkly kontrole, varuje Nicole Zaoralová z centrály hasičů. Loni bylo podle jejích slov třeba hasit 16 požárů trávy a porostů – a ve 28 případech hořely kontejnery nebo koše na odpadky. „Za těmito požáry stojí v mnoha případech odpalování zábavní pyrotechniky," poznamenala Zaoralová.

Není tedy divu, že jsou „čarodějnice" časem s dlouhodobě rekordním počtem výjezdů k požárům v přírodním prostředí.

Pálení nahlásit!

„Zbytečným výjezdům hasičů lze předejít ohlášením pálení," upozornila Svitáková s dodatkem, že povinnost ohlašovat pálení je zakotvena i v zákoně o požární ochraně, který ji při jakémkoli spalování hořlavých látek na volném prostranství přímo ukládá právnickým i podnikajícím fyzickým osobám; porušení této povinnosti hodnotí jako správní delikt, za který by mohla padnout až půlmilionová pokuta.

Dát předem vědět operačnímu středisku hasičů by ovšem měli i všichni ostatní, kteří chystají velký oheň – hasiči tak budou vědět, že jde o akci plánovanou (a v případě ohlášení ohně budou mít k dispozici kontakt na konkrétního člověka, aby se ujistili, že plameny zůstávají pod kontrolou). A ano – tohle všechno se vztahuje i na „čarodějnické hranice".

V hlavním městě se pálení ohlašuje na telefonní číslo 950 816 105, ve středních Čechách je výhodné využít internetové aplikace evidence pálení ZDE. Vždy je třeba uvést místo (případně včetně příjezdových tras) a čas, jméno odpovědné osoby včetně kontaktu na ni – a rovněž mít připravenou odpověď na otázku k přijatým protipožárním opatřením.

I to totiž každý, kdo pálení chystá, musí mít předem ujasněno. A jistě neprohloupí ten, kdo rady, jak si počínat při nahlašování pálení i při samotné akci, bude hledat u místních dobrovolných hasičů – nejlépe rovnou s domluvou o zajištění dohledu.

Riziko na zahradě

Časem jarních ohňů ovšem pro hasiče není pouze prvomájový předvečer. Se zahájením prací na zahradách bývá spojeno i pálení biologického odpadu – a i s touto činností se někdy pojí maléry. Zvlášť seniory vyššího věku je na základě smutných zkušeností na místě varovat: jestliže jde o činnost, kterou dělali loni i předloni a kdo ví, kolik let nazpět, ještě to neznamená, že budou mít dost sil i letos…

Z pohledu hasičů je na místě pracovat jen s předem nachystanými hromadami přiměřené velikosti za trvalé přítomnosti alespoň jedné dospělé osoby a s připravenými prostředky na prvotní hasební zásah. Omezující podmínky týkající se obtěžování okolí či nežádoucího znečišťování ovzduší ovšem mohou stanovit jednotlivé obce.

To, že vypalovat trávu je zakázáno, by nikoho nemělo překvapit. Ne každý ovšem ví, že porušení zákazu je přestupkem, za který může padnout pokuta až do výše 25 tisíc korun.

Bezpečné 'pálení čarodějnic'Nezapomenout na ohlášení pálení hasičům (a také dohlédnout, aby v době akce zůstala průjezdná příjezdová cesta).

Vybrat vhodné místo s dostatečným odstupem od budov (pozor také na suchou trávu v okolí či na porosty včetně kořenů stromů) i vhodnou dobu: za silného větru je lépe oheň nerozdělávat.

Důležité je postavit z polen stabilní hranici, aby nehrozilo její zhroucení do stran.

Je třeba vyhnout se rizikům v podobě rozdělávání ohně za pomoci jakékoli hořlavé kapaliny (v případě nutnosti lze doporučit pevný podpalovač), přeskakování vatry, vhazování pyrotechnických výrobků do plamenů a podobně.

Děti musí být pod dozorem dospělé osoby. Dohled je třeba zajistit až do úplného uhašení plamenů s následnou kontrolou, zda již nemůže dojít ke vzplanutí (je dobré popel zasypat například hlínou nebo pískem). A pozor také na osoby pod vlivem alkoholu nebo drog!

Předem je třeba připravit hasicí prostředky pro případ rozšíření plamenů. Voda může posloužit nejen, když plameny přeskočí do trávy, ale i v případě vznícení oděvu. Hořící oděv lze také hasit kutálením po zemi s obličejem chráněným dlaněmi (to samozřejmě jen v případě, že nehoří rukávy).

Plameny lze také zlikvidovat přehozením dekou nebo jinou vhodnou textilií – nikoli ale z umělých materiálů. Hlavně neutíkat – oheň by se ještě rozšířil!

Čtěte také: Hasiči se jezdí učit zvládat velký žár