V rámci celé republiky se průměrný plat ve druhém čtvrtletí zvýšil o 546 korun na 24.626 Kč. Nárůst tak činil 2,3 procenta. Reálně, po odečtení inflace, se ale mzda v ČR snížila o 1,1 procenta.

Trh přitom očekával pokles jen o 0,3 procenta. Již tak slabá dynamika mezd se ve druhém čtvrtletí dále zhoršila, a odpovídá tak slabému výkonu české ekonomiky, komentoval dnešní statistická data analytik Raiffeisenbank Václav Franče.

Mezi kraji mzda nejvýrazněji rostla ve středních Čechách, a to o 3,4 procenta na 25.062 Kč. Jde zároveň o druhou nejvyšší mzdu hned po Praze. Naopak nejméně si lidé za duben až červen vydělali již tradičně v Karlovarském kraji, kde průměrný plat činil 21.066 korun.

Na dnes zveřejněném nominálním růstu mezd se podle statistiků podílel zvyšující se podíl mimořádných odměn v některých odvětvích. Meziroční srovnání ovlivnil i fakt, že po dvou letech připadly dva květnové svátky na pracovní den. Zvýšení nominální průměrné mzdy ale nestačilo pokrýt růst inflace, která ve sledovaném období činila 3,4 procenta. Reálná kupní síla zaměstnanců tedy ve 2. čtvrtletí 2012 klesla o 1,1 procenta.

Čtěte také: Průměrná mzda se ve 2. čtvrtletí snížila o více než procento