Pašeráka, který se množstvím kapslí převážených ve vnitřnostech zařadil mezi nejvýkonnější polykače, si celníci nevybrali k detailní kontrole náhodou. Podle slov Pavla Drobka z ruzyňského celního úřadu je k podrobnější kontrole dovedla riziková analýza daného letu. „Prvotní podezření na pašování drog celníkům potvrdily kontrolní stěry z rukou pašeráka," konstatoval Drobek. Ačkoli ale tohle testování prozradilo, že se dotyčný do kontaktu s návykovými látkami dostal, kontrola jeho zavazadel i osobní prohlídka vyzněly naprázdno. Nenašlo se nic. Na stopu přivedlo celníky až rentgenové vyšetření. Ukázalo, že svůj žaludek i střeva proměnil pašerák ve skladiště.

Prvotní zkoumání kontejnerů, které opustily jeho tělo, ukázalo, že obsahují tuhou hmotu černé barvy. Dohromady 856 gramů. O co přesně se jedná, ukážou teprve analýzy – podle všeho ale jde o surové opium. Napovídá to alespoň zkušenosti celníků. Jako opiát látka při detekční zkoušce skutečně reagovala. Kolik drogy obsahuje, ale teprve prozradí laboratoř.

Pokud se domněnky o surovém opiu potvrdí, lze opovažovat téměř za jisté, že zásilka byla určena k distribuci v jiné zemi. „Na českém trhu není tento druh drogy obvyklý," připomněl v úterý Drobek. To potvrzují i policisté, kteří řešení případu převzali.

Přiletěli také pašeráci cigaret

Odhalení zásilky opiátů nebylo v pátek jediným velkým úlovkem celníků na Ruzyni. Ze stejného letu ještě vyhmátli dva pašeráky cigaret. Ti jich převáželi úctyhodných 16 400 kusů – tedy 82 kartonů. Pokud by náklad pašeráků proklouzl bez povšimnutí, únik na cle, spotřební dani a dani z přidané hodnoty by podle celníků přesáhl 60 tisíc korun.