„V neděli jsme dvě hodiny umisťovali pacienta v Nemocnici na Bulovce. Dvě hodiny byla blokovaná posádka záchranné služby včetně příslušníků policie," stěžoval si v pondělí na tiskové konferenci Schwarz. Neváhal použít silná slova, podle nichž na Bulovce „došlo k porušení zákona".

„Jednalo se o agresivního pacienta. Lékaři na ambulanci ho odmítli přijmout, takže záchranáři telefonovali, kam mohli. Konzultovali to s psychiatrií v Bohnicích, nakonec s pacientem jeli na záchytku, ale tam též nemohli muže přijmout, protože byla důvodná obava, že utrpěl několik zranění, takže ho záchranáři vezli zpět na ambulanci Bulovky. Tam ho nakonec přijali po dvou hodinách a šesti minutách," dokreslil pak potyčku z neděle Schwarzův náměstek Jaroslav Valášek.

Šéfka Nemocnice na Bulovce Andrea Vrbovská ale v reakci na to pochybení odmítla. Výtky záchranářů podle ní mohou souviset s tím, že chce Schwarz na podzim obhajovat post v Senátu. Už v pátek ředitelé nemocnic Schwarze obvinili, že případ zkresluje a dělá si před volbami reklamu.

Podpora primátora

I k tomu se Schwarz v pondělí vyjádřil. Problém podle něho „zpolitizovávají" samotní šéfové nemocnic. Šéfa pražské záchranky pak podpořil pražský primátor Tomáš Hudeček. Záchranka v hlavním městě podle něho „funguje perfektně". Chybu vidí na straně státu. Řediteli vyslovil plnou podporu. Zároveň chce iniciovat jednání s ministerstvem zdravotnictví a pojišťovnami.

Pražská záchranná služba, která je příspěvkovou organizací města, má podle ředitele Schwarze problémy s umisťováním pacientů zhruba deset let a stát to neřeší.

„Za březen to bylo 165 pacientů, od dubna do poloviny července to bylo dalších 23 pacientů, minulý týden to byli další čtyři pacienti," popsal Schwarz. Právě minulý týden situace eskalovala. Záchranáři si znovu stěžovali na špatnou komunikaci s nemocnicemi a přestřelka pokračovala pátečním otevřeným dopisem ředitelů nemocnic.

Větší vstřícnost

Na stranu nemocnic se postavil šéf středočeských záchranářů Martin Houdek. Podle něho měli záchranáři v minulosti velké problémy s umisťováním pacientů, na jaře se ale po zásahu ministerstva zdravotnictví situace zásadně změnila. „Zaznamenáváme mnohem větší vstřícnost," řekl na tiskové konferenci Bulovky.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) zřídil kvůli sporům vyšetřovací komisi, žádá potrestání případných viníků, spory pražských zdravotníků ho už prý „přestávají bavit".

Problém, na který narážejí obě strany sporu, je v nedostatku míst v nemocnicích. Ředitelka Bulovky popsala případ z minulého týdne, v rámci kterého lékaři ošetřili pacienta a po půl hodině jej kvůli nedostatku lůžek nechali převézt do nemocnice na Vinohradech.

Čtěte také: Primátor: Záchranka funguje perfektně, ředitel má plnou podporu