Byly zdejší a už se prý nemohou dočkat, až budou moci přijít hlasovat v místním referendu, na jehož konci možná bude úplná likvidace hazardu na území celé Prahy 7. A nejen tady. Provozovatelé hráčských doupat trnou i na druhém břehu Vltavy. K referendu o nulové toleranci hazardu totiž přijdou i obyvatelé Prahy 8 a snad i Prahy 9.

Damoklův meč visí také nad kasiny a hernami v Praze 1 a 13. Tam všude občanští aktivisté hledají podporu k vyhlášení hlasování místních o palčivém problému jménem hazard. Rozhodnout by se mělo už brzy a pokud by výsledek vypadal dle očekávání aktivistů, pak by se hlavní město jako jedno z prvních v republice výrazně očistilo od hracích automatů a videoloterijních terminálů.

Pražský deník oslovil také občanská sdružení z dalších městských částí, která zatím referendum neiniciovala. Hodlají se prý inspirovat a povzbudit.

Jestliže plošně vyhlásíme nulovou toleranci hazardu, pak můžeme počítat se vznikem ilegálních černých heren. Tak zněl nejčastější argument hlavního města i jednotlivých radnic, když se v polovině minulého roku rozhodovalo o novele „hazardní" vyhlášky. Ta sice počet míst, kde je možno provozovat herní přístroje a videoloterijní terminály zredukovala přibližně na třetinu, ale ani tak nevzbudila příliš mnoho nadšení mezi obyvateli metropole.

Město na radnice navíc přeneslo odpovědnost místní regulace a objevily se tak i případy přímého nátlaku na komunální politiky s náznaky korupce. O takovém dění referovali například opoziční zastupitelé Prahy 13.

Policie podporuje zákaz hazardu

O tom, že výše zmíněný argument politiků není zřejmě tak úplně relevantní, se tehdy zmínila i pražská policie, když se její mluvčí Andrea Zoulová vyslovila pro nulovou toleranci hazardu. „Herny jsou vysokým bezpečnostním rizikem a zdržují se v nich jak osoby s kriminální minulostí, tak rovněž osoby drogově závislé. Zásahy police například v konkrétních hernách v Praze 7 jsou velmi časté, kdy přímo v hernách dochází k protiprávním činnostem a v okolí k narušování veřejného pořádku," sdělila Zoulová.

„Policie nemá vážnou obavu ze vzniku černých heren, jelikož je v jejích zákonných možnostech na tyto případně vzniklé herny reagovat trestněprávními prostředky," dodala.

Nyní se zdá, že obyvatelům městských částí, kde dosud nebyla nulová tolerance hazardu vyhlášena jako v Praze 2, 6, nebo 12 došla trpělivost. Občanští aktivisté se zde setkávají s poměrně pochopitelnou podporou veřejnosti a vše směřuje k vyhlášení místních referend o podpoře nulové tolerance. V dubnu, květnu i letos na podzim, souběžně s volbami do obecních zastupitelstev, se pravděpodobně bude hlasovat v Praze 1, 7, 8, 9 a 13.

I přes zjevnou nevůli stávajících radničních reprezentací. Odvody z hazardu totiž stále představují poměrně výrazný příjem peněz do rozpočtů městských částí. Iniciátoři referend i tak věří v úspěch a očekávají osmdesáti a devadesáti procentní účast.

V Praze 7 se rozhodne v květnu

Poměrně daleko s přípravou jsou v Praze 7, kdy lidé o hernách budou moci rozhodnout už v rámci květnových voleb do Evropského parlamentu. „Chceme ukončit nevyvážený stav, kdy některé radnice herny zcela zakázaly, ale v dalších městských částech zůstala koncentrace poměrně vysoká," vysvětlil zastupitel Prahy 7 a jeden z iniciátorů místního referenda Ondřej Mirovský.

„Například v Praze 7 máme evidentní nárůst kriminality v souvislosti s místy, kde jsou herny, a policie tuto příčinnou spojitost potvrzuje," doplnil v souladu s uvedeným prohlášením mluvčí pražské policie. „Nejen Praha 7 by mohla být bez heren v polovině roce 2015," věří Mirovský.

V Praze 1 jen několik kasin…

Podobné vysvětlení, jako Mirovský nabízí také Ondřej Černoš z občanské iniciativy Praha 1 bez heren.

„Poté, co v Praze 2 a 6 zakázali herny, gambleři se odsud stahují k nám a s nimi i pouliční kriminalita. Nechceme, aby Praha 1 byla oázou hazardu, proto sháníme podpisy pro vyhlášení místního referenda. V Praze 1 je víc kasin a heren, než v celém Londýně," poznamenal s tím, že kasina lze v centru do jisté míry tolerovat, herny prý nikoliv.

Finta radnice, nebo náhoda?

Lidé v Praze 8 se budou moci k další budoucnosti heren vyjádřit dokonce ještě dříve, než na sedmičce. Jenže to je podle sdružení 8 bez hazardu poměrně zásadní problém. „Proti všem očekáváním radnice Prahy 8 vyhlásila referendum o hazardu. Avšak v naprosto nesmyslný termín, a to na sobotu 12. dubna. Doufá totiž, že nebude splněna pětatřiceti procentní volební účast a herny na Praze 8 zůstanou," uvedlo sdružení v aktuální tiskové zprávě.

Městská část podle něj pohrdá návrhem občanů Prahy 8, aby referendum proběhlo řádně společně s komunálními volbami na podzim. Navíc připomíná, že za samostatně konané referendum utratí radnice zbytečně víc peněz z obecní kasy.

„Vyhlášení referenda na šibeniční termín 12. dubna chápeme jako alibistický krok ve stylu vlka, co se nažral a hazardní koza zůstala celá," říká zmocněnkyně přípravného výboru místního referenda v Praze 8 Hana Matoušová.

Přípravný výbor podle ní dál sbírá podpisy obyvatel Prahy 8 pod návrh, který chce odevzdat v červnu spolu s žádostí, aby zastupitelé vyhlásili referendum na termín komunálních voleb v říjnu. „Rozhodně nepřestáváme sbírat podpisy. Pokud se v dubnu nepodaří splnit volební účast, budeme požadovat nové referendum spojené s komunálními volbami," dodala Matoušová.

Sport nemá žít z gamblerů

Podpisy za vyhlášení referenda v Praze 9 pilně sbírá také sdružení 9 bez heren. „Peticí nechceme městské části diktovat zákaz hazardu chceme iniciovat referendum, kde by místní občané rozhodli, zda v jejich okolí mají být další a další herny. Pokud Praze 9 mají herny zůstat, měli by o tom rozhodnout místní obyvatelé," prohlašují zástupci sdružení a zároveň se snaží vyvrátit další častý argument, obhajující toleranci hazardu, a tím jsou peníze na podporu sportu.

Právě na sport, či kulturu totiž v současné době putuje nejvíce peněz z hazardu, které městským částem přerozděluje magistrát.

„Nesouhlasíme s tím, že by existovalo rovnítko mezi podporou sportu a neregulovaným hazardem. Navíc ve smyslu existence desítek heren v naší městské části. Ve skupině pořádající petici za vypsání referenda jsou i místní zastupitelé a máme tedy vhled i do sestavování rozpočtu, respektive do financování kultury a sportu. Domníváme se, že ani jedna z těchto oblastí by neměla být závislá na špinavém byznysu, jakým jsou místní herny," vzkázali zástupci sdružení 9 bez heren.

Čtěte také: Hazardní lobby se s radnicemi přetahuje o rozdělování peněz