Ředitel společnosti Památník Šoa Pavel Štingl v pondělí novinářům řekl, že projekt přestavby nádraží již má stavební povolení. Získal také výjimku ze stavební uzávěry, která pro území platí. Pořadatelé usilují o to, aby se nový památník otevřel k výročí prvních pražských transportů na podzim roku 2016. Autorkou přestavby nádraží je Šárka Malá z ateliéru Romana Kouckého.

Aleš Veselý dnes řekl, že o umělecké připomínce lidí, kteří za války zmizeli, uvažoval celá desetiletí. „Měl jsem k tomu velmi osobní důvody, protože z mých nejbližších příbuzných se 42 lidí nevrátilo, zahynulo," uvedl. Dlouho ale nenašel partnera pro realizaci. Když se začal připravovat Památník ticha, jeho umístění na bývalém nádraží pomohlo najít i podobu Veselého díla.

Památník je nyní otázkou financí

„Odhalení monumentálního objektu Aleše Veselého není jen uvedením nové sochy ve veřejném prostoru Prahy, ale především sdělením veřejnosti i politikům, že koncepce proměny nádraží Bubny pro Památník ticha je připravena k realizaci. Nyní bude jen otázkou rychlosti financování, kdy se podaří památník otevřít pro veřejnost," řekl Štingl.

Společnost Památník Šoa, která připravuje otevření Památníku ticha, uzavřela s majitelem budovy, Českými drahami, smlouvu na padesátiletý pronájem. Přilehlé pozemky ale dál bude využívat Správa dopravní a železniční cesty, kolem památníku dál budou jezdit vlaky.

Financovat projekt bude společnost Památník Šoa, vložené peníze se od pronájmu odečtou, řekl Štingl médiím. Přispět na vznik centra připomínání holokaustu je možné i prostřednictvím sbírky či Klubu přátel Památníku ticha, informace jsou na www.bubny.org.

Výjimka mezi evropskými metropolemi

Dnes již nefunkční nádražní objekt se má podle představ organizátorů stát platformou se stálou expozicí, výukovými programy, sezonními výstavami a prostorem pro setkávání. Praha je podle nich také jedním z mála evropských hlavních měst, které ve veřejném prostoru nepřipomíná památku obětí holokaustu.

Název Památník ticha odkazuje podle ředitele centra DOX, které je partnerem projektu, Leoše Války k tichu mlčící většiny. Právě to často v dějinách uvolnilo cestu tragédiím, které člověka potkaly.

Odhalení sochy organizátoři naplánovali i jako připomínku noci z 8. na 9. března 1944, kdy bylo vyvražděno téměř 4000 vězňů takzvaného terezínského rodinného tábora v Osvětimi. V Bubnech se dnešní slavnosti zúčastnili i pamětníci druhé světové války.