Minulý týden informoval, že výstavba zdárně pokračuje a že „právě probíhají terénní úpravy." Vzorový byt prý dokončil a zpřístupnil už včera.
Zatímco lidé, hledající snad to nejluxusnější bydlení v metropoli se mohou těšit, že si už brzy přijdou na své, sousedé budoucí Rezidence Výhledová, situované na zlíchovské skále v lokalitě pod Dívčími hrady příliš nadšeni nejsou. Trojice budoucích pětipodlažních viladomů totiž má stát na křehkém vápencovém podloží. „Nevíme, jak se bude to podloží chovat při samotné stavbě. Máme bohužel důvod se obávat o naše domy, stojící přímo pod stavební parcelou," poznamenal pro Pražský deník tamní obyvatel, který si nepřál být jmenován.
„Pokud se to dá do pohybu, může to ohrozit naše bydlení i podnikání, celou rodinu. Když už tam musí něco stavět, proč tam nepostaví nějaké menší rodinné domky…," říká další z tamních starousedlíků Stanislav K.. Bohužel také expertka na geologii, kterou Pražský deník oslovil, částečně potvrzuje oprávněnost obav místních, i když sdělila, že pokud developer použije striktně odborné postupy, může jakýkoliv pohyb vápencového masivu takřka vyloučit.
Zátěž pro podloží
„Stavebník by měl předem počítat s řadou puklin ve zlíchovském vápenci, které se dokonce nacházejí v blízkosti samotné parcely. Předpokládám, že je v první řadě odborně zajistí a ve stavbě bude postupovat opatrně a na vysoké odborné úrovni. Pětipodlažní domy budou jistě pro toto podloží velkou zátěží," konstatovala geoložka Barbora Kupková po nedávné návštěvě lokality.
Developer na několika setkáních s veřejností ujišťoval, že projekt na parcele, určené územním plánem k obytné zástavbě, je nanejvýš bezpečný. Vše prý doložil příslušným úřadům v rámci řízení o umístění stavby a stavebního řízení.
„Stavební povolení pro Rezidenci Výhledová nabylo právní moci už na konci letošního ledna. Stavba byla zahájena v polovině června," konstatoval developer.
Problémy kvůli příjezdové cestě
Projekt viladomů se ještě v létě nacházel v problémech kvůli příjezdové cestě, po které by se dal na místo dopravit stavební materiál a těžká technika. Přestože develeoper už tehdy disponoval všemi potřebnými povoleními, stavět nesměl. Zasáhl totiž Stavební odbor Prahy 5. „Odbor stavební vydal výzvu k okamžitému zastavení stavební činnosti. Důvodem byla černá stavba v podobě nepovolených úprav komunikace, kterou stavebník užíval pro dopravu materiálu na stavbu. Například se jednalo o položení dalších panelů," sdělila tehdy smíchovská radnice.
Podle předsedy dopravní komise Prahy 5 Miloslava Mrštíka na „černou" příjezdovou cestu upozornili lidé ze sousedství staveniště.