„Obci hrozí, že bude naprosto stagnovat. Váš program je tak zcela nesourodý, nesouvisející, ty formulace jsou tak vágní, že o podstatných věcech nebudete moci vůbec rozhodnout," vyčítal na ustavujícím zastupitelstvu Prahy 3 starostce Vladislavě Hujové lídr vítězného hnutí Žižkov (nejen) sobě Matěj Stropnický.

Ani jeho vášnivé projevy však nic nezměnily: Vladislava Hujová z TOP 09 obhájila svůj post. Z 35 zastupitelů pro ni hlasovalo 21 přítomných. Byť byla volba tajná, vzhledem k rozložení sil a názorů na schůzi lze snadno odvodit, že ze 14 těch, co starostku nepodpořili, většina připadla Žižkovu (nejen) sobě.

Ten v novém zastupitelstvu získal 11 mandátů, o tři víc než druhá TOP 09. Koalici v městské části ale utvořila právě TOP 09: s ČSSD, ODS 
a Volbou pro město budou mít většinu 19 z 35 mandátů v zastupitelstvu. Jak však ukázala včerejší schůze, čeká je tuhá opozice. A také jeden protestní hlas ve vlastních řadách.

Nepodpořila vlastní starostku

Koalici totiž za TOP 09 odmítla podpořit její zastupitelka Světlana Škapová. Vadí jí spolupráce s ODS. A svůj postoj zdůvodnila i veřejně na zastupitelstvu. „ODS byla naším koaličním partnerem v letech 2010 až 2012. Koalice byla ukončena, důvodem byly odlišné názory na územní plánování a pokus o odvolání starostky," uvedla Škapová s tím, že současná ODS podle ní není dostatečně očištěná od svojí dřívější politiky v městské části. „Napojení na kmotrovskou ODS nelze vyloučit," prohlásila Škapová, za což si vysloužila poklonu opozice.

Starostka Vladislava Hujová, která nové vedení městské části označila za „koalici rozpočtové zodpovědnosti", čelila včera dál kritice, mimo jiné proto, že bude mít pět zástupců.

„Nepamatuji tolik uvolněných členů, jeden stojí tuto městskou část 700 tisíc korun ročně," argumentoval Stropnický. A přidal se k němu komunistický zastupitel Pavel Ambrož, podle něhož by bohatě stačili zástupci starostky dva.

„Jeden zástupce starostky bude mít jen jednu sekretářku," reagovala Hujová, čímž vyvolala salvy smíchu z řad podporovatelů Stropnického. „Není to k smíchu, je to úspora tří pracovních míst," obhajovala tento krok starostka.

Otevřít nádraží, kostel do UNESCO

Opozice kritizovala několik bodů devítistránkové koaliční smlouvy. Nejčastější argument? Smlouva je podle opozice velmi obecná, neříká konkrétně, jak bude radnice 
v zásadních otázkách postupovat. „Můžeme se tam dočíst, že na Nákladovém nádraží Žižkov bude sice probíhat určitá výstavba, ale nevíme přesně jaká, nevíme jakými nástroji," namítal Stropnický.

Velmi vágní formulace podle něho figurují i v otázkách, jaké množství bytů si městská část ponechá, zda bude dále štědře dotovat provoz Paláce Akropolis nebo jaké konkrétní změny mohou obyvatelé čekat na veřejných prostranstvích. Strany se podle něho rozcházejí 
i v otázce reformy úřadu. Ten by měl podle opozice výrazně zeštíhlit.

Alexander Bellu (ODS), který by se jako nově zvolený zástupce starostky měl starat o kulturu, Stropnického vyzval, aby s ním konzultoval budoucnost Nákladového nádraží. Za sebe řekl, že by ho chtěl více otevřít veřejnosti.

Padesátistránkové shrnutí

„Nevím, co je myšleno tím více otevřít, my jsme tam za poslední rok přivedli kolem 100 tisíc lidí, konala se tam řada akcí. O tom, co se na Nákladovém nádraží za poslední rok dělo, jsme z vlastní iniciativy připravili padesátistránkové shrnutí. Věřím, že větším otevřením veřejnosti pan Bellu nemyslí akce typu koncertů Kabátů, to by zcela pošlapalo duch toho místa. Ale s panem Bellu se rád setkám," řekl Pražskému deníku Stropnický.

Bellu, který bude mít na starosti několik na první pohled viditelných témat, dál slíbil, že hodlá s občany i odbornou veřejností diskutovat budoucnost náměstí Jiřího 
z Poděbrad.

„Prodiskutujeme, zda ho vůbec rekonstruovat, zda zachováme farmářské trhy, zda rozšíříme prostor pro hudební produkci. Mým cílem je také prosazení kostela na náměstí Jiřího z Poděbrad do seznamu památek UNESCO," prohlásil nově zvolený zástupce starostky.

Spolu s ním ho doplní ještě Jan Materna (TOP 09), Lucie Vítkovská (ODS), Ivan Holeček (ČSSD) a Irena Ropková (ČSSD). Čtvrtý člen koalice, dvojici zastupitelů za Volbu pro město, bude mít zastoupení pouze ve výborech.

Starostka mezi čerstvými třicátníky

Starostka se obklopila mladými zástupci: Alexandrovi Bellu je 27 let, Lucii Vítkovské 29 let, Ireně Ropkové 32 let a Ivanu Holečkovi 34 let. Nejstarší je šestačtyřicetiletý Jan Materna. I na to naráží opozice.

„Většina z nich jsou začátečníci, kteří se ani nevěnovali politice. Nemají žádnou představu o tom, co tady chtějí dělat," poznamenal Stropnický, který je prý zvlášť zvědavý, jak si povede nová zástupkyně starostky Vítkovská nebo nově zvolená radní pro školství Jaroslava Suková (TOP 09), která sice na radnici působila jako zástupkyně starostky, když jí však opozice na schůzi položila několik otázek ke školské problematice, přiznala, že se 
s tématem musí teprve seznámit.

Vítkovská se pak Pražskému deníku omlouvala, že na reakci nemá čas, ke svému zvolení poznamenala jen: „Každý nějak začíná."

Radu možná brzy čeká první personální změna: Irena Ropková je totiž zároveň zastupitelkou hlavního města, kde by měla podle dosavadních dohod zastávat radní pro školství a sociální problematiku. „Pokud bych se stala radní hlavního města Prahy, vzdala bych se místa v radě městské části a předala ho některému ze svých kolegů," komentovala souběh Ropková. Na řešení podobných záležitostí je ale podle ní ještě čas, protože o koalici na magistrátu se stále jedná.

Praha 3 po volbáchDo 35členného zastupitelstva se dostaly strany a uskupení: Žižkov (nejen) sobě (11 mandátů), TOP 09 (8), ODS (5), ČSSD (5), KSČM (2), Strana svobodných občanů (2) a Volba pro město (2).

Koalici uzavřela druhá TOP 09 s ODS, ČSSD a Volbou pro město, budou mít 19 mandátů z 35, dohodu odmítla podpořit za TOP 09 zvolená zastupitelka Světlana Škapová, nelíbí se jí spolupráce s ODS.

Starostkou byla včera zvolena Vladislava Hujová (TOP 09). Bude mít pět zástupců: Jana Maternu (TOP 09), Alexandra Bellu (ODS), Lucii Vítkovskou (ODS), Ivana Holečka (ČSSD) a Irenu Ropkovou (ČSSD).

Koaliční dohoda má bez příloh devět stran, zveřejněna byla na webových stránkách ladimetrojku.cz. Má jít o koalici „rozpočtové zodpovědnosti", strany se v dohodě zavazují mimo jiné zlepšit otevřenost radnice, dokončit privatizaci bytového fondu v tomto volebním období, ochránit před zástavbou park Parukářka, rozšířit parkovací zóny do oblasti Jarova, rozšiřovat zeleň nebo podpořit zprovoznění předškolních zařízení pro děti do tří let a zajistit místo ve školce pro všechny děti od tří let.

Čtěte také: Stropnický: Politici dostali strach z toho, že na radnici uděláme velké změny