O kauze ve středu informoval mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Detektivové zařazení v pracovním týmu Daňová Kobra podle jeho slov současně s ukončením vyšetřování navrhli obžalovat tři osoby kvůli zkrácení daně (za což by v případě uznání viny mohly u soudu padnout až desetiletá tresty). „Dvě z nich jsou stíhány jako „uprchlé" a je na ně vydaný mezinárodní zatýkací rozkaz," poznamenal Ibehej.

Falšované dokumenty

Stíhání souvisí s činností skupiny, které podle závěrů kriminalistů v letech 2009 a 2010 uskutečnila minimálně 184 cisternových dovozů pohonných hmot – a to s úmyslem zkrátit spotřební daň z minerálních olejů a daň z přidané hodnoty.

Podloudníci prý dováželi pohonné hmoty v režimu podmíněného osvobození od daně a následně čachrovali s dokumenty. V nich měli vykazovat podstatně nižší objemy paliv, než ve skutečnosti dovezli.

„Podle našich závěrů obvinění nesplnili povinnost uloženou zákonem o spotřebních daních a správce daně (tedy příslušný celní úřad) o některých obchodech vůbec nevyrozuměli," shrnul Ibehej podstatu deliktu.

„Následně pak v daňových přiznáních měli vědomě uvést nepravdivé údaje tím způsobem, že do uvedených objemů nezahrnuli veškeré pořízené pohonné hmoty," doplnil s tím, že tohle se týká těch daňových přiznání, která podezřelé odevzdali; za některá zdaňovací období je totiž nepodali vůbec. Stejným způsobem prý postupovali i ve vztahu k finančnímu úřadu.