Jednatel výtky odmítá. Na pokyn německých majitelů v pondělí odvolal z funkce rektora Petra Kaňku.

Akademická obec školy, která dva roky nese oficiální název International Art Campus Prague, vnímá situaci jako neúnosnou. Zástupce studentů Michal Beck řekl, že ekonomické problémy se přímo dotkly studentů, kteří vycestovali do zahraničí v programu Erasmus. „Někteří z nich tam zůstali bez prostředků, přestože pan jednatel smlouvy podepsal," uvedl.

Podle předsedy odborové organizace Pavla Šidáka se od Doležalova příchodu před dvěma lety situace neustále zhoršuje. „Docházelo k neproplácení smluv, faktur, zastrašování, bossingu, který se stupňoval. Zhoršovala se komunikace, která se postupně stávala nulovou," řekl. Snahy o zavedení nových oborů podle něj opakovaně končily neúspěchem u Akreditační komise, přesto se v nich pokračuje.

Výtky odmítá

Rektorovo odvolání bylo podle jednatele rozhodnutím majitelů školy. „Asi od podzimu je tam problém, že pan docent Kaňka nechce spolupracovat na některých změnách, které si valná hromada společnosti odsouhlasila," uvedl Doležal.

Podle informací v obchodním rejstříku je většinovým majitelem školy společnost EDUCATIONPARTNER CAMPUS se sídlem v Hamburku.

Výtky studentů i pedagogů jednatel odmítá. Výplaty se podle něj zpožďovaly maximálně v řádu dní, příčinou byla ekonomická nestabilita školy, kterou navštěvuje jen 138 studentů. Rozšíření portfolia oborů považuje za ekonomickou nutnost. „Od začátku jsem deklaroval, že rozhodně není zájem jakýmkoliv způsobem umenšovat umělecké směřování instituce. Proto to máme oddělené, založili jsme k tomu samostatný institut," řekl.

Okamžitě po rektorově odvolání podali rezignaci tři prorektoři. Zástupci studentů v akademickém senátu prohlásili, že Kaňku navrhnou do funkce rektora znovu na středečním zasedání akademického senátu.

Výzva k odstoupení

Členové studentské komory akademického senátu se odpoledne s jednatelem sešli. Vyzvali ho k odstoupení, ale Doležal to odmítl. Podle něho hodinová schůzka skončila pozitivně, zástupkyně studentů Jana Fleglová však s jeho názorem nesouhlasila. Jednání podle ní nepřineslo žádné řešení vyhrocené situace.

„Hodinový rozhovor se skládal zejména z prázdných slov pana jednatele a planých slibů, což on dělává," poznamenala. V úterý se bude ve škole znovu učit. V případě přetrvávání problémů jsou však studenti připraveni stávkovat znovu, řekl Beck.

Pedagogové byli ze schůzky vyloučeni. Jednatel Literární akademie dnes ráno vydal výnos, v němž zakázal zaměstnancům komunikovat s médii. Informace tak mohli poskytovat pouze pedagogové, kteří jsou členy výboru odborové organizace.

První studenti začali na Literární akademii studovat v roce 2001/2002. Pedagogicky na ní působili například spisovatelé Alexandra Berková, Petr Šabach, Jáchym Topol nebo Milan Uhde. Zaměřuje se na výuku tvůrčího psaní a mediální komunikaci.

Od roku 2007 je škola v rukou německých majitelů, v červenci 2013 změnila oficiální název na International Art Campus Prague. Podle obchodního rejstříku drží 85 procent EDUCATIONPARTNER CAMPUS se sídlem v Hamburku a 15 procent vlastní Internationale Hochschule für Wirtschaft, Technik und Kultur se sídlem v Berlíně.