Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Štvalo je, že v Praze není žádný farmářský trh. Tak to zkusili

Vinohrady /ROZHOVOR/ - V sobotu na náměstí Jiřího z Poděbrad začala už pátá sezona zdejších farmářských trhů. Podobně jako na Náplavce se staly oblíbeným místem tisíců Pražanů.

26.1.2014
SDÍLEJ:

Na „Jiřáku" Jiří Sedláček dnes s farmářskými trhy začíná už svoji pátou sezonuFoto: Deník/Dimír Šťastný

Oba trhy má na svědomí jeden muž: bývalý herec, zakladatel občanského sdružení Archetyp a Asociace farmářských tržišť Jiří Sedláček.

Co člověka, který má vystudovanou konzervatoř a hraje divadlo, přivede k tomu pořádat farmářské trhy?

V rodině nás dlouhodobě zajímaly věci jako čerstvé potraviny a zdravá výživa. Moje žena napsala o těchto tématech dvě knihy… Tržiště, na kterém by se daly takové potraviny koupit, u nás však vůbec nebyla. Snad až na pankráckou tržnici… Ta ale ustoupila developerskému projektu Arkády Pankrác a definitivně se tak zavřely dveře za nákupem zboží mimo řetězce. Což nás štvalo. Viděli jsme přitom na západ od nás, v Německu, Rakousku nebo Švýcarsku, jak to tam i v různých malých městech funguje. A říkali jsme si, že to musíme přivézt i k nám.

Prý jste to rovnou navrhli na magistrátu…

Ano. Zašli jsme na odbor životního prostředí a řekli, že máme takový záměr, kterým bychom rádi radnici oslovili. Oni ho přijali a vyzvali nás k vypracování studie, kde by farmářská tržiště v Praze mohla vzniknout. To bylo v roce 2007. Pak se nějakou dobu nic nedělo. Magistrát naši studii rozeslal městským částem, které nějaký čas nereagovaly… Až se ozvala první vlaštovka - v roce 2009 Klánovice. Rok nato pak Kulaťák a Kubáň. Trhy mezitím začínaly i jinde, třeba v Tišnově, kde funguje sdružení Za sebevědomé Tišnovsko. Nebyla to samozřejmě zdaleka jen naše aktivita, společnost celkově cítila, že se něco musí změnit. Po roce 2010 pak začala tržiště vyrůstat jako houby po dešti.

Ještě předtím, než jste našli svoje dvě stálá místa - na Náplavce a náměstí Jiřího z Poděbrad - jste provozovali už zmíněnou Kubáň.

Kubáň se otevírala 23. května 2010 a provozovali jsme ji do konce roku 2011. Poté ji převzala akciová společnost zřízená Prahou 10, a popravdě, je mi docela líto, když vidím, jak trhy na Kubáni vypadají dnes.

Řada lidí má k farmářským trhům stále nedůvěru. Jak si hlídáte, aby vám na nich zboží neprodávali kupříkladu překupníci, co nakoupí v hypermarketu česnek, a pak ho prezentují jako ten jejich?

Od počátku ve smlouvách, které s farmáři a autorizovanými prodejci uzavíráme, trváme na tom, aby nám deklarovali původ prodávaného zboží. Slovo autorizovaný je docela důležité, protože podmínkou účasti na našich tržištích je, že zboží může prodávat buď prvovýrobce, nebo jím pověřený autorizovaný prodejce. Což neznamená jenom to, že by se dva lidé domluvili: „Franto, tohle mi budeš prodávat na trhu." Farmář musí prodejce do svého sortimentu a výroby řádně zasvětit, aby na něho nevrhal špatné světlo. I přesto se samozřejmě objevovaly různé pochybnosti, proto jsme přistoupili ještě k vlastní certifikaci.

Co to znamená?

Řekli jsme si, že jednoduše budeme farmáře kontrolovat sami. Ustanovili jsme tým, který navštěvoval a navštěvuje farmy. Jezdíme po nich, fotíme, necháváme si předkládat dokumentace, kde farmáři dokládají rozsah svých pozemků… zkrátka fyzicky kontrolujeme, jestli nám někdo nelže.

Fungujete jako občanské sdružení, takže se nemůžu nezeptat, kde na tohle všechno berete peníze?

U zmíněných kontrol nám hodně pomáhá, že jsme začali před rokem spolupracovat s Českou zemědělskou univerzitou. Uzavřeli jsme memorandum, v rámci něhož nám někteří studenti ČZU pomáhají. Výhodou je, že na rozdíl od nás mají i kamerovou techniku, díky čemuž vznikla i první kolekce šesti krátkometrážních dokumentů, které byly s velkým úspěchem na zemědělské univerzitě prezentovány. Jinak s penězi se to má tak, že jediným naším zdrojem příjmů jsou vybrané nájmy od prodejců na tržištích. Ještě musím zmínit, že v roce 2011 tehdejší ministerstvo životního prostředí vymyslelo grantové schéma,  v rámci něhož byla podporována nově vznikající farmářská tržiště. Tehdy jsme čerpali na rozjezd trhu Na Františku. Ale to bylo jedinkrát. Nejsme příjemci žádných dalších dotací nebo grantů.

Zmínil jste trh Na Františku, ten se však neuchytil. Proč?

I přes veškerou snahu se nám tam bohužel v tamní tržní den - čtvrtek - nepodařilo přilákat zákazníky tak, aby byli prodejci spokojeni. Možná je to i místem, náplavka je tam dost úzká a trošku nepřehledná, i když jste šli kolem, mohli jste trh přehlédnout. Naopak náplavka na Rašínově nábřeží, která je hodně široká, se ukázala být výborným místem. Nejen, že si tam lidé našli cestu, ale optimální je i z technického hlediska, možností odebírání elektrické energie, parkování… Třeba zelináři nutně potřebují stánky doplňovat co nejrychleji a bylo by pro ně velmi komplikované, kdyby měli mít sklad v autě zaparkovaném někde na druhé straně ulice.

A pořádáte ještě tržiště na náměstí Jiřího z Poděbrad (jeho provozovatelem je Praha 3). Tam začínáte už tuto sobotu a na rozdíl od Náplavky trhy na Jiřáku jsou i během všedních dní  ve středu a v pátek. Co podle vás zafungovalo tam?

Je to pěkné místo s výbornou dostupností, i díky stanici metra. Lidé se tam často zastaví, protože si zkrátka chtějí nakoupit. Pozorujeme trochu rozdíl v tom, že zatímco Náplavka je výletní zóna, kam se chodí posedět, Jiřák je v pravém smyslu trh. Což neznamená, že by ani tam lidé nechodili posedět, ale je jich o něco méně a pravda je, že si tam často na místo počkáte, protože bývají všechny židličky obsazené.

Co nového od vás můžeme očekávat ve farmářské sezoně 2014?

Díky velkému zájmu bychom chtěli přidat na Jiřáku nový tržní den: v nejvyšší sezóně, kdy mají farmáři nejvíce výrobků, tedy zhruba od dubna do října, by měly být trhy i ve čtvrtek. A jinak, plánujeme představit veřejnosti nové tváře z řad výrobců a farmářů, kteří se nám zaplaťpánbůh stále hlásí, a stále potřebujeme mezi nimi vybírat. Někdy je to docela oříšek.

Jak vybíráte, když se vám přihlásí dejme tomu čtyři výrobci medu?

To je zrovna ten složitý příklad. V první řadě preferujeme spíš výrobce než prodejce, protože je vždycky příjemné, když jako zákazník můžete přímo mluvit s člověkem, který dané zboží vyrábí. A dál musíme vybírat, aby nebyla zbytečně velká konkurence v rámci jednoho dne. Takže třeba prodejci medu mohou na jeden tržní den, pokud samozřejmě nejde o specializovanou akci typu medobraní, maximálně dva.

Co si sám na farmářském trhu obvykle neopomenete koupit?

Manželka mě vždy vybaví dlouhým seznamem zeleniny a ovoce. Osobně si pak téměř pravidelně kupuji kvalitní žitný nebo pšenično-žitný chléb. Dva litry čerstvého kozího mléka. Semtam nějaký sýr a kvalitní uzeninu bez dusitanů. A samozřejmě, když u stánku zavoní polévka nebo jiná dobrota, taky občas neodolám.

Jiří Sedláček

Narozen v srpnu, rok před vpádem vojsk Varšavské smlouvy, v Praze. Absolvent Státní konzervatoře, oboru herectví. Zahrál si s Divadlem Járy Cimrmana nebo ABC, ve stálém angažmá byl v Městském divadle v Kolíně,  v Příbrami nebo v Klicperově divadle v Hradci Králové. Objevil se v několika televizních seriálech (Synové a dcery Jakuba skláře, Dobrodružství kriminalistiky, Arabela se vrací…) Postupně ale „přeběhl" k jiné svojí vášni – dobrému jídlu. Je spoluzakladatelem občanského sdružení Archetyp pořádajícího farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad a na náplavce pod Palackého náměstím. Též je předsedou Asociace farmářských trhů ČR.

Autor: Ondřej Leinert

26.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Ozbrojenci v Luhansku
5

Do ulic Luhansku vyrazili ozbrojenci. Spekuluje se o převratu mezi separatisty

Geniální tvůrce Hledá se Nemo čelí obvinění. Rád se objímal s děvčaty

Po více než 20 letech se kolegyním jednoho z nejlepších animátorů od dob Walta Disneyho Johna Lassetera podařilo obvinit ze sexuálního obtěžování. Jeho femistické kolegyně o něm totiž uvedly, že se rád objímal s ženami. Ve firmě Pixar mu prý přezdívali "Objímač“ (Hugger). Geniální animátor a režisér se podílel na filmech jako Hledá se Nemo, Toy Story nebo Příběh brouka.

Z kotle unikal plyn. Snahy záchranářů o oživení muže byly v Břeclavi marné

Okolnosti smrti staršího muže prověřují od středy policisté v Břeclavi. Obyvatel tamní Hřbitovní ulice podle dostupných informací zemřel kvůli plynu unikajícímu z kotle. Zachranáři se jej pokoušeli oživit, ale marně.

Oklamal arbitra, dostal stopku. Anglie poprvé trestá simulanta

/VIDEO/ Štvou vás teatrální pády, jimiž si fotbalisté chtějí vymodlit faul a třeba i penaltu? Nejen v Česku, ale i v Anglii bylo na začátku tohoto ročníku zavedeno nové pravidlo: za oklamání arbitra může přijít stopka. A teď mají na ostrovech (míněno v Premier League) prvního hříšníka. Stal se jím Oumar Niasse.

AKTUALIZOVÁNO

Šéfem Sněmovny byl zvolen Vondráček. V tajné volbě získal 135 hlasů

/PŘÍMÝ PŘENOS/ Předsedou Sněmovny zvolili poslanci jejího bývalého místopředsedu Radka Vondráčka (ANO). V tajné volbě získal 135 hlasů. Hlasovací lístky si vyzvedlo 197 poslanců. Proti Vondráčkovi se sešlo 14 hlasů, další dva byly neplatné. Dalších 46 poslanců svůj hlas neodevzdalo. Sněmovna také rozhodla, že bude mít pět místopředsedů. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT