Jedna z nejzásadnějších věcí je podle lékaře Miroslava Trubače přítomnost i dvou jednolůžkových pokojů, které mohou sloužit jako izolační. „V případě, že máte pacienta, který má určitou bakterii, musíte zabránit jejímu rozšíření. Proto je v těchto pokojích speciální podtlaková klimatizace, která zabraní tomu, aby se nic a nikam nešířilo. A to ani vzduchem," řekl lékař.

Dále bylo zrekonstruované patro vybaveno nejmodernějšími přístroji. „Nám velmi pomůže nový monitorovací systém, kdy nemusíme pacienta, pokud musí na vyšetření do jiného pavilonu, přepojovat. Laicky se tomu zařízení říká mimino. Také budeme mít dva nové ventilátory pro pacienty, kteří dechově selhávají," podotkl Miroslav Trubač.

Podle starosty Prahy 4, kam Thomayerova nemocnice spadá, Petra Štěpánka má nemocnice v Krči výsadní postavení nejen pro Prahu. „Čas od času se vždy diskutuje, jestli v Praze potřebujeme tolik nemocnic. Pořád se to přetřásá a počítá. Já bych chtěl zdůraznit, že v každý pracovní den je v městské části Prahy 4 sto sedmdesát tisíc lidí. I s těmi, kteří sem dojíždí za prací. Jsme velmi vděčni, že tu nemocnici tohoto typu máme," uvedl Štěpánek.

Kvalitní JIP je nutností

Operační výkony a navazující programy staví Thomayerovu nemocnici do role jednoho z nejdůležitějších zdravotnických zařízení v zemi. „Máme pacienty z celé republiky, a to díky přítomnosti komplexního onkologického centra. Kvalitní jednotka intenzivní péče je proto nutností," tvrdí Jaromír Šimša, přednosta Chirurgické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice.

Z 24 milionů korun na celkovou rekonstrukci zaplatilo ministerstvo kolem 13 milionů korun, zbytek doplatila nemocnice. „Za poměrně velmi nízké finanční náklady je tu krásný prostor, který bude mnohem bezpečnější a komfortnější. To je pro pacienty a personál určitou satisfakcí za nepohodlí v době oprav, protože provoz JIPky nebyl přerušen," řekl Tom Philipp, náměstek ministra zdravotnictví.

Přestřižení pásky se ujal i divadelní režisér a herec Jan Hrušínský, který v nemocnici prožil perné dny kvůli svým zdravotním problémům. „Jsem takový zástupce pacientů. Loni v létě jsem to tu měl jako prázdninovou destinaci. Díky péči, která se mi dostala, a lidem, kteří se o mě starali, tu s vámi dnes můžu být," zavzpomínal herec.

Thomayerova nemocnice v číslechDoba rekonstrukce chirurgického oddělení JIP: 10 měsíců.
Celková cena rekonstrukce: 24 milionů korun.
Počet ambulantně ošetřených za rok: 47 000.
Počet operovaných a hospitalizovaných za rok: 3500 - 4000.

Čtěte také: Lékaři z Bulovky úspěšně provedli unikátní operaci k odstranění nádoru

Andrea Grubnerová