Ukázalo se to ve čtvrtek večer při veřejném zasedání zastupitelů této městské části, kde vedle debaty o stavu chodníku a veřejného osvětlení došlo také na jednání o jednání o budoucnosti komplexu nové rezidence a budoucího velvyslanectví, vybudovaného Palestinci v tamější Internacionální ulici.

Plánovaně; speciálně kvůli tomuto tématu dorazili nejen zástupci ambasády včetně chargé d'affaires Džadalláha Sabatína, ale i náměstek ministra zahraničí Karel Borůvka a rovněž ředitel pražské policie Martin Vondrášek.

Po smrtícím výbuchu, jehož okolnosti kriminalisté stále objasňují, a následných informacích, že policisté v bodově, která ještě nepodléhá diplomatickému statutu, našli neregistrované pistole a samopaly, se proti budoucí přítomnosti Palestinců v Suchdole zvedla vlna odporu. 

Máme strach, shodovali se tamější starousedlíci, hovořící také o zklamané důvěře. Ať jdou pryč, nesl se Suchdolem hlasitý postoj. Dnes to vypadá, že s přítomností palestinských diplomatů se místní lidé musí smířit - a hledat cesty, jak poklidně existovat vedle sebe.

Omluva za neúmyslné nedopatření

Za porušení zákona v souvislosti se neohlášenými zbraněmi se Palestinci omluvili; mluvčí velvyslanectví Nabíl Fahil to označil jako neúmyslné nedopatření související s tím, že zbraně nebyly předmětem denního zájmu. Podle jeho vyjádření šlo o pozapomenuté dary z dob, kdy pražské zastoupení tehdejší Organizace pro osvobození Palestiny bylo v úzkých kontaktech se špičkami někdejší Československé socialistické republiky. Byly prý uloženy - a k ničemu se nepoužívaly. Také balistická zkoumání potvrdila, že nalezenými zbraněmi nebyl spáchán žádný trestný čin.

A smrtící exploze, kterou policejní detektivové zatím přičítají neopatrné manipulaci? Tu si prý lidé z ambasády sami neumějí vysvětlit. I v tomto případě ale podle dosavadních výsledků zabíjela trhavina staršího data; podle chemického složení vyrobená v 70. nebo 80. letech minulého století. Ke druhé nalezené výbušnině, údajně náloži v knize s vyříznutými listy, vysvětlení na jednání zastupitelů nezaznělo. Policista Vondrášek věc odmítl komentovat s tím, že už řekl vše, co v aktuálním stavu vyšetřování říci mohl.

Den otevřených dveří v sobotu 15. února

Nemůže se něco podobného opakovat a ohrozit obyvatele žijící v okolí? Nemůže a nestane se to, zní nyní ze všech stran. Opravdu zcela čerstvě dostavený komplex, který od středy je už i zkolaudovaný, prý již neobsahuje nic nebezpečného. Přijďte se sami podívat, zvou veřejnost Palestinci, kteří na sobotu 15. února chystají den otevřených dveří.

Návrhy, aby česká státní moc zabránila přestěhování ambasády z Troje do Suchdola, se kterým místní starosta Petr Hejl přišel v lednu, na zasedání zastupitelů nezazněly. Že to tahle dopadne, bylo zřejmé už před dvěma týdny, kdy představitelé místní samosprávy jednali se zástupci ministerstva zahraničí. Svět diplomacie je poněkud specifický - a možnost ovlivňovat zvenčí, jak budou Palestinci nakládat s budovami, které vybudovali na již v minulosti zakoupených pozemcích, je zhruba asi taková jako chtít poroučet větru a dešti.

Rozruch, který se kolem ambasády rozpoutal po smrtícím výbuchu, nicméně zřejmě přece jen přinese konkrétní výsledky. K jednomu strážníkovi působícími v oblasti přibude ještě jeden – a viditelná by měla být také častější přítomnost policejních hlídek.

Čtěte také: Palestinské zbraně nepatří zločinu, řekli znalci