Ve čtvrtek opustila bohnickou nemocnici – a již krátce po druhé odpoledne se přímo v jedné z prodejen dostala do hádky s 54letou ženou, jež incident nepřežila.

Mord kudlou z regálu

To, že mezi okamžikem, kdy se podezřelá ocitla na svobodě, a krvavým skutkem uplynulo jen několik hodin, potvrdila v pátek Iveta Martínková z ředitelství pražské policie.

„Detektivové zjistili, že 33letá žena byla v den vraždy propuštěna z psychiatrické léčebny. O několik hodin později si ve smíchovském nákupním centru vyhlédla zcela náhodou oběť, kterou se rozhodla usmrtit několika ranami nožem," konstatovala. Potvrdily se také předpoklady, že vražednou zbraň podezřelá získala nedaleko místa činu – v oddělení kuchyňských potřeb. Zřejmě však kudli nepopadla během konfliktu, ale zmocnila se jí cíleně: se záměrem zabíjet.

Jako blázen nepůsobila

Také ředitel Psychiatrické nemocnice Bohnice Martin Hollý uvedl, že podezřelá skutečně byla pacientkou. Podrobnosti k tomu, s čím se léčila a jak dlouho, nicméně neuvedl; zdravotníci nechtějí porušit lékařské tajemství ani narušit policejní vyšetřování.

V souvislosti s tím, co se odehrálo ve čtvrtek odpoledne na Smíchově, již bylo v Bohnicích zahájeno velice podrobné interní šetření včetně detailního zkoumání všech záznamů z doby léčby. Podle závěrů tamějších lékařů nicméně byla žena propouštěna s plným vnímáním reálného světa; stav pacientky byl stabilizovaný a měla nastavenou medikaci.

Chování ženy překvapilo psychiatry 

To, co se následně odehrálo, psychiatři, kteří v rámci léčby byli s pacientkou v dlouhodobém kontaktu, rozhodně neočekávali. Připomínají nicméně, že garantovat nulovou pravděpodobnost agresivity u dříve léčeného člověka není možné – podobně jako v případě lidí zdravých.

To, že se propuštěný pacient dopustí násilného jednání bezprostředně po ukončení hospitalizace na psychiatrickém oddělení, je nicméně velmi netypické. Podle informací Deníku ovšem v Praze v letošním roce nešlo o první případ; nejméně jednou již museli policisté zpacifikovat noční řádění muže, který po návratu domů velmi nebezpečně ohrožoval své okolí.

Co řeknou znalci?

Předpokládaná pachatelka smíchovského mordu putovala do policejní cely a ještě během pátku bude obviněna z vraždy. Šokující kauza smrti náhodně vybrané oběti nadále zůstává v šetření.

„Motivem a duševním stavem obviněné se kriminalisté nadále zabývají," potvrdila Martínková s tím, že předmětem zkoumání jsou rovněž okolnosti propuštění dotyčné z psychiatrického zařízení

Zda se zadržená žena bude ze svého jednání zpovídat před soudem, zůstává aktuálně velkým otazníkem; rozhodující zřejmě budou znalecké posudky. A lze předpokládat, že k přezkoumání jejího psychického stavu i předchozích postupů lékařů budou přizváni specialisté z mimopražských pracovišť.

Zatím několik otazníků

V případě, že by znalci dospěli k závěru, že je žena své počínání odpovědná, tedy její rozpoznávací i ovládací schopnosti zůstaly alespoň částečně zachovány, za vraždu spáchanou s rozmyslem nebo po předchozím uvážení by jí v případě, že Městský soud v Praze rozhodne o uznání viny, hrozil trest odnětí svobody v rozpětí od 12 do 20 let.

Byl skutek plánovaný?

Přísnější, takzvaný výjimečný trest (do 30 let nebo i doživotí) není pravděpodobný. Jakkoli je bezdůvodné usmrcení náhodně vybrané oběti otřesné, surovost činu podle dosavadních informací nepřekročila obvyklou míru u zločinů tohoto typu (a byť podobné právnické licitování může leckomu zavánět cynismem a možná až hyenismem, vzhledem k tomu, že smrt nastala záhy po útoku, není pravděpodobné ani hodnocení, že skutek byl proveden zvlášť trýznivým způsobem).

Naopak v případě, že by se obhajobě podařilo přesvědčit trestní senát, že čin nebyl předem plánovaný, ale stal se například vyústěním situačního konfliktu, by žena byla ohrožena pouze trestní sazbou v rozpětí od 10 do 18 let.

Zřejmě zůstane pod zámkem

Ať už bude postup jakýkoli, měla by nicméně podezřelá zůstávat nějakou dobu pod zámkem; ať už ve vězeňském, nebo léčebném režimu. Lze předpokládat, že její osud bude podobný mediálně známému případu schizofreničky Barbory O., jež se nechvalně proslavila před dvěma roky ubodáním studenta střední školy ve Žďáru nad Sázavou, který před jejím řáděním bránil spolužačku (a už o dva roky dříve útočila ve školce v Ostravě).

Dalšími známými případy, kdy vraždili dřívější pacienti psychiatrie, byly ubodání knihovnice v Horní Bříze na Plzeňsku a ubodání muže na sídlišti ve Zlíně. Pachatelé zmiňovaných skutků se vesměs soudu vyhnuli, ale skončili v detenčních zařízeních. To by však neměl být případ útočnice ze Smíchova, pokud bohničtí psychiatři nechybovali při jejím propouštění.

Žena neútočila poprvé

Žena stíhaná pro vraždu na Smíchově neútočila poprvé. V bohnické nemocnici se ocitla 5. července poté, co svlečeným tričkem škrtila zákaznici na záchodě kavárny na Újezdu, kterou navštěvovala poměrně často. Naštěstí jí neublížila. Útočnici, které se nechala slyšet, že je rozhodnuta někoho zabít, tehdy policisté nezadrželi, ale převezli ji na psychiatrii, kde pobyla – formálně na vlastí žádost – až do dne, kdy vraždila.

Vlastně ale „utekla"; svévolně totiž odešla o několik hodin dřív, než by byla propuštěna podle všech procedur – ovšem s tím, že při čtvrteční vizitě jasně slyšela, že během dne bude propuštěna. Navíc u každého, kdo byl přijat na vlastní žádost, platí, že také může kdykoli dobrovolně odejít.

V Bohnicích už byla pětkrát

V bohnické léčebně tato pacientka s pověstí konfliktní ženy nebyla poprvé. Údajně tam nejméně pětkrát. V souvislosti s vraždou na Smíchově budou kontrolní orgány prošetřovat i postup policistů, kteří byli s podezřelou v kontaktu před dvěma týdny – po události v kavárně.

Čtěte také: V obchodě na pražském Andělu ubodala jedna žena druhou