Důsledkem bylo nejen odložení odjezdu vlaků a přesměrování přijíždějících spojů do jiných pražských stanic, ale také omezení provozu metra; jeho soupravy ve stanici Hlavní nádraží nestavěly, ale pouze pojížděly. Odkloněn k nedalekému Masarykovu nádraží byl i autobus zajišťující spojení „hlaváku" s letištěm.

Mimořádná opatření policisté odvolali těsně po desáté večer, kdy po obhlídce budovy, jejího nejbližšího okolí i vlaků přistavených u nástupišť pyrotechnici potvrdili: nic podezřelého se nenašlo.

Rozruch v souvislosti s bombovým poplachem ale nenastal jen na nádraží. Již krátce po telefonátu se policistům podařilo dopadnout muže, o němž byli přesvědčeni, že telefonoval z veřejného telefonního automatu v Praze 4. „Zatím jde pouze o podezřelého; nevíme, jestli s tím má něco společného," řekl Deníku po ukončení zásahu na nádraží Jan Daněk z ředitelství pražské policie.

'Žertovat' se nevyplácí

Během noci se situace vyjasnila. Kriminalisté jsou přesvědčeni, že dopaden byl ten pravý – a 30letý muž skončil v policejní cele. „Je podezřelý z trestného činu šíření poplašné zprávy, za což v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na tři léta," konstatoval Daněk v pondělí. K případným informacím o motivu skutku, který zkomplikoval plány nikoli stovkám, ale tisícům lidí, se nevyjádřil.

„Žertovat" s bombovými hrozbami za současné vyhrocené situace v Evropě se rozhodně nevyplácí. V případě, že je původce dopaden a postaven před soud, se k této skutečnosti přihlíží jako k přitěžující okolnosti (podobně jako třeba v případě páchání trestných činů v době povodní).

Zvýšené riziko ohrožení navíc s sebou nese nutnost rozsáhlejší reakce, což se projeví i na nárůstu nákladů vyčíslených za výjezd policistů, hasičů i dalších složek – a to má vliv nejen na nároky uplatňované v případě odsouzení, ale i na samotné posuzování případu v trestním řízení.

Nic nepodcenit!Rozmanitá oznámení učinění nejen prostřednictvím tísňových linek pražští policisté nepodceňují. Svědčí o tom fakt, že zrovna hlavní nádraží nebylo kvůli falešné bombové hrozbě letos evakuováno poprvé. Po nedávných událostech v Evropě, kdy veřejnost šokovaly útoky teroristů v Paříži a objevily se i informace o velmi reálných hrozbách také na dalších místech, přistupují k různým varováním s ještě větší vážností. Vždy následuje pečlivé vyhodnocení spojené s rychlým přijetím bezpečnostních opatření.

Takový byl třeba v sobotu odpoledne a večer případ nálezu auta s u nás málokdy vídanými korejskými poznávacími značkami na Pohořelci, zaparkovaného mezi areálem Hradu a objektem Armády ČR. Podezření budily zvláště krabice umístěné na sedačkách. Rozsáhlé bezpečnostní opatření spojené s uzávěrou oblasti a s odklonem tramvají policisté ukončili poté, co pyrotechnici zjistili, že nejde o nic nebezpečného – v autě se nacházelo jen vybavení pro pobyt v přírodě.

Čtěte také: Anonym zkazil cestujícím návrat z víkendu. Policie ho už zadržela