„Ubytovna se nachází na řece z jednoduchého důvodu, žádná městská část ji nechtěla na svém území," řekl Tomáš Ján, ředitel Centra sociálních služeb Praha, které loď spravuje.

Celková kapacita noclehárny je 250 osob, z toho 220 je dřevěných lůžek a 30 provizorních míst ve společenské místnosti, ta se ale využijí jen výjimečně. Podle Novotného je v největších mrazech vždy narváno, v ostatních měsících je ale kapacita naplněná jen ze dvou třetin.

V průměru zde bydlí 80 procent mužů a 20 procent žen. Místnosti pro pány, které jsou odděleny od těch dámských, se nachází ve spodním ze dvou pater a jsou jen jeden metr nad hladinou řeky. „Kajuty jsou trochu stísněné, ale jde pouze o první pomoc v nouzi. Nejsme azylový dům, ale noclehárna," říká vedoucí lodi.

Striktní pravidlo

Pokud klient nepřeruší svůj pobyt na déle než tři dny, má nárok na stále stejné lůžko a může zde zůstat, dokud nevyřeší svůj problém. Přesto nikdo nesmí na lodi přes den nic nechávat s výjimkou ručníku, aby zůstal v případě nepříznivého počasí suchý. Striktní pravidlo má své opodstatnění z hlediska bezpečnostního i hygienického.

Běžný návštěvník tak při procházce lodí nepozná, že zde ještě před několika hodinami spaly desítky bezdomovců. Dlouhá chodba obložená dřevem se jen leskne a jednotlivé místnosti s palandami jsou uklizené a čisté. Neucítíte ani téměř žádný zápach.

Noclehárna ale nefunguje jen jako levné ubytování pro sociálně slabé. Jejím důležitým posláním je také pomoc s návratem do běžného života. Proto zde fungují jasná pravidla, která není možné obcházet. Při příchodu každý zaplatí dvacet korun, je zaevidován a nesmí být opilý. Sociální pracovníci také hlídají dodržování základní hygieny a klienty budí přesně v šest hodin ráno. Do půl hodiny pak musí všichni opustit loď.

Mimořádná opatření

„Vytváříme nenásilný tlak, aby člověk, který se dostal mimo systém, do něj mohl zpátky naskočit," vysvětluje důvody takového řádu ředitel Ján. Výjimkou jsou pouze období, kdy je největší zima a bezdomovcům hrozí umrznutí. Potom jsou pravidla volnější. Nejprve ale musí ředitel Centra sociálních služeb vyhlásit Mimořádná opatření. Pro nepřizpůsobivé a opilé jinak fungují nízkoprahová centra, a tak nakonec nikdo nemusí přes noc zůstat na ulici.

Na lodi je dále klientům bezplatně poskytováno sociálně-právní a psychologické poradenství nebo zdravotní ošetřovna. Lidé v nouzi mají možnost využívat návazné služby, které poskytují jiná sociální pracoviště, jako poradny pro manželství, rodinu a mezilidské vztahy, azylové domy, popřípadě resocializační a reintegrační programy pro podmíněně propuštěné.

Sociální pracovníci ve velké míře také pomáhají s hledáním práce. „Máme kontakty na firmy, které nabízejí zaměstnání pro tyto osoby, ale využíváme i obvyklé metody jako je prosté hledání na internetu. Můžeme také pomoci sestavit životopis. Další snahu ale musí mít každý sám," tvrdí Martin Novotný.

Návrat do společnosti

Na každé noční směně je na lodi přítomen sociální pracovník, který každému novému nájemníkovi nabídne pohovor, kde mu sestaví individuální plán jeho návratu do společnosti. U ostatních pak průběžně kontroluje dodržování stanovené cesty.

Služeb Hermese využívají různé skupiny obyvatel. Od těch se základním vzděláním až po vysokoškoláky, přespalo zde dokonce i několik právníků. A široká je i věková škála. Čtvrtině nocležníků je do 25 let, naopak desetině je přes šedesát. Ostatní jsou ve středním věku.

Lidé, kteří na loď přijdou, pochází ze všech koutů republiky. Důvodem jejich příjezdu je pak často vidina práce a lepšího života, což se ale ne vždy podaří.

Centrální dispečink

Plavidlo funguje jako noclehárna celoročně, pro zimní období, kdy je kvůli počasí zájem o ubytování největší, si magistrát navíc pronajímá ještě několik ubytoven po Praze, které fungují od prosince do konce března.

Rozdělování osob bez střechy nad hlavou pak do jednotlivých ubytovacích zařízení probíhá přes centrální dispečink. Na celém programu se podílí kromě Centra sociálních služeb i neziskové organizace Naděje, armáda spásy a Charita.

Loď Hermes- postavena v roce 1962 pro přepravu nákladů a zboží
- přestavěna na ubytovací zařízení v roce 2006
- náklady na roční provoz jsou kolem 15 milionů korun, hradí je magistrát
- kapacita je 250 míst
- 80 procent klientů jsou muži, 20 % ženy
- za noc se platí 20 korun
- provozní hodiny jsou od 19 do 7 hodin
- délka je 75 metrů, šířka 9 metrů, je dvoupatrová

Čtěte také: Praha otevřela poslední zimní noclehárnu pro bezdomovce