Magistrát, který školu zřizuje, totiž minulý týden oznámil záměr přestěhovat ji z důvodu malé obsazenosti budovy do Střední průmyslové školy stavební Josefa Gočára na Praze 4 a obě instituce sloučit.

„Určitě je to škoda, je to jediná samostatná škola ve svém oboru v celé České republice a bylo to tady dobré," řekl maturant Petr Kučera. A souhlasí s ním i jeho spolužák Ondřej Novák, který právě dokončuje první ročník. „Je to tam prý hodně velké, takže to asi bude trochu matoucí. Navíc tady nás je stovka, tam jich je snad šest set," míní.

Má však i prozaičtější důvod, proč se mu plán stěhování nezamlouvá. „Začíná se tam od půl osmé a tady od osmi, takže budu muset vstávat dřív, což je pro mě dost nepříjemné," dodal s úsměvem.

Jelikož je z Prahy, je to pro něj relativně malá nepříjemnost, ale některým jeho mimopražským spolužákům může ranní půlhodinka spánku navíc scházet. Žáci nyní proti slučování organizují petici.

Přesun z rodinné školy do instituce

Zástupkyni ředitelky školy Hanu Lebedovou chystané zrušení školy očividně zasáhlo. Ještě aby ne, je pro ni srdeční záležitostí. „Sama jsem absolvent, maturovala jsem tu v roce 1980," přiznala. Přístup magistrátu je podle ní nesprávný, a to hned z několika důvodů.

Prvním je, že podle ní bude přesun znamenat zhoršení podmínek pro studenty. „U nás jdou všechny prostředky na techniku, takže naši studenti mají lepší podmínky," vysvětlila s tím, že průmyslovka na čtyřce navíc nemá dostatečně rozlehlé pozemky, což je pro výuku geodesie zásadní.

Nepříjemnou změnou je i přechod od malé školy se čtyřmi třídami do poměrně velké instituce s šesti sty žáky. „My jsme v podstatě rodinná škola. Všichni se známe a žáci k nám mají blízký vztah," popsala Lebedová. V nové škole se podle ní studenti a vyučující pomalu ani nepotkají.

Hlavní však podle zástupkyně je, že magistrát dal o celé akci vědět pozdě a že k ní existují alternativy. Vedení školy dostalo o změnách zprávu začátkem dubna. Měli by skončit na konci června. „To je úplně nemyslitelné, školní rok přece končí 31. srpna. Schvalovat se to navíc má 18. června na zastupitelstvu. To se pak máme poslední týden v červnu přestěhovat?" ptá se.

Problém i s žáky devátých tříd

Škola teď navíc musí řešit problém s žáky devátých tříd, kteří se na ni přihlásili. „Rodiče dětí, které se k nám hlásí, se to dozvěděli z médií a vcelku pochopitelně se nás ptají, co tady vyvádíme," uvedla. Neklid prý panuje přirozeně i mezi rodiči žáků, kteří již do školy chodí, a také mezi odbornou veřejností.

O objekt by se podle Lebedové mohli žáci bez problémů dělit třeba se základní školou, jak tomu bylo i v minulosti. Praha 9 však v budově základku umísťovat nechce, i když magistrát s dalším využitím pro školské účely počítá.

Podle ředitele průmyslovky Josefa Gočára, kam by se měli zeměměřiči stěhovat, je plán magistrátu logický a jeho škola je na něj připravena. „Máme historickou zkušenost s výukou oboru geodézie a výběr naší školy je vhodnou volbou z hlediska místních podmínek a blízkosti oborů obou škol," řekl. Jednání mezi oběma školami prý už probíhají a jsou korektní a věcná. To potvrdila i Lebedová.

Zásadní problémy by podle ředitele neměly být ani s kapacitou. „Přijetí školy s podstatně menším počtem žáků pro nás bude znamenat určitou skromnost, ale nezpůsobí to vážné kapacitní či jiné problémy," zakončil.

Plány na slučováníStřední průmyslová škola zeměměřická v ulici Pod Táborem na Praze 9 se bude stěhovat do Střední průmyslové školy stavební Josefa Gočára na Praze 4.

Střední odborné učiliště služeb v Novovysočanské ulici na Praze 9 se sloučí s Centrem odborné přípravy technickohospodářské na stejné městské části. Studenti se nikam přesouvat nebudou.

Odborné učiliště a Praktická škola na Praze 8 se přesune do prostor Odborného učiliště Vyšehrad.

Čtěte také: Praha chce sloučit několik středních škol a odborných učilišť