Nejen v hlavním městě je však stále hodně těch, kteří ve snaze ušetřit pár set korun riskují vznik požáru. A v horším případě i smrt.

Jako v případě muže, který před pár lety odmítl kominíka s tím, že si všechno dokáže vyčistit sám. „A výsledek? Smrt v důsledku otravy plynem. Soudní znalec pak na stěně komína objevil čtyřcentimetrový nános sazí!" popsal Pražskému deníku Petr Dušek, tiskový mluvčí Společenstva kominíků České republiky.

Jsou však i tací, kteří si od kominíků nechají spalinové cesty zkontrolovat. A výsledek je přesto stejný. Vadná karma se stala osudnou muži z Prahy 6. „Při vyšetřování případu jsem zjistil, že před nehodou byla provedena kontrola. Kominíci zjistili závadu a nařídili okamžitou opravu. Uživatel ale nebezpečí podcenil, opravu neprovedl a bohužel to skončilo tragicky," prozradil František Jiřík, soudní znalec v oboru kominictví.

Proč je tedy v současné době ta nejvhodnější doba na „jarní úklid" komínů? To Pražskému deníku vysvětlil Petr Dušek. „Na jaře končí topná sezona a otopné soustavy už nejsou v tak intenzivním provozu. Každoroční návštěva kominíka je proto ideální právě na jaře. Pokud se totiž při kontrole zjistí nějaká závada, která vyžaduje náročnější opravu, má majitel ještě dostatek času na řešení."

V praxi se ale lidé chovají úplně jinak. A jak potvrzuje kominík Milan Halbrštát, Pražané si zvou kominíky na poslední chvíli na podzim, když již začíná topná sezona.

Málo kominíků? Nesmysl

„To pak v médiích slyšíme a čteme, že je málo kominíků. To ale není vůbec pravda! Kominíků je dostatek, ale tím, jak lidé odkládají kontrolu komínů na poslední chvíli, pak mohou čekat na volný termín i více než tři týdny."

Podle Petra Duška už tak nejedna rodina strávila na podzim týdny bez tepla jen kvůli tomu, že si dal majitel na čas.

„Myslím si proto, že by lidé měli kontrolu spalinové cesty vnímat podobně jako třeba servis auta. Skončila zima? Je čas na údržbu!"

Kontrola nebo revize?

Když už lidé kominíkům zavolají, mnohdy po nich chtějí něco jiného, než co musejí jednou za rok dle zákona provádět.

„Často si nás Pražané objednají na revizi, ale při dalším zjištění je to kontrola. Slovně to vypadá sice hodně podobně, ale pro nás je terminologie daná. Kontrola komínů je pro majitele objektu povinná jednou ročně, oproti tomu revizi komínu je nutné mít, pokud se mění spotřebič paliv nebo se kolauduje nový objekt," popisuje záměnu termínů Lukáš Halbrštát, pomocný kominík, který pokračuje v rodinné tradici.

Pozor na falešné kominíky

Pokud nemáte „svého" kominíka, kterému byste důvěřovali, můžete se obrátit na Společenstvo kominíků ČR, které sjednocuje všechny kominíky z celé republiky. Tam vám na požádání vyhledají šikovného kominíka z vašeho okolí. Vyhnete se tak falešným kominíkům, kteří mají falešnou nebo neplatnou autorizaci.

„Živnostenský zákon umožňuje hrát si na kominíky i těm, kdo nebyli vyučeni. Kdejaký neumětel tak obráží vesnice, kontroluje komíny „z ulice" a za pochybný kus papíru, který označuje jako potvrzení, inkasuje peníze," varuje Petr Dušek.

„Lákavá" cena

Lukáš Halbrštát dodává, že pro mnoho zákazníků jsou tito falešní kominíci lákadlem, kterému občas neodolají. Kvůli zdánlivě příznivé ceně, která se pohybuje okolo 300 korun. Správný kominík se ale pozná tak, že přichází na pozvání, vlastní výuční list a zná perfektně technologický postup při kontrole.

A jaké sankce vás čekají v případě, že si každý rok kominíka nepozvete? Žádné. V dlouhodobém horizontu se však ušetření pár set korun ročně nemusí vyplatit, což potvrzuje Marcela Machová, specialistka pojištění majetku a odpovědnosti z České asociace pojišťoven.

Žádné sankce, ale…

„V případě, že je jako příčina požáru zjištěna závada komína, pojišťovny striktně vyžadují předložení platné Zprávy o provedení kontroly spalinové cesty obsahující veškeré náležitosti. Jestliže tato zpráva neexistuje, obsahuje závady podstatné pro vznik požáru nebo nemá všechny vyhláškou předepsané náležitosti, je pojistitel oprávněn krátit plnění," řekla.

Ušetřených pár set korun tak může v konečném důsledku podle Lukáše Halbrštáta znamenat velkou ztrátu. Nejen na majetku. „V případě, že dotyčný nemá kontrolní zprávu nebo je již neplatná a od požáru se mu vznítí dům, musí počítat s tím, že pojistné plnění může i v plném rozsahu pojišťovna odmítnout," zdůraznila Marcela Machová.

Co byste měli vědět před příchodem kominíkaPři domlouvání termínů po vás bude chtít kominík následující údaje: o kolik komínů se jedná (pokud jich je více v jednom objektu), o jaký dům jde (rodinný, panelový, vícepatrový), jestli chcete revizi nebo kontrolu.

Kominík si na základě těchto informací připraví správnou délku nářadí a odhadne, jak dlouho se u vás zdrží.

Před příchodem kominíka byste neměli topit, komín by měl být vychladlý. Kominíkovi to urychlí a usnadní práci.

Kontrola potrvá cca 20 až 60 minut a zaplatíte za ni zhruba 500 korun.

Po provedení kontroly dostanete kontrolní zprávu, která musí obsahovat autorizační razítko kominíka.