Vyplývá to z analýzy pocitu bezpečí, kterou si nechal vypracovat magistrát a její výsledky představil na tiskové konferenci. Naposledy byli občané podobně dotazováni v roce 2010.

S prací policie je spokojeno 70 procent a 67 procent s prací městských strážníků. „Výsledky jsou srovnatelné s výsledky předchozí analýzy z roku 2010," uvedl pražský radní pro bezpečnost Libor Hadrava (ANO). Podle ředitele městské policie Edvarda Šustera může za zlepšení pocitu bezpečí hlavně větší počet strážníků v ulicích.

Přibývá také lidí, kteří trestný čin ohlásili na policii. Před pěti lety to bylo 68 procent dotazovaných, letos 78 procent. Obětí trestního činu se stalo 12 procent dotazovaných turistů a nejčastěji to byly kapesní krádeže a drobné podvody, například při placení v restauraci.

Kriminálních činů v Praze ubývá

Podle náměstka krajského policejního ředitele Zdeňka Bezoušky v Praze už několik let ubývá kriminálních činů, snižuje se především počet krádeží vozidel a věcí z nich, naopak přibývá kapesních krádeží. „Zejména turistický ruch v centru města k tomu vytváří pozitivní podmínky," uvedl Bezouška s tím, že letošní objasněnost je více než 25 procent.

Mezi nejzávažnější problémy města patří podle Pražanů drogy a drogově závislí, uvedlo to 73 procent dotazovaných. Lidem vadí i vandalismus, pouliční kriminalita a krádeže v MHD, bezdomovectví a agresivita lidí.

Průzkum navazuje na analýzy pocitu bezpečí let 1997, 1999, 2001, 2009 a 2010. Účastnilo se ho ve druhé polovině října tisícovka obyvatel ze všech pražských městských částí a 101 turistů. Pro magistrát ho za 200 tisíc korun zpracovala firma Ipsos, která vyhrála veřejnou zakázku.

Čtěte také: Kriminalisté ostražitě číhají na předvánoční lupiče