Ty mají snahu starší generace nevyčleňovat ze společnosti a aktivního života. „Starý člověk nebude mít pocit, že je v nějakém ústavu, naopak bude mít svou vlastní jednotku, přitom o něj bude postaráno a nebude sám. Tento způsob péče je prověřený a v zahraničí se osvědčil," říká Josef Konečný, ředitel Úřadu Českého červeného kříže, který je partnerem plánované rezidence RoSa.

„Spolupracujeme na desítkách podobných projektů a sami poskytujeme služby starým a starším lidem. Máme vlastní domy pro seniory. Proto jsme v průběhu počátečních plánů poskytovali tvůrcům rezidence konzultace a snažili se jim díky svým zkušenostem radit," dodává.

„Do domova pro důchodce, abych tam byla zavřená? Ani náhodou," říká Anna Řezníčková, která raději, než by opustila činžovní byt po rodičích, uskrovnila své ostatní potřeby. „Musela bych to vidět," říká během toho, co se s projektem a jeho popisem seznamuje.

Cílem projektovaného domu, který je těsně před zahájením exteriérových prací, je po zkušenostech s takovými reakcemi seniory zabezpečit, ale nevzít jim současně volnost a neseparovat je ze společnosti.

Přesto bude mít RoSa své vlastní sociální a společenské zázemí, včetně kulturního programu a možností zájmových aktivit.

Hlavním realizačním tématem proto pro projektanty, kteří z bývalé vojenské ubytovny chtějí udělat moderní seniorský dům, bylo spojit možnost otevřeného vstupu do domu i zajistit seniorům bezpečnost. Ta je totiž pro žadatele o místo v domově seniorů prioritní.

Na seniorský byt se čeká i roky

Na ubytování v zařízeních pro seniory s různým stupněm pečovatelských a zdravotnických služeb se čeká mnohdy i několik let. „Zažádala jsem si o místo už před pěti lety a teď na jaře jsem se přestěhovala ze svého bytu," říká Libuše Štégrová, která je obyvatelkou domu s pečovatelskou službou v Burešově ulici v Praze 8, nedaleko plánované rezidence pro seniory.

Důvodem jejího stěhování z pronajatého bytu bylo úmrtí manžela a následná finanční tíseň. „Z jednoho důchodu se byt v Praze utáhnout nedá. Když manžel zemřel, věděla jsem, že musím myslet racionálně a nějak si poradit," dodává.

O nově budovaném domě paní Šlágrová neví. „Domluvíme se odpoledne s holkama, co tu taky bydlí, a uděláme si procházku, abychom viděly, kde přesně by stál. Popravdě řečeno stěhovat bych se nechtěla ani za nic. Pomáhala mi dcera, rozbilo se mi všechno nádobí a musela jsem do něj investovat znovu," říká.

Dům je zacílený na skupinu seniorů starších šedesáti let. Jeho součástí bude 108 bytových jednotek 1+kk nebo 2+kk, které jsou navrženy tak, aby byly zcela bezbariérové, včetně detailů, jakým je například vstup do sprchového koutu, podobně tu bude zařízen protiskluzovými podlahami.

Zdravotní zabezpečení je standardní a odpovídá zákonným normám. „V komplexu bude k dispozici lékař, gerontolog, psycholog, rehabilitační personál. Ale i restaurace a další služby," říká členka developerského týmu Anna Ježková.