V Praze žije několik tisíc bezdomovců, přesný počet není znám. „Obě centra by měla být schopna odbavit denně přibližně padesátku osob. Jednalo by se o denní centra," řekla Ropková.

První by mělo být v Jinonicích v Klikaté ulici. Jeho vytvoření již podpořila radnice Prahy 5, naopak místní obyvatelé proti jeho zřízení sepisují petici a někteří protestovali i na červnovém jednání zastupitelstva Prahy 5. Podle radnice je ale místo vhodné tím, že v bezprostřední blízkosti není bytová zástavba.

Kde by mohlo vzniknou druhé zamýšlené centrum, zatím není jasné. Magistrát pro něj zatím vytipovává nejvhodnější místo. Praha chce rovněž zpracovat analýzu center pro bezdomovce a vytvořit jakousi mapu. „V některých městských částech je jich mnoho, v dalších žádné, je třeba je rozmístit podle potřeb," uvedla radní.

Nová zimní ubytovna

Vzniknout by mohla i nová zimní ubytovna, kam by se bezdomovci mohli na noc uchýlit v případě velkých mrazů. „CSSP má za úkol vytipovat vhodné prostory," řekla Ropková. Ubytovny by měly nahradit stanová městečka, která v minulosti nechala Praha při extrémních mrazech stavět – jedno bylo například v roce 2006 na Letné.

Po celé Praze je podle magistrátních stránek na 50 azylových domů, nocleháren a nízkoprahových denních center. V hlavním městě je i několik organizací, které se snaží lidem bez domova pomoci vrátit se do většinové společnosti.

Čtěte také: Kam s bezdomovci? Strážníci hledají řešení