„Poslední takto velké cvičení se organizovalo v roce 2011. Z důvodu povodní se poté podobné cvičení nerealizovalo, protože se odstraňovaly následky škod," vysvětlil Barták. Cvičení se podle něj připravovalo od loňského prosince. V sobotu už od pěti hodin ráno byli první ze stovek cvičících na místě, začali svážet materiál. „Teď, kromě drobných dodělávek, je už celá protipovodňová linie dostavěna," dodal zhruba v jednu hodinu odpoledne Barták.

Krnáčová se cvičení nezúčastnila 

Podle něj by se příští rok mohlo v Tróji konat noční cvičení. „Do protipovodňové linie nám zasahuje i tunelový komplex Blanka," vysvětlil vedoucí, nejspíš se tak bude během cvičení uzavírat i tunel. Trója je posledním místem, kde se opatření zatím nezkoušela.

Cvičení, jehož cena se zatím odhaduje na 1,1 milionu korun, se měla zúčastnit i primátorka Adriana Krnáčová (ANO), podle mluvčího magistrátu však onemocněla.

Prahu ochránily protipovodňové zábrany 

Celková délka všech pražských protipovodňových opatření včetně zemních valů, betonových stěn i mobilního hrazení je 19 255 kilometru, z toho mobilní opatření měří 6 795 kilometru. Náklady na výstavbu opatření v Praze přesáhly tři miliardy korun.

Při povodních v roce 2013 ochránily historické centrum metropole právě protipovodňové zábrany. Vltava ale zaplavila starou Hostivař, Libeň, Modřany, Zbraslav, Lahovice a Lahovičky, na severu Prahy část Troje a Císařský ostrov. Další škody napáchal Botič. Škody se v Praze vyšplhaly ke dvěma miliardám korun.

Čtěte také: Praha chce ochránit před povodněmi celou Troju, zaplatí model