Do roku 2000 Vítězslav Křížek značku Vespa vůbec neznal, dokonce v životě ani neřídil motorku. „Jel jsem v Kotvě po jezdících schodech shánět vánoční dárky a uviděl jsem stánek, kde prodávali vespy," vypráví Křížek. „Hned mě to dostalo," říká. Vrátil se ke stánku a motorku koupil.

„Složili mi ji před domem a já si říkal, až sleze sníh, co já s tím budu dělat? Nikdy jsem na žádné motorce neseděl," směje se. Do jara proto jezdil na skútru aspoň po garáži. Vášni pro italské motorky pak zcela propadl. Pořídil si silnější motorku a nyní jezdí na výlety společně se svou manželkou, která si italskou značku také zamilovala.

K českému Vespa klubu, který začínal s pěti motorkáři, se dnes hlásí skoro 60 členů. Podobné organizace existují po celé Evropě i jinde ve světě. Klub letos pořádá druhý ročník mezinárodní setkání „vespařů" a účastní se ho kolem stovky motocyklistů. Od pátečního dopoledne se sjížděli majitelé italských skútrů v kempu u Divoké Šárky.

Dnes projede Prahou spanilá jízda. Lidé budou moci obdivovat nové motorky i sběratelské kousky. Milovníci italských skútrů jezdí na silných motorkách o objemu až 300 kubických centimetrů. Největšími favority jsou ale ty nejstarší modely, říká místopředseda klubu Achille Bucci. „Cenné jsou především skútry z 50. let, které stojí až 10.000 eur," míní. Ještě před deseti lety se jich přitom lidé zbavovali, tyto motorky měly nulovou hodnotu.